Blog

Wymagana jakość wody zdjęcie nr 2
06.08.2021

Przygotowanie masy gazobetonowej

W artykule znajdziesz:

Przygotowanie masy gazobetonowej

Wymagana jakość wody zdjęcie nr 3
Przygotowanie masy gazobetonowej

Mieszarka do ujednorodnienia suchej mieszanki jest zbiornikiem o pojemności kilkudziesięciu m3, zaopatrzonym w mieszadła i urządzenia pneumatyczne. Mieszadła służą do mieszania składników, sprężone powietrze zaś do spulchnienia („upłynnienia“) mieszanki (program uprawnienia budowlane na komputer).
Masę gazobetonową przygotowuje się w mieszarce przeciwbieżnej, nieruchomej lub ruchomej. Po dodaniu wody wprowadza się do mieszalnika najpierw mielony gips dwuwodny (kamień gipsowy - CaSC>4 • HoO), a następnie - proszek aluminiowy.
Gips dwuwodny dodaje się w celu uregulowania okresu wiązania spoiwa po wylaniu masy gazobetonowej do form.

Proszek aluminiowy jest środkiem gazotwórczym, gdyż dzięki chemicznemu łączeniu się z wodorotlenkiem wapniowym (CaOH) następuje wydzielanie się gazu. Mieszanie masy po wprowadzeniu do niej proszku aluminiowego trwa krótko, gdyż wydzielanie się wodoru powinno następować dopiero w formach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wlewanie masy do form. Masę należy wlewać do form w taki sposób, aby nie pogorszyć jej jednorodności. Dlatego mieszarkę umieszcza się możliwie najniżej ponad formą,
a masę wprowadza się do formy ciągłym strumieniem za pomocą rury, przez co unika się zaburzeń ruchu (rys. 4-18). W miarę podnoszenia się poziomu masy w formie podnosi się ruchomą część zespołu rurowego.

Formę zapełnia się tylko do określonego poziomu, pozostawiając miejsce na spulchnienie masy (uprawnienia budowlane).
Wewnętrzne powierzchnie boczne form przed podstawieniem ich pod mieszarkę smaruje się olejem mineralnym, odpornym na działanie temperatury 175°C. Przez powleczenie olejem nadaje się powierzchniom form odpowiednią śliskość, niezbędną przy wyrastaniu masy, w przeciwnym bowiem razie tarcie masy
- ściany formy mogłoby spowodować jej rozerwanie (zwłaszcza w narożnikach). Ponadto oleista powłoka zapobiega przywieraniu betonu do formy i ułatwia rozformowanie wyrobów.
Pulchnienie i wstępne twardnienie. Hala produkcyjna, gdzie odbywa się pulchnienie oraz wiązanie
- wstępne twardnienie masy w formach, a ponadto pozostałe operacje robocze, jest oprócz magazynu gotowych wyrobów największym obiektem wytwórni (program egzamin ustny).

Formy z masą gazobetonową

Formy z masą gazobetonową ustawia się na torach produkcyjnych (rys. 4-20), gdzie pozostają one w ciągu ok. 4 godzin. Jest to okres czasu potrzebny na wyrośnięcie, związanie i wstępne stwardnienie masy gazobetonowej. W tym okresie jest ona szczególnie wrażliwa na wstrząsy, uderzenia i szybkie zmiany temperatury (zwłaszcza oziębienie). Dlatego wózki nie powinny w tym czasie być przetaczane, w pobliżu należy unikać wstrząsów, które przez posadzkę czy tory kolejowe mogłyby wywołać drgania świeżej masy, a w hali produkcyjnej należy utrzymywać stałą temperaturę i unikać przeciągów (opinie o programie).
W masie gazobetonowej przebiegają reakcje chemiczne, które zachodzą bądź równocześnie, bądź w kolejnej ciągłości. Najważniejsze z nich są następujące:
- gaszenie wapna palonego,
- wydzielanie wodoru,
- wiązanie spoiwa,
- regulacja czasu wiązania,
- wstępne twardnienie betonu (segregator aktów prawnych).

Jest to reakcja egzotermiczna, przy czym wytwarzające się ciepło podgrzewa masę betonową do temperatury 80-h90°C.
Reakcja ta w przeciwieństwie do takiej samej reakcji chemicznej, zachodzącej podczas gaszenia w dołach wapiennych, przebiega powoli, gdyż stosunek wodno-wapienny, jakość wapna i inne czynniki są tak dobrane, że temperatura wzrasta stopniowo, nie wywołując nagłych zmian struktury masy gazo betonowej.
Ogrzewanie masy gazosylikato- wej podczas procesu gaszenia wapna przyspiesza inne reakcje chemiczne. Jest to właściwością procesu produkcyjnego gazosylikatów, gdyż masę gazobetonową na spoiwie cementowym ogrzewa się gorącą wodą krążącą w sieci przewodów ogrzewczych.

Wydzielający się wodór spulchnia zaprawę, która rośnie i twardnieje w stanie porowatym (promocja 3 w 1)..
Dla uzyskania dobrej jakości produktu jest konieczne, aby wiązanie wapna i wydzielanie się gazu odbywało się w tym samym czasie. Wydzielanie się gazu trwa od 15 do 23 min.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wymagana jakość wody zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wymagana jakość wody zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wymagana jakość wody zdjęcie nr 8 Wymagana jakość wody zdjęcie nr 9 Wymagana jakość wody zdjęcie nr 10
Wymagana jakość wody zdjęcie nr 11
Wymagana jakość wody zdjęcie nr 12 Wymagana jakość wody zdjęcie nr 13 Wymagana jakość wody zdjęcie nr 14
Wymagana jakość wody zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wymagana jakość wody zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wymagana jakość wody zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami