Blog

Naprawa stolarki zdjęcie nr 2
31.03.2020

Przygotowanie podłoża pod tynki

W artykule znajdziesz:

Przygotowanie podłoża pod tynki

Naprawa stolarki zdjęcie nr 3
Przygotowanie podłoża pod tynki

Przy wykonywaniu robót papowych obowiązują następujące wymagania:
- kotły do gotowania lepiku należy ustawiać na miejscach wyrównanych, oczyszczonych ze śmieci i niedostępnych dla osób postronnych (w odległości co najmniej 25 m od łatwo palnych budynków, 10 m od składów materiałów i 5 m od zapasów paliwa):
- kotły muszą mieć szczelne pokrywy: zawartość lepiku nie może przekraczać 75% pojemności kotła (program uprawnienia budowlane na komputer);
- robotnicy zatrudnieni przy kotłach i przy transporcie materiałów smołowych muszą mieć odpowiednią odzież ochronną i zabezpieczać twarz i ręce wazeliną lub mieszaniną gliceryny z talkiem; do czerpania roztopionego lepiku z kotła powinny być używane odpowiednie czerpaki z długim trzonkiem, a wiadra do transportu lepiku na dach powinny być napełnione tylko do 3/4 pojemności;
- nie wolno wtaczać beczek z lepikiem ani ustawiać ciężkich kotłów bezpośrednio na dachach, gdyż grozi to uszkodzeniem podkładu pod pokrycie, a nawet stropu;
- w razie zapalenia się lepiku w kotle należy kocioł przykryć pokrywą, zasypać szczelnie piaskiem i ugasić ogień na palenisku za pomocą gaśnicy pianowej; przy gaszeniu lepiku nie wolno używać wody;
- po zakończeniu robót palenisko kotła musi być dokładnie wygaszone (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Należy bezwzględnie stosować środki przeciwdziałające spadaniu z dachu wszelkich przedmiotów. Nie wolno zrzucać narzędzi, materiałów i odpadków, zaś materiały i narzędzia konieczne do pracy (w ilości nie większej niż zapotrzebowanie danego odcinka) muszą być starannie ułożone i zabezpieczone. Nie wolno również wykonywać na dachu prac przygotowawczych, jak np. prostowania blachy.
Podczas gołoledzi, silnej mgły i śniegu lub deszczu wykonywanie robót dekarskich musi być wstrzymane (uprawnienia budowlane).

Dobre wykonanie tynków i ich trwałość zależą w dużej mierze od właściwego przygotowania podłoża. Powierzchnie pod tynki powinny zapewniać dobrą przyczepność zaprawy do podłoża, być dostatecznie trwałe, sztywne i nie zmieniać wymiarów (np. przez ugięcie). Ponadto powinny być równe, aby uniknąć zbytecznego pogrubiania tynku.

Wyznaczenie powierzchni tynku

Do tego celu używa się pionu, sznura i gwoździ, store wbija się co 1,5 m wzdłuż długości i wysokości ściany (program egzamin ustny). Dookoła wbitych gwoździ wykonuje się placki z zaprawy i wygładza je równo z główką gwoździa. Następnie między plackami narzuca się pasy z zaprawy i ściąga je równo z powierzchnią placków. Pasy te spełniają rolę prowadnic przy narzucaniu i wyrównywaniu warstwy tynku. Dużym ułatwieniem jest zastosowanie zamiast pasów listew drewnianych lub stalowych.
Wykonanie obrzutki. Obrzutkę wykonuje się z zaprawy bardzo rzadkiej, o grubości nie przekraczającej 4-5 mm na ścianach i 4 mm na suficie (opinie o programie). Gęstość zaprawy cementowej lub półcementowej obrzutki powinna wynosić 10-12 cm zanurzenia stożka.

Wykonanie narzutu. Narzut stanowi drugą warstwę tynku wykonywaną po lekkim stwardnieniu obrzutki i skropieniu jej wodą.
Grubość narzutu powinna wynosić 8-15 mm. a gęstość zaprawy nie powinna przekraczać 9 cm zanurzenia stożka. Po naniesieniu narzutu następuje równanie go za pomocą laty. Narzut w narożach wyrównuje się za pomocą pac w kształcie kątownika, zaś narzut na wrębach, na słupach itp, - specjalnymi wzornikami (segregator aktów prawnych).
Wykonanie gładzi. Gładź wykonuje się z rzadkiej zaprawy z drobnego piasku odsianego przez sito o prześwicie oczek 1/2 mm. Zaprawa powinna być bardziej tłusta niż do narzutu; grubość gładzi 1 -3 mm. Zaprawę narzuca się ręcznie i rozprowadza pacą.

Po stężeniu gładzi zaciera się ją packą drewnianą, stalową, lub drewnianą obłożoną filcem, zależnie od rodzaju wykończenia tynku. W czasie zacierania należy zwilżać tynk, skrupiając go wodą za pomocą pędzla. Wykonanie faktury. Fakturę tynku nadaje się przez narzut specjalnie dobranej zaprawy lub obróbkę za pomocą narzędzi (promocja 3 w 1).

Tynk nakrapiany układa się na wyrównanym i zatartym podkładzie wapienno-cementowym, z zaprawy szlachetnej o drobnym kruszywie granulacji w jednej lub kilku warstwach. Zaprawa do nakrapiania powinna być o takiej gęstości aby po narzuceniu nie spływała.

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Naprawa stolarki zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Naprawa stolarki zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Naprawa stolarki zdjęcie nr 8 Naprawa stolarki zdjęcie nr 9 Naprawa stolarki zdjęcie nr 10
Naprawa stolarki zdjęcie nr 11
Naprawa stolarki zdjęcie nr 12 Naprawa stolarki zdjęcie nr 13 Naprawa stolarki zdjęcie nr 14
Naprawa stolarki zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Naprawa stolarki zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Naprawa stolarki zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami