Blog
Technologia produkcji zwierzęcej
W artykule znajdziesz:
Technologia produkcji zwierzęcej
Technologia produkcji zwierzęcej jest to zespół procesów niezbędnych do przetworzenia przez organizm zwierzęcy pasz na produkt zaspokajający potrzeby człowieka (program uprawnienia budowlane na komputer). Technologia ta jest powiązana z ergonomią zootechniczną, zajmującą się dostosowaniem budynku do potrzeb zwierzęcia, stawiającą wiele warunków w zakresie wyposażenia budynku inwentarskiego.
Na przykład:
- podłogi powinny być umiarkowanie elastyczne i dostatecznie ciepłochronne, odporne na agresywne działanie odchodów i środków dezynfekcyjnych, nie mogą być śliskie i nasiąkliwe, ruszty podłogowe w systemie bezściółkowym nie mogą uszkadzać wymion krów lub odgniatać kończyn.
- przegrody między stanowiskami lub kojcami powinny być gładkie, bez ostrych krawędzi, załamań lub zakończeń,
- wysokość krawędzi żłobu powinna być ustalona zależnie od gatunku i wieku zwierząt, długości stanowisk itp.
- wymiary stanowisk powinny być dostosowane do wielkości zwierząt, umożliwiać im wygodne stanie i leżenie z zachowaniem niezbędnych wymogów zootechnicznych, zalecających utrzymanie tylnych części stanowisk w czystości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W celu uwzględnienia wymagań ergonomii zootechnicznych trzeba poznać wymiary poszczególnych zwierząt. Orientacyjne wymiary najczęściej hodowanych zwierząt.
Zdrowotność, wydajność produkcyjna zwierząt i wykorzystanie paszy zależą w dużym stopniu od warunków’ środowiskowych w budynkach inwentarskich (uprawnienia budowlane). Podstawowe znaczenie mają takie czynniki, jak: temperatura, wilgotność, zanieczyszczenie powietrza oraz prędkość jego ruchu, nasłonecznienie i oświetlenie pomieszczeń, a także natężenie hałasu, które nie powinno przekraczać 90 dB. Temperatura. Na podstawie badań ustalono najbardziej korzystne wartości temperatury, w których zwierzęta osiągają największe wydajności produkcyjne przy stosunkowo najmniejszym zużyciu paszy.
Wentylacja mechaniczna
Zakres tych wartości temperatury, zwanych neutralnymi, jest ograniczony i zróżnicowany dla różnych gatunków, grup użytkowych oraz wieku zwierząt. Poza termiczną strefą neutralną produkcyjność zwierząt obniża się, a w krytycznych wartościach temperatury zanika (program egzamin ustny). Zakres wartości temperatury korzystny dla różnych gatunków zwierząt w zamkniętych pomieszczeniach inwentarskich. W celu ograniczenia strat ciepła w pomieszczeniach inwentarskich należy dobierać materiały budowlane zapewniające odpowiednią izolację termiczną ścian, przekryć i podłóg oraz projektować ekonomiczne wielkości i kształty budynków, np. budynki na rzucie kwadratu lub koła mają stosunkowo najmniejsze straty ciepła przez ściany. Wilgotność i zanieczyszczenie powietrza szkodliwymi gazami oraz prędkość ruchu powietrza (opinie o programie).
W budynkach inwentarskich powietrze jest bardzo wilgotne na skutek wydzielania przez zwierzęta pary wodnej i wydalania odchodów oraz w wyniku spłukiwania stanowisk wodą. W związku z tym na powierzchniach przegród budowlanych, o wartościach temperatury niższych niż temperatura powietrza w pomieszczeniu, może skraplać się para wodna. Dlatego też należy zapewnić odpowiednią izolację termiczną przegród. Ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie pomieszczeń przed przenikaniem wilgoci z gruntu i z opadów.
Wilgotność względna powietrza w zamkniętych pomieszczeniach inwentarskich nie powinna być większa niż 80% (segregator aktów prawnych). Istotne znaczenie w regulowaniu mikroklimatu pomieszczeń inwentarskich oraz usuwaniu nadmiernie zawilgoconego i zanieczyszczonego szkodliwymi gazami powietrza ma wentylacja. Może ona być naturalna lub mechaniczna.
Zawsze powinna zapewniać cyrkulację powietrza na wszystkich stanowiskach. Ze względu na ochronę zwierząt przed ochłodzeniem szybkość przepływu powietrza nie może przekraczać 0,3 m/s; reguluje się ją doborem różnicy wysokości między kanałami nawiewnymi i wywiewnymi lub urządzeniami do dławienia ilości przepływu powietrza (promocja 3 w 1). Do wentylacji mechanicznej, wykorzystującej energię elektryczną, stosuje się wentylatory śrubowe cichobieżne, aby natężenie hałasu nie przekraczało dopuszczalnego.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32