Blog
Przygotowanie i dozowanie domieszek
W artykule znajdziesz:
Przygotowanie i dozowanie domieszek
W zasadzie wszystkie z wymienionych domieszek występują w postaci ciał stałych (proszek, granulki lub okruchy). Do betoniarki należy je wprowadzać tylko po uprzednim rozpuszczeniu. W postaci płynnej można je dodawać do wody zarobowej lub ostatecznie bezpośrednio do betoniarki (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dla uniknięcia błędów w ilości dodawanych domieszek, należy zagadnienie to starannie przepracować i wydać pracownikom odpowiednie dyspozycje.
W przypadku rozpuszczania domieszki w całej ilości wody zarobowej, należy wcześniej ustalić ostateczną ilość faktycznie wlewanej wody na 1 zarób po uwzględnieniu wilgotności kruszywa. W specjalnym zbiorniku gromadzi się większą, znaną ilość wody i rozpuszcza w niej odpowiednią ilość preparatu. W miarę opróżniania zbiornika, uzupełnia się go wodą określonymi dawkami i preparatem proporcjonalnie do ilości tej wody (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W przypadku przewidywanego dodawania dwóch różnych preparatów, oba rozpuszcza się w tej samej wodzie.
Wodę należy od czasu do czasu przemieszać pamiętając, że im zimniejsza woda, tym z reguły preparaty rozpuszczają się dłużej. Również przemieszać należy wodę przed każdym jej pobraniem. Najkorzystniej byłoby, żeby woda poddana była stałemu powolnemu ruchowi.
W przypadku wprowadzenia domieszki bezpośrednio do betoniarki w postaci roztworu, należy domieszkę rozpuścić w wodzie w specjalnym zbiorniku. Przewidywana ilość preparatu rozpuszczona jest wtedy w mniejszej ilości wody, z reguły wynoszącej 1-10% ilości wody zarobowej (uprawnienia budowlane). Im większa ilość preparatu, tym więcej trzeba użyć wody do sporządzenia roztworu. Do betoniarki wlewa się tyle roztworu, aby zawierał przewidywaną ilość preparatu w stosunku do cementu danego do jednego zarobu.
Dozowanie roztworu może mieć następujący przebieg:
1. wlanie roztworu do wody zarobowej w betoniarce, jeśli ilość tej wody wynosi co najmniej 50% ogólnej ilości wody zarobowej,
2. wlewanie powolne wraz z wodą zarobową do pracującej betoniarki,
3. wlanie roztworu do betoniarki, jeśli suche składniki są wstępnie zamieszane z wodą stanowiącą ok. 80% całej ilości wody zarobowej, po czym uzupełnia się resztą wody.
W żadnym przypadku nie wolno dodawać roztworu do suchych składników. Podane wyżej uwagi dotyczą wszystkich preparatów, choćby producent tych preparatów dopuszczał ich dodawanie w innej postaci (np. informacja o Klu- tanicie dopuszcza jego dozowanie w postaci prószku wprost do betoniarki) (program egzamin ustny).
Niekiedy domieszki trudno rozpuszczają się w wodzie zimnej, należy wtedy wodę podgrzewać. Szczególnie trudno rozpuszczają się węglany, plastyfikatory (Klutan, Klutanit) i środki napowietrzające (Abiesod).
Dozowanie domieszek
Przy dozowaniu domieszek w postaci roztworów należy pamiętać, że roztwór należy wliczyć do wody zarobowej. Sumaryczna ilość roztworu i reszta dolanej wody mają równać się przewidywanej ilości wody zarobowej.
Mieszanka betonowa po przygotowaniu w betoniarce powinna mieć taką temperaturę, aby w momencie rozpoczęcia wiązania - po uwzględnieniu strat cieplnych - była równa temperaturze założonej w obliczeniach cieplnych (opinie o programie). W tym celu należy podgrzewać masę bezpośrednio w betoniarce lub podgrzewać składniki przed wsypaniem do betoniarki.
Sposób pierwszy, polegający na wprowadzeniu płomienia lub pary wodnej bezpośrednio do bębna betoniarki jest rzadko stosowany i ma liczne wady:
- jest niebezpieczny w obsłudze,
- daje spaliny (często szkodliwe dla betonu),
- wymaga bardzo długiego czasu mieszania,
- utrudnia zachowanie właściwej ilości wody w mieszance.
Podgrzewanie składników jest metodą wypróbowaną i powszechnie stosowaną (segregator aktów prawnych).
Przewodnią ideą zabiegu podgrzewania składników jest uzyskanie założonej lub pożądanej temperatury, mieszanki betonowej w momencie pobierania jej z betoniarki.
Niewskazane jest stosowanie mieszanek betonowych o zbyt wysokiej temperaturze, a to ze względu na:
a) gwałtowne straty ciepła przy zetknięciu z zimnym powietrzem,
b) zapotrzebowanie większej ilości wody zarobowej,
c) obniżenie plastyczności betonu,
d) zwiększenie skurczu termicznego (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32