Blog

Forma osadnictwa rozproszonego zdjęcie nr 2
27.09.2021

Przykrycie narzutu

W artykule znajdziesz:

Przykrycie narzutu

Forma osadnictwa rozproszonego zdjęcie nr 3
Przykrycie narzutu

Przykrycie narzutu zaprojektowano za pomocą materiałów z bliżej nieokreślonej masy specjalnej, prawdopodobnie asfaltobetonu lub kamienia ze spoinami zalanymi mastyksem asfaltowym.
Falochron może spełniać swą rolę także i wtedy, gdy nie zatrzymuje wprawdzie zupełnie fali podchodzącej do portu, lecz rozprasza częściowo jej energię i przez to zmniejsza znacznie jej wysokość (program uprawnienia budowlane na komputer).

Efekt taki można osiągnąć za pomocą falochronów ażurowych, których konstrukcja może być rozwiązana dwojako:
1) w postaci pomostów wieloprzęsłowych lub na palach, których belkowanie jest zanurzone w wodzie, a głębokość tego zanurzenia ma decydujący wpływ na tzw. współczynnik gaszenia fali.
2) w postaci budowli stawianych lub typu mieszanego o konstrukcji ażurowej różnych kształtów.
Falochron ażurowy tego typu może składać się z szeregu rozstawionych w pewnych odstępach od siebie filarów, na których spoczywają ciągłe belki lub ścianki, częściowo zanurzone w wodzie, a częściowo z niej wystające.

Falochronów tego typu dotychczas zrealizowano bardzo niewiele, natomiast były one przedmiotem rozległych i wyczerpujących badań oraz projektów, szczególnie w Związku Radzieckim (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zanurzenie dolnej krawędzi belkowań falochronu poniżej SW należy przyjmować równe dwu- do trzykrotnej wysokości największej przewidywanej fali.
Lepsze efekty uzyskuje się zakładając odmorską powierzchnię konstrukcji z pochyleniem 1 : 1 do 1 : 2 lub jako krzywolinijną - początkowo połogą a wyżej stromą. Belkowanie zasłaniające może składać się z jednej do trzech cienkich stosunkowo ścianek, położonych w odstępach wzajemnych równych ok. trzykrotnej wysokości fali, lub mieć konstrukcję masywną albo skrzynkową. Te ostatnie skuteczniej zasłaniają port przed falą (uprawnienia budowlane).
Skuteczność falochronu, wyrażona stosunkiem wysokości fali w porcie do wysokości fali zewnętrznej, zwanym współczynnikiem gaszenia fali K0,.

Rozwiązanie włoskie

Gdy istnieje możliwość interferencji, czyli gdy przeciwległy brzeg jest pionowy lub stromy, należy wysokość fali w porcie przyjmować jako dwukrotnie większą niż wyliczona powyższymi wzorami (program egzamin ustny).
Wzory podane w punkcie 4b dotyczą pojedynczej cienkiej pionowej ścianki zasłaniającej. Dla innych wypadków należy wysokość fali w porcie, obliczoną tymi wzorami. Z wzorów powyższych wynika, że im dłuższa i łagodniejsza jest fala, tym trudniej jest ją zgasić i tym głębiej muszą być zapuszczone belkowania falochronu w wodę. Falochrony ażurowe nadają się zatem głównie na jeziora, na których fale są krótkie i strome (opinie o programie).

Na jeziorach, w akwenach nie narażonych na wielką falę, lub jako ostrogi wewnętrzne budowane bywają także niekiedy falochrony pomostowe
(a ściśle mówiąc przegrody) na palaoh.
Schematycznie przekroje takiej lekkiej przegrody, zastosowanej w charakterze falochronu wewnętrznego, falochronów podwójnych. Szczegóły konstrukcyjne rozwiązuje się jak w pomostach.

W perspektywie nietypowe rozwiązanie falochronu ażurowego na palach zaprojektowanego dla portu Milazzo na Sycylii. Falochron ten nadaje się do małych głębokości, a składa się z żelbetowych elementów prętowych nawlekanych na pale (segregator aktów prawnych).
Są to rozwiązania nowoczesne, pozostające na razie w sferze projektów, ale o dużych szansach realizacji.
Rozwiązanie francuskie, w którym stawiana część konstrukcyjna jest ażurowa, bezkomorowa i złożona z szeregu elementów prefabrykowanych o podstawie o wymiarze poprzecznym 5,5 m i wzdłużnym 6 m, ustawionych na podsypce ściśle jeden obok drugiego.

Falochron ten zaprojektowano jako zewnętrzny w układzie podwójnym, w którym falochron wewnętrzny stanowi przegroda pomostowa.
Rozwiązanie włoskie podobne do falochronu półażurowego typu mieszanego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Forma osadnictwa rozproszonego zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Forma osadnictwa rozproszonego zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Forma osadnictwa rozproszonego zdjęcie nr 8 Forma osadnictwa rozproszonego zdjęcie nr 9 Forma osadnictwa rozproszonego zdjęcie nr 10
Forma osadnictwa rozproszonego zdjęcie nr 11
Forma osadnictwa rozproszonego zdjęcie nr 12 Forma osadnictwa rozproszonego zdjęcie nr 13 Forma osadnictwa rozproszonego zdjęcie nr 14
Forma osadnictwa rozproszonego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Forma osadnictwa rozproszonego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Forma osadnictwa rozproszonego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami