Blog

07.05.2020

Przygotowanie drewna i zaznajomienie cieśli z projektem

W artykule znajdziesz:

Przygotowanie drewna i zaznajomienie cieśli z projektem

Przygotowanie drewna i zaznajomienie cieśli z projektem

Przygotowanie drewna i zaznajomienie cieśli z projektem zwiększa znaczni wykorzystanie materiału oraz zmniejsza możliwość pomyłek, które w przypadki niedostatecznego poinformowania załogi powodują straty materiału i robocizny (program uprawnienia budowlane na komputer). W każdym rodzaju rusztowania można wyodrębni: powtarzające się zespoły elementów zarówno wzdłuż mostu jak i w przekrojach poprzecznych. Odwiązywanie rusztowania należy sprowadzić do powtarzalnego łączenia tych zespołów.

Dla wykonania każdego zespołu należy wykonać rozbieralny szablon z desek grubości 25-30 mm. Na szablonie należy dokładni* oznaczyć długości elementów w świetle i wymiary potrzebne do wykonania wrębów. Wymiary szablonów należy określać z uwzględnieniem wzniesienia wykonawczego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Rusztowania łuków należy odwiązywać na poziomej podłodze traserskiej. Zwykle wystarcza wykonanie pasa podłogi o szerokości wystarczającej do objęcia połowy długości luku. Na podłodze należy narysować krzywą podniebienia łuku. Rysunek powinien być wykonany w wielkości naturalnej. Przed narysowaniem krzywej należy sprawdzić, czy przy jej wyznaczeniu zostało uwzględnione wzniesienie wykonawcze (uprawnienia budowlane).

Wzdłuż linii podniebienia łuku należy zaznaczyć grubość desek oraz zarys boczny krążyn. W przypadku opierania krążyn na poprzecznych oczepach, nie zaś bezpośrednio na słupach czy zastrzałach, należy również narysować przekroje oczepów.
Gdy krzywizna pomostu rusztowania jest duża, wskazane jest oznaczenie jej na podłodze traserskiej za pomocą listew przybitych gwoździami.
U stawianie rusztowań. Rusztowania mogą być ustawiane:
- przez składanie ich w miejscu budowy z oddzielnych elementów,
- przez składanie zespołów przestrzennych rusztowania zmontowanych uprzednio na placu budowy.
Wybór sposobu montażu rusztowań zależy od posiadanego sprzętu (program egzamin ustny).

Składanie rusztowania

Składanie rusztowania z oddzielnych ogniw nie wymaga specjalnych urządzeń montażowych.
W celu zmniejszenia liczby czynności przy montażu długie słupki i zastrzały złożone z kilku części należy dostarczać na miejsce montażu po ich połączeniu (opinie o programie).
Przy montażu rusztowań dolnych z oddzielnych ogniw stężenia należy zakładać bezpośrednio po ustawieniu elementów głównych, przy czym śruby należy silnie dokręcić, a klamry silnie dobić. Przy ustawianiu rusztowań górnych należy początkowo zmontować tylko tę część stężeń, która jest potrzebna dc usztywnienia rusztowania podczas montażu. Pozostałe kleszcze i krzyżulce należy założyć dopiero po wbiciu klinów oraz po sprawdzeniu poziomów rusztowania krążyn lub belek, na których ma leżeć pomost deskowania. Dociągnięcie śrub i dobicie klamer należy wykonać po sprawdzeniu poziomów rusztowania. Nieprzestrzeganie tej zasady uniemożliwia zwykle późniejszą regulację poziomów rusztowania.

Regulację należy wykonywać za pomocą urządzeń stosowanych do obniżania rusztowania: klinów lub lewarów śrubowych (segregator aktów prawnych). Przy stosowaniu piasecznic do obniżania rusztowań należy do podnoszenia rusztowania przewidzieć oddzielne urządzenia. Urządzenia do obniżania rusztowań omówiono poprzednio.
Kliny należy układać prostopadle do oczepów, gdyż ułatwia to ich wbijanie.
Jeżeli rusztowanie ma być przesuwane między oczepami, obok klinów należy ułożyć odcinki rur stalowych o średnicy 80 do 120 mm zależnie od ciężaru rusztowania. Po obniżeniu rusztowanie opiera się na odcinkach rur i na nich może być przetaczane.

Składanie rusztowania zespołami podnosi jakość wykonawstwa. Sposób ten jest celowy, gdy wzdłuż mostu można dać przejazd dźwigowi samojezdnemu lub gdy głębokość wody wzdłuż rusztowania umożliwia wprowadzenie dźwigu pływającego (promocja 3 w 1). Przy budowie dużych mostów montaż rusztowań zespołami wymaga użycia dźwignicy linowej.
Rozbieranie rusztowań. Sposób rozbierania rusztowania powinien zabezpieczać wykonywaną na nim konstrukcję przed wystąpieniem sił, które nie zostały uwzględnione przy projektowaniu konstrukcji. W przypadku mostów większych rozpiętości sposób rozbierania należy opracować w ramach projektu rusztowania.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami