Blog

13.04.2021

Przygotowujemy diagram krokowy

W artykule znajdziesz:

Przygotowujemy diagram krokowy

Przygotowujemy diagram krokowy

Procesy sterowania można przedstawić w sposób szczególnie przejrzysty na wykresie krokowym. Nanosimy tu, obok ruchów cylindra i narzędzia, również ustawienia połączeń (0 i 1) elementów sygnalizacyjnych.
Oznakowanie przyłączy do zaworów (program uprawnienia budowlane na komputer).
Oznakowanie przyłączy na zaworach jest konieczne, aby uniknąć pomyłek w budowie układu połączeń.

Przyłącza są oznakowane liczbami. Drogi sprężonego powietrza w każdej pozycji przełączania są przedstawiane strzałkami a zamknięcia kreskami poprzecznymi.
Jak można zmieniać prędkość tłoka?
Prędkość wysuwania tłoka zależy od prędkości, z jaką dopływ powietrza wypełnia cylinder (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Z tego względu w systemie sterowania przed cylindrami musi być wbudowany zawór zwrotny dławikowy. Jest to zawór regulowany ręcznie*, który dławi (zamyka) powietrze w jednym kierunku przepływu.

Powietrze może przepływać bez przeszkód w innym kierunku poprzez osadę kuli i przez rozdzielacz uchodzić do atmosfery.
Zawory zwrotne dławikowe są z reguły stosowane w pneumatyce jako zawory sterujące przepływem, co służy regulacji przepływu powietrza. Funkcje logiczne w pneumatyce - funkcja koniunkcyjna (funkcja ORAZ)
Za pomocą tarczówki do obrzynania czół tarcicy będziemy obcinać z długości bale. Wysuwanie i wsuwanie mechanizmu piłującego odbywa się za pomocą cylindra pneumatycznego. Ze względów BHP wysuw piły może odbywać się tylko wtedy, gdy włącznik I i 2 są wciśnięte.

Automatyka taka nazywana jest układem koniunkcyjnym (układem ORAZ/I) (uprawnienia budowlane).
Koniunktor (funkcja koniunkcyjna) jest dany wtedy, gdy sygnały wejścia El i E2 są obecne i przez to wywoływany jest sygnał wyjścia A.
Jak realizuje się połączenia koniunkcyjne?
Do zrealizowania tego połączenia logicznego nadaje się zawór dwuprężny, zwany również zaworem koniunkcyjnym. Zawór dwuprężny ma trzy przyłącza. Kiedy na obu złączach sterujących 12 i 14 jest równocześnie jednakowe ciśnienie, to będzie ono również na przyłączu roboczym 2 (program egzamin ustny).

Podłączamy cylinder dwukierunkowy

Cylinder dwukierunkowy, ma on dwa przyłącza do sprężonego powietrza Posuw zwrotny tłoka odbywa się poprzez nacisk sprężonego powietrza. Ma to jednakże tę wadę, że zużycie tego cylindra jest dwukrotnie większe niż w przypadku cylindra o działaniu prostym. Zaletą jego jest jednak bardzo szybki ruch posuwisty.
Cylinder dwukierunkowy może wykonywać pracę w obu kierunkach.

Cylinder dwukierunkowy jest sterowany za pomocą rozdzielacza 5/2 (opinie o programie). Uruchamianie zaworu odbywa się na drodze zasilenia sprężonym powietrzem linii sterowniczej. Kiedy w linii tej nie ma ciśnienia, sprężyna przywraca pozycję zaworu. Przewody (linie) sterownicze na schematach ideowych oznaczone są liniami. Długie przewody sterownicze (powyżej 3 m) powodują dłuższe okresy sterownicze.
Czy można inaczej regulować układ koniunkcyjny?

Kiedy nie mamy do dyspozycji zaworu dwuprężnego, można zastosować również połączenie szeregowe dwóch zaworów-rozdzielaczy i przez nie również uzyskać funkcję koniunkcyjną (segregator aktów prawnych).
Wymagane w zadaniu warunki wysuwania cylindra wyraźnie ukazuje tabela logiczna (prawdziwości).
Tabela logiczna (prawdziwości) zawiera warunki układu przełączania z wszystkimi możliwymi kombinacjami zdań.

Do tabeli logicznej wpisujemy wszystkie możliwości kombinacji zdań. W prawej kolumnie znajdują się wyniki decyzji logicznych. Systemy sterowania pośredniego są bardziej ekonomiczne
Urządzenie montażowe pozostaje pod centralną kontrolą pulpitu sterowniczego (promocja 3 w 1).

Dlatego wszelkie elementy napędu i sterowania musza być połączone przewodami z pulpitem sterowniczym. Czy nie byłoby korzystniejsze pod względem kosztów, gdyby cały ten układ urządzeń obsługiwać przy poszczególnych maszynach? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie na przykładzie prostego cylindra pneumatycznego.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami