Blog

11.06.2021

Ściskanie mimośrodowe

W artykule znajdziesz:

Ściskanie mimośrodowe

Ściskanie mimośrodowe

Ze względu na trudności związane z laboratoryjnym badaniem wytrzymałość na wyboczenie określa się pośrednio, na podstawie sprawdzonych doświadczalnie rozważań teoretycznych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wielkość naprężenia krytycznego uzależniona jest od stopnia smukłości pręta; obciążenie krytyczne jest tym mniejsze, im smuklejszy jest pręt.
Stopień smukłości pręta wyraża się w pewnym stopniu stosunkiem długości pręta do jego grubości lub do jego przekroju poprzecznego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Nie jest to jednak określenie rozwiązujące w pełni zagadnienie smukłości pręta; wiemy bowiem, że np. słup o pełnym przekroju kołowym jest mniej wytrzymały niż tak samo długi słup o przekroju pierścieniowym, mimo że pole koła i pole pierścienia są równe. Decydującą zatem rolę odgrywa nie tylko wielkość pola, lecz także jego a drugi swobodny; obydwa końce podparte przegubowo itd.). Wpływ wilgotności odgrywa istotną rolę w odniesieniu do elementów małej smukłości, nie ma natomiast znaczenia przy smukłości większej od 100 (uprawnienia budowlane).

Przy smukłości większej niż 150 wpływ zdrowych, normalnie rozmieszczonych sęków jest nieznaczny; natomiast w elementach o mniejszej smukłości sęki powodują obniżenie wytrzymałości na wyboczenie odgrywają istotną rolę.
Wytrzymałość na wyboczenie nie jest bez znaczenia i powinna być w należyty sposób uwzględniona w drewnianych konstrukcjach inżynierskich. w obudowie górniczej, w konstrukcjach lotniczych itd. (program egzamin ustny).

Przy badaniu wytrzymałości na wyboczenie unikać należy wszelkiej mimośrodowości powstającej wówczas, gdy kierunek działania siły nie pokrywa się z geometryczną osią badanego pręta Jest to warunek trudny do spełnienia w odniesieniu do drewna, gdyż większa lub mniejsza mimośrodowość może łatwo powstać na skutek krzywizny czy nierównomiernej budowy morfologicznej badanego elementu lub na skutek niedokładności w centrycznym obciążeniu próbki. Wytrzymałość na wyboczenie zmniejsza się wydatnie w miarę wzrostu mimośrodowości (ekscentryczności), która występuje wówczas, gdy punkty przyłożenia siły nie pokrywają się ze środkami ciężkości powierzchni czołowych (opinie o programie).

Ostrzegawcze własności drewna

W związku z tym należy odróżnić i wyraźnie odgraniczyć. Wytrzymałość na wyboczenie w odniesieniu do prętów prostych. Za pręty proste można według Stoya i innych autorów uważać takie sztuki drewna, których pierwotna strzałka krzywizny nie przekracza Vs średnicy pręta długości nie większej niż 3 m. W prętach, których długość wynosi ponad 3 m dopuszczalna strzałka krzywizny pierwotnej nie może przekraczać średnicy pręta mierzonej w połowie jego długości. Wydaje się, że ustalone w ten sposób kryterium prostości stosuje zbyt duże tolerancje (segregator aktów prawnych).

Wytrzymałość na ściskanie mimośrodowe, która zajmuje miejsce wyboczenda wówczas, gdy kierunek działania siły nie pokrywa się z geometryczną osią elementu lub gdy elementy nie spełniają warunku prostości.
Wytrzymałość na ściskanie mimośrodowe bada się analogicznie jak wytrzymałość na ściskanie podłużne, doprowadzając próbki (często w oryginalnych wymiarach) do złamania.
Wytrzymałość na ściskanie mimośrodowe odgrywa dużą rolę w zakresie drewna kopalnianego, gdyż racjonalna gospodarka drewnem nie pozwala na zbyt rygorystyczne ujmowanie warunku prostości drewna kopalnianego.

W górnictwie dużą rolę odgrywają własności ostrzegawcze pracujących na wyboczenie lub na ściskanie kopalniaków. W myśl badań Stebnickiej między chwilą wystąpienia siły krytycznej, sygnalizowaną przez głośne trzaski pękającego drewna, a zupełnym złamaniem stojaków upływa 45-50-85 sekund; dotyczy to kopalniaków sosnowych (300 prób). Stosowane w górnictwie gatunki drewna można uszeregować pod kątem widzenia ostrzegawczości w następujący szereg: świerk, modrzew, sosna, buk, brzoza, dąb, grochodrzew (promocja 3 w 1).
Naprężenia rozciągające powstają w materiale na skutek działania przeciwnie skierowanych sił rozciągających. Wytrzymałość na rozciąganie jest to opór, jaki stawia materiał poddany działaniu sił rozciągających, dążących do odkształcenia (wydłużenia) lub zniszczenia rozpatrywanego elementu. 

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami