Blog

04.05.2023

Przybory sanitarne

W artykule znajdziesz:

Przybory sanitarne

Przybory sanitarne, jak umywalki, zlewozmywaki itp., montuje się na wspornikach wykonanych fabrycznie i dostarczonych wraz z przyborem sanitarnym lub na wspornikach wykonanych w trakcie montażu z rur lub kształtowników. Mocuje się je również przez przykręcenie śrubami do klocków drewnianych, osadzonych w ścianie na zaprawie cementowej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wsporniki umocowane na cienkich ściankach działowych powinny być przeprowadzone na wylot przez ścianę i dodatkowo wzmocnione. Ciężkie przybory sanitarne powinny być z przodu dodatkowo podparte niezależnym wspornikiem opartym o podłogę. Jeżeli w dokumentacji technicznej lub w opisie technicznym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Montaż misek ustępowych i zbiorników płuczących. Miski ustępowe należy łączyć z pionami za pomocą możliwie najkrótszego podejścia. Odległość od miski do pionu mierzona poziomo nie powinna przekraczać 2,5 m. Przy długości większej należy podejście zaopatrzyć w oddzielną rurę wentylacyjną. W zależności od rodzaju użytych kształtek można uzyskać różne odległości od pionu (uprawnienia budowlane).

Miski ustępowe przymocowuje się za pomocą wkrętów długości około 70 mm ze stali nierdzewnej do klocków drewnianych osadzonych w posadzce na zaprawie cementowej. Połączenie misek ustępowych z podejściem odpływowym uszczelnia się za pomocą sznura smołowanego i kitu miniowego, asfaltowego lub azbestocementu. Czasem w trakcie montażu miski zachodzi konieczność przedłużenia podejścia. Wykonuje się to za pomocą króćca wyrównawczego.

Zbiornik płuczący mocuje się na wspornikach lub za pomocą wkrętów i klocków drewnianych osadzonych w ścianie na zaprawie cementowej. Płuczkę z miską ustępową łączy się rurą płuczącą o średnicy wewnętrznej minimum 20 mm. Rurę płuczącą należy prowadzić możliwie pionowo, przechodząc łagodnym lukiem do wlotu miski. Nie należy dopuszczać do powstania na rurze nagłych załamań, przewężeń itp. Połączenie rury z miską następuje za pomocą lejka gumowego. Szczelność połączenia uzyskuje się przez okręcenie drutem miejsc styku lejka z rurą i miską. Rura powinna być przymocowana do ściany w miejscu styku z podniesionym sedesem (program egzamin ustny). Na uchwycie rury stosuje się odboje gumowe, tłumiące uderzenie. Połączenie rury spustowej ze zbiornikiem płuczącym wykonuje się za pomocą śrubunku i uszczelek.

Montaż zlewu

Montaż zlewu przeprowadza się w następującej kolejności:

  • rozmieszczenie otworów wg szablonu,
  • wykonanie otworów i zamocowanie kołków,
  • ustawienie zlewu i przyłączenie go do syfonu,
  • przymocowanie zlewu wkrętami,
  • ustawienie tylnej ścianki i przymocowanie jej wkrętami,
  • zamocowanie kranu (opinie o programie).

Umywalki i myjki instaluje się w następującej kolejności:

  • rozmieszczenie otworów wg szablonu,
  • wykonanie otworów i zamocowanie kołków,
  • ustawienie i zamocowanie wkrętami wspornika,
  • ustawienie umywalki na wsporniku,
  • umocowanie syfonu pod umywalką i dołączenie go do przewodu odpływowego,
  • założenie baterii czerpalnej lub zaworów na przewodach zimnej i ciepłej wody.

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać żeliwne rury i kształtki kanalizacyjne, podane są w PN-59/H-74050.

Rury i kształtki powinny mieć trwałe znaki:

Rury i kształtki kanalizacyjne żeliwne powinny być poddane następującym badaniom:

  • oględzinom zewnętrznym przed pokryciem powłoką smołową,
  • sprawdzeniu wymiarów,
  • sprawdzeniu powłoki ochronnej,
  • sprawdzeniu ciężaru.

Sprawdzenie powłoki ochronnej polega na oględzinach zewnętrznych oraz sprawdzeniu odporności powłoki na uderzenia mechaniczne. Sprawdzenia należy przeprowadzać za pomocą młotka stalowego o masie 0,5 kg, lekko opukując nim powierzchnię rury. Miejscowe łuszczenie się powłoki ochronnej pod wpływem uderzeń bez odsłonięcia żeliwa nie stanowi wady (promocja 3 w 1).

Wymagania i badania dotyczące kamionkowych rur i kształtek kanalizacyjnych podane są w PN-68/B-06751. Rury i kształtki używane do budowy przewodów kanalizacyjnych powinny być szczelne, odporne na działanie kwasów i ługów zawartych w ściekach.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami