Blog
Przygotowanie zawodowe do sprawowania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie
W artykule znajdziesz:
Przygotowanie zawodowe do sprawowania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie
Od września 2014 roku obowiązywało rozporządzenie w sprawie sprawowania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Zostało ono jednak zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego, przez co konieczne było stworzenie nowych przepisów. Od 7 maja 2019 roku obowiązuje nowe rozporządzenie, nazywane rozporządzeniem w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznej (program na komputer).
Dokument tej jest niczym innym, jak wykonaniem ustawowego upoważnienia, które znalazło się w art. 16 ustawy Prawo budowlane. Jego brzmienie wynika z nowelizacji ustawy, której celem było wykonanie wyroku wydanego przez Trybunał Konstytucyjny w dniu 7 lipca 2018 roku dotyczącego zakresu uprawnień budowlanych – sygnatura akt K 39/15 (program na telefon).
W nowym rozporządzeniu tak naprawdę nie ma żadnych nowych rozwiązań, a jedynie te, które stanowią bezpośrednią konsekwencję wspomnianego wyroku Trybunału Konstytucyjnego (program egzamin ustny). Wszystkie dotychczasowe regulacje dotyczące zakresu uprawnień budowlanych zawarto po prostu w ustawie Prawo budowlane, natomiast treść rozporządzenia została dostosowana do przepisów zawartych w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Jak więc widać rok 2019 nie wprowadza żadnych konkretnych zmian w kwestiach związanych z przygotowaniem zawodowym do uprawnień budowlanych, czyli do sprawowania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (opinie o programie).
Dokumentowanie praktyki zawodowej
Jedyną zmianą, o której warto pamiętać, że zniesienie obowiązku stosowania pieczęci przez osoby, które kierują praktyką zawodową (segregator aktów prawnych). Wynika to bezpośrednio z faktu, iż 28 czerwca 2018 roku Rada Ministrów przyjęła dokument zatytułowany „Informacja dotycząca deregulacji obowiązku stosowania pieczęci/pieczątek przez obywateli i przedsiębiorców”. Wszelkie kwestie związane z wymaganym wykształceniem, kierunkami pokrewnymi i odpowiednimi, dokumentowaniem praktyki zawodowej czy dokumentami, jakie należy dołączyć do wniosku o nadanie uprawnień budowlanych, pozostały bez zmian (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32