Blog
Przygotowywanie nabojów do strzału
W artykule znajdziesz:
Przyniesionych do kamieniołomu materiałów wybuchowych nie wolno pozostawiać w pomieszczeniach przeznaczonych do wykonywania innej pracy, a więc w kuźniach lub warsztatach. Do tego* celu powinno być specjalne pomieszczenie, przeznaczone do sporządzania w razie potrzeby nabojów i przygotowywania nabojów zapalczych, zabezpieczone od iskier, otwartego ognia oraz spadających kamieni i oddalone od składu materiałów wybuchowych. Palenie tytoniu i noszenie przy sobie zapałek i zapalniczek w tych pomieszczeniach, jest również wzbronione (program uprawnienia budowlane na komputer).
W ładunkach złożonych z większej ilości gotowych nabojów mających fabryczne opakowanie, rozróżniamy naboje zwyczajne, używane tak, jak je fabryka dostarczyła, oraz naboje zapalcze, które za każdym razem bezpośrednio przed założeniem ładunku do otworu musi strzałowy osobiście wykonać w różny sposób, zależnie od rodzaju materiału wybuchowego i od stosowanego sposobu zapalania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zwyczajnych nabojów zasadniczo przerabiać nie wolno, wyjątkowo gdy potrzebny jest bardzo mały 50-cio gramowy nabój, można normalny 100 gramowy podzielić przez pół (byle nie żelaznym nożem). Należy tylko sprawdzić, czy naboje prochowe i saletrzane nie są przypadkiem zawilgocone, gdyż wilgotnycn używać nie wolno (uprawnienia budowlane). Naboje amono-saletrzane (amonitowe) należy również zbadać, czy nie są zawilgocone 2. powodu np. rozdarcia parafinowanej otuliny i zawilgocone zniszczyć lub odpowiednio wysuszyć; należy również sprawdzić, czy naboje nie stwardniały od zbyt długiego magazynowania, co z amonitami często się zdarza i wtedy przez ostrożne wałkowanie w dłoniach przywrócić je do poprzedniego luźnego stanu.- Przy użyciu dynamitu należy zobaczyć czy nie jest zepsuty, co daje się poznać po kwaśnym zapachu i występowaniu na. powierzchni kropel nitrogliceryny (program egzamin ustny).
Zepsute naboje
Zepsutych naboi dynamitowych używać nie wolno i należy je niszczyć przez spalenie. Dynamity zwykłe bardzo łatwo zamarzają już przy temperaturze poniżej + 10° C. i są wtedy bardzo czułe na -uderzenie i tarcie, nie mogą być w tym stanie ani łamane, ani rozcierane, ani ugniatane. W stanie zamarzniętym dynamitów używać nie można. Na leży je wtedy rozmrozić w specjalnych naczyniach termoforach, umieszczonych w wodzie o temperaturze nie przekraczającej (>0° C. Dla utrzymania stałej temperatury, naczynie z wodą ma być starannie izolowane (opinie o programie).
Wykonywanie nabojów we własnym zakresie dozwolone jest tylko z prochu i saletry strzelniczej. Na otuliny używać można pergaminowy papier owijany i klejony w kształt rurki wokoło laski drewnianej o odpowiedniej średnicy. Jeszcze lepsze są jednak gotowe kiszki bez szwu z papieru przesyconego klejem i odpornego na wilgoć, lub z celofanu, którego użycie do tego celu okazało się praktyczne. Dla napełnienia tych kiszek prochem, używa się niewielkiego lejką cynkowego lub aluminiowego (segregator aktów prawnych).
Szczególnej staranności wymaga wykonanie nabojów uzbrojonych, gdyż od ich działania zależy głównie wybuch całego ładunku. Naboje te sporządzane bywają w różny sposób, zależnie od rodzaju materiału wybuchowego i od sposobu zapalania.
Rozróżniamy przede wszystkim:
- naboje zapalcze prochowe i
- naboje zapalcze do materiałów wybuchowych kruszących, poza tym:
- naboje zapalcze z lontem prochowym bez spłonki,
- naboje zapalcze z lontem prochowym i spłonką,
- naboje zapalcze z lontem detonacyjnym,
- naboje zapalcze z zapalnikiem elektrycznym (promocja 3 w 1).
Dla zapalenia naboju z prochu lub saletry strzelniczej wystarcza przeważnie zwyczajny lont prochowy. Przed wprowadzeniem go do naboju, nacina się kilkakrotnie nożem koniec lontu aż do rdzenia prochowego i zawiązuje w węzeł.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32