Blog
Przygotowanie roztworu
W artykule znajdziesz:
Przygotowanie roztworu
Przygotowanie roztworu chlorku dwuazobenzenu. 1 mol (91 g) aniliny rozpuszcza się w 2,5-3 molach kwasu solnego. Otrzymany roztwór chlorku aniliny oziębia się lodem i zadaje kroplami wodnym roztworem 1 mola (67 g) azotynu sodowego. Po wpuszczeniu całej ilości azotynu sprawdza się roztwór chlorku dwuazobenzenu papierkiem jodoskrobiowym (powinien dać barwę niebieską) i przez wpuszczenie kropli roztworu do ługu. Roztwór chlorku dwuazobenzenu powinien rozpuszczać się w ługu bez osadu i zabarwienia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Roztwór chlorku dwuazobenzenu powinien być przechowywany w zimnie i zużyty w ciągu 2-4-4 godzin od przyrządzenia.
Uwaga. W razie braku acetonu można sporządzić z badanego materiału wyciąg alkaliczny przez wygotowanie go z ługiem.
Próba na obecność żywic drzewnych i kalafonii (Storch-Morawski).
Za pomocą 70-procentowego alkoholu sporządza się wyciąg na gorąco z 5 g badanego produktu. Otrzymany wyciąg przesącza się przez sączek zwilżony 70-procentowym alkoholem i odparowuje (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Odparowany wyciąg zadaje się 1 ml bezwodnika kwasu octowego, rozciera na zimno pręcikiem szklanym i wpuszcza jedną kroplę stężonego kwasu siarkowego (1,53).
W razie obecności żywic drzewnych lub kalafonii pojawia się zabarwienie fioletowe, które po pewnym czasie przechodzi w barwę brudno- brązową.
Próby wprowadzenia metod analizy chromatograficznej do badań asfaltów datują się od niedawna. Celem analizy chromatograficznej jest uzyskanie danych porównawczych, które umożliwiają określenie pochodzenia badanego asfaltu względnie jakościowe stwierdzenie różnic, jakie zachodzą w składzie dwóch asfaltów o podobnych własnościach fizycznych (uprawnienia budowlane).
Amerykański Komitet Normalizacyjny
Analizę chromatograficzną wykonuje się według metody Zakładu Petrografii U. J. w sposób następujący. Asfalt rozpuszcza się w mieszaninie eteru naftowego, benzenu i chloroformu (1:1: 1). Kropla 1-procentowego roztworu badanego asfaltu, umieszczona na bibule, rozpływa się tworząc krążek o średnicy ok. 16 mm. Krążek taki składa się z szeregu pierścieni o różnej barwie i intensywności, charakterystycznych dla każdego asfaltu. Różnice te stają się wyraźniejsze przy oglądaniu w świetle ultrafioletowym, przepuszczonym przez filtr Woode’a (program egzamin ustny).
Sposób badania wzajemnego oddziaływania na siebie różnych
asfaltów 1351 względnie paków i asfaltów (wg przepisu ASTM)
Tak skomplikowane układy koloidalne, jakimi są smoły i asfalty, mogą dość łatwo ulegać zaburzeniom równowagi, zarówno pod względem rozpuszczalników, jak i wzajemnego na siebie oddziaływania, przy czym działania takie mogą wywierać nie tylko wzajemnie dwa asfalty różnego pochodzenia, lecz i smoła względnie pak na asfalt (opinie o programie). Wynikiem takiego działania jest zburzenie układu micelarnego, połączone z koagulacją i wytrącaniem się najtrudniej rozpuszczalnych składników (asfaltenów i karbenów), oraz wydzielanie się w postaci zawieszonych kropli żywic lub składników oleistych, na skutek czego układ traci swe najcenniejsze własności, jakimi są jednorodność, zdolności wiążące, odporność na starzenie, ciągliwość itd.
Zjawiska takie obserwowane były często w smołach drogowych stabilizowanych, tj. w mieszankach zawierających 80% smoły preparowanej i 20% asfaltu.
Amerykański Komitet Normalizacyjny zaproponował metodę umożliwiającą badanie wzajemnego wpływu różnych bitumów na siebie. Metoda ta ma przede wszystkim służyć do badania wzajemnego wpływu mas impregnacyjnych i powłokowych przy produkcji papy, może jednak być
wszędzie stosowana, gdzie istnieje możliwość wzajemnego działania na siebie bitumów różnego pochodzenia (segregator aktów prawnych).
Wykonanie badania. Bitum o wyższej temperaturze mięknienia ogrzewa się do temperatury płynności, unikając starannie przegrzania, miesza drucikiem stalowym dla usunięcia pęcherzyków powietrza i wlewa do płaskiej parowniczki porcelanowej lub szklanego krystalizatora w ten sposób, aby uzyskać warstwę grubości 3-P6 mm. Stopioną masę należy wlewać ostrożnie, tak aby utrzymać w miseczce powierzchnię gładką i błyszczącą (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32