Blog

27.01.2021

Zieleń ochronna

W artykule znajdziesz:

Zieleń ochronna

Zieleń ochronna

Zieleń ochronna ma za zadanie zabezpieczenie pracowników zatrudnionych w zakładzie przemysłowym oraz mieszkańców osiedli otaczających zakład od szkodliwego działania wyziewów i pyłów. Poza tym zieleń ochronna służy do maskowania zakładu. Zieleń ta ściśle łączy się z zielenią stref ochronnych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Większe skupienie zieleni w postaci pasów powinno przeszkodzić przenikaniu gazów na teren osiedla. Należy jednak uważać, aby na terenie zakładu lub w jego pobliżu w miejscach osłoniętych nie tworzyły się skupiska gazów. Dla ułatwienia więc przewiewu w odpowiednich miejscach należy stosować przerzedzanie drzew.

Zieleń ochronna tworzy jakby przedłużenie zieleni otaczającej zakład przemysłowy. Powinna ona mieć nieregularne zarysy umożliwiające maskowanie zakładu. Jeżeli układ budynków na terenie zakładu przemysłowego jest regularny, zieleń należy sadzić tak, aby tę regularność zatrzeć (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zieleń ozdobna wypełnia przestrzenie między budynkami i może mieć zarysy regularne. Koncentruje się ona głównie przy wejściu do zakładu oraz w miejscach przeznaczonych do wypoczynku. Zieleń ozdobna powinna zapewniać odpowiednie warunki nie tylko dla odpoczynku fizycznego, lecz i dla psychicznego odprężenia.

Dlatego zieleń powinna kontrastować z typem pracy wykonywanej w zakładzie. Jeżeli praca odbywa się w warunkach silnego oświetlenia lub hałasu, najbardziej odpowiednią dla wypoczynku będzie zieleń dająca wiele cienia i ciszy, spokojna w formie i kolorze. Jeżeli praca jest monotonna - zieleń powinna być barwna i urozmaicona w formie (uprawnienia budowlane). Podobnie, gdy praca odbywa się w otoczeniu większej liczby ludzi, odpoczynek musi zapewnić samotność; odwrotnie - przy samotnej pracy odpoczynek musi być zbiorowy. Również różnica wieku wymaga zróżnicowania rodzaju wypoczynku. Dlatego też zieleń ozdobno-wypoczynkowa powinna dawać możliwości różnego rodzaju wypoczynku.

Muszą istnieć miejsca zaciszne z ławkami, odpowiednio zacienione i odizolowane od miejsca pracy i dróg komunikacyjnych, jak również miejsca do zbiorowego wypoczynku i zabaw, z boiskami do gry w siatkówkę i koszykówkę (program egzamin ustny). Jeżeli przez teren zakładu przemysłowego przepływa rzeka lub znajduje się staw, należy je również wykorzystać jako miejsce wypoczynku. Zieleń regularna występuje przy obsadzaniu drzewami ciągów komunikacyjnych.

Zbyt długie odcinki

Sposobów rozwiązania zazielenienia dróg jest zależny od ich przeznaczenia. Zazielenienie dróg transportowych (samochodowych i kolejowych) powinno zabezpieczyć teren przyległy przed kurzem i gazami spalinowymi oraz hałasem (opinie o programie).

Rozwiązania są różne. Najczęściej stosuje się rzędy drzew po obu stronach drogi. Jeżeli potrzebna jest większa szczelność, stosuje się dwa i więcej rzędów oraz rzędy krzewów. Na skrzyżowaniach dróg i na zakrętach należy ograniczać sadzenie drzew zastępując je krzewami (ze względu na widoczność). Drogi dla ruchu pieszego (chodniki) obsadza się albo drzewami, jeżeli chcemy uzyskać cień, albo krzewami, a najczęściej zestawieniem drzew, krzewów i trawników. Szerokość chodników zależna jest od natężenia ruchu.

Stopień zaś rozstawienia rzędów drzew zależy od długości prostych odcinków drogi. Zbyt długie odcinki robią wrażenie korytarzy. Ponadto przy większych długościach chodników obsadzonych z dwu stron drzewami należy co 80-100 m robić przerwy, poszerzając chodnik i ustawiając w tych miejscach ławki, rzeźby i inne akcenty architektoniczne. Zieleń użytkową stosujemy w różnych przypadkach (segregator aktów prawnych).

Na przykład gdy zakład przemysłowy leży na terenie nierównym, o znacznych różnicach poziomów, w sąsiedztwie jezior, rzek i strumieni, wówczas skarpy i brzegi wód zabezpieczamy przez obsadzenie odpowiednią zielenią (drzewami, krzewami lub trawą).

Tereny wolne, nie zajęte pod zabudowę, czy to ze względu na przyszłą rozbudowę, czy z powodu złej jakości gruntu, należy wykorzystać na trawniki, sady lub ogródki działkowe. Jeżeli powierzchnie są małe, sadzimy na nich zieleń jednego rodzaju (jednolitą) (promocja 3 w 1). Przy dużych powierzchniach należy teren rozwiązać jako park lub sad i wykonać ścieżki i dróżki.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami