Blog
Przyrządzenie borowiny
W artykule znajdziesz:
Zapotrzebowanie borowiny ze złoża zależy od ilości wody dodawanej do borowiny, aby przygotować papkę, oraz od tego, czy surowiec przeznaczony jest na kąpiele czy na zawijanie borowinowe. Zwykle proporcje te podawane są w analizie fizykochemicznej borowiny, gdyż zależą one od gatunku borowiny. Dla celów orientacyjnych można przyjmować, że przeciętnie na 1 kG papki dodaje się ok. 0,5 1 wody (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przyrządzenie borowiny do zabiegów polega na rozdrabnianiu jej, zmieszaniu z wodą i ogrzaniu. W nowoczesnych zakładach borowinowych stosuje się transport papki przy użyciu pomp i rurociągów. Do tego celu stosuje się pompy kanałowe, tłokowe lub śrubowe specjalnych konstrukcji przystosowanych do transportu substancji gęstych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do transportu papki stosuje się przewody żeliwne lub stalowe łączone kołnierzowo względnie z tworzyw sztucznych odpowiednich dla temperatur ruchowych ok. 50-60°C. Prędkość przepływu papki przez rurociąg nie powinna być duża; zaleca się przyjmowanie v = 0,4 m/s. Brak wyczerpujących danych odnośnie do współczynnika oporu w czasie przepływu. Do obliczeń orientacyjnych można przyjmować, że współczynniki oporu są przeciętnie pięciokrotnie wyższe niż dla wody (uprawnienia budowlane).
Na podstawie doświadczeń należy zalecić przyjmowanie przewodów dopływowych do wanien o średnicy 50-80 mm, główny zaś przewód zasilający w zakładzie z 10 wannami o średnicy 100-150 mm. Przewody spustowe dla papki pozabiegowej zwykle mają średnicę ok. 100 mm.
Szczegółowe projekty zakładów borowinowych muszą być dostosowywane do specyficznych warunków panujących w każdym uzdrowisku oraz do będących do dyspozycji maszyn i urządzeń (rozdrabniacze, mieszalniki, pompy)(program egzamin ustny).
Zmechanizowaną instalację do borowiny z przewodem okrężnym. Borowina ze złoża z ewentualnym dodatkiem borowiny regenerowanej zostaje rozdrobniona, następnie przerzucona łopatami (lub transporterem) do mieszalnika, skąd dopływa grawitacyjnie przez osadzacz zanieczyszczeń do pompy kanałowej. Pompa tłoczy borowinę do kabin rurociągiem okrężnym. Borowina zużyta spływa grawitacyjnie przewodami do zbiornika, skąd jest usuwana do odstojników również pompą kanałową sterowaną automatycznym wyłącznikiem (pływakowym) (opinie o programie).
Stosowanie tradycyjnych zabiegów
Instalacja ta pozwala na sporządzenie zabiegów tylko o jednej gęstości i jednej temperaturze. Inne parametry zabiegu uzyskiwane są przez dogrzewanie, ochładzanie lub rozrzedzanie w wannie. Zaletą instalacji w układzie podwójnym jest możliwość sporządzenia kąpieli o różnych temperaturach lub gęstościach. Niekorzystną stroną jest dość skomplikowana budowa spowodowana podwójną siecią przewodów.
Borowina rozdrobniona w młynku spada do zbiornika betonowego stanowiącego mieszalnik pneumatyczny, gdzie w ośrodku wodnym jest rozdrabniana (segregator aktów prawnych). Transport papki odbywa się przez podnośnik pneumatyczny (bagrowy). Obok mieszalnika umieszczone są dwa zbiorniki dla papki. Każdy z nich może być połączony z jednym z dwóch zbiorników powietrza (tłocznym lub ssawnym) oraz z przewodem do mieszalnika. Jeżeli połączymy jeden zbiornik dla papki ze zbiornikiem ssawnym, w którym panuje podciśnienie, oraz z przewodem do mieszalników, wówczas zacznie do niego spływać borowina.
Jeżeli następnie zamkniemy zawory, a zbiornik napełniony papką połączymy ze zbiornikiem powietrza oraz przewodem okrężnym, to borowina zostanie z niego wyparta i dostarczona do wanien. W ten sposób oba zbiorniki pracują na przemian. Podczas gdy jeden zbiornik jest opróżniany, to drugi napełnia się i odwrotnie. Zamykanie i otwieranie zaworów odbywa się automatycznie urządzeniami pływakowymi (promocja 3 w 1).
Stosowanie tradycyjnych zabiegów borowinowych wiąże się z powstawaniem znacznych ilości borowiny zużytej, które dla większych zakładów borowinowych wynoszą od kilku do kilkunastu tysięcy metrów sześciennych rocznie. Na przykład zakład borowinowy stosujący kąpiele borowinowe w 12 wannach daje rocznie ok. 6000 m3 borowiny pozabiegowej.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32