Blog
Organizacja montażu
W artykule znajdziesz:
Organizacja montażu
Montaż elementów piwnic odbywa się zazwyczaj z zastosowaniem koparki uniwersalnej, co nie wyklucza możliwości stosowania do montażu piwnic żurawia wieżowego, za pomocą którego będą montowane dalsze kondygnacje budynku (program uprawnienia budowlane na komputer).
Najpierw omówimy montaż elementów piwnic z zastosowaniem koparki uniwersalnej. Koparka, po wykonaniu wykopu i zmianie wyposażenia na wyposażenie do podnoszenia, może być zastosowana do montowania elementów piwnic.
Brygada montażowa składa się przeważnie z 7 osób, a mianowicie:
- montażysta kierownik brygady montażowej;
- pomocnik montażysty, współpracujący na budynku;
- pomocnik montażysty, wypełniający spoiny między elementami;
- linowy, zawieszający na składowisku elementy na haku żurawia;
- dwóch linowych, dokonujących rozładunku elementów z jednostek transportowych;
- operator żurawia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Brygada montażowa musi być zaopatrzona w specjalny sprzęt i narzędzia, jak drabinki przenośne, służące do zwalniania haków żurawia oraz częściowo do czynności związanych z montowaniem rusztowanie przesuwne, służące do montowania nadproży, wieńców, płyt stropowych oraz zalewania spoin pionowych i układania zaprawy na spoiny poziome drążki do nasuwania elementów zawieszonych na haku żurawia; do przemieszczania bloków piwnicznych stosowany jest specjalny chwytak w formie kleszczy.
Przed przystąpieniem do montażu wyznacza się punkty naroży budynku na dokładnie spoziomowanej górnej powierzchni ław fundamentowych. Oczywiście, na ławach fundamentowych musi być wykonana izolacja pozioma (dwie warstwy papy i trzy warstwy lepiku) (uprawnienia budowlane). Wyznaczenie naroży ścian zewnętrznych i ścian wewnętrznych odbywa się, podobnie jak w budownictwie tradycyjnym, przez ustawienie w wykopie, w bezpośrednim sąsiedztwie ław betonowych, drewnianych ław (rusztowań sznurowych). Poprzez rozciągnięcie drutu wyznacza się odpowiednio lico ścian zewnętrznych i narożniki oraz punkty skrzyżowań ścian podłużnych z poprzecznymi.
Bloki ścian piwnicznych
Najpierw montuje się bloki narożne w dwóch pierwszych narożach oraz bloki pośrednie tzw. kierunkowe, co ok. 20 m. Osadzanie następnych bloków odbywa się według drutów rozpiętych między blokami kierunkowymi (program egzamin ustny). Rozpięcie drutu następuje na wysokości górnej płaszczyzny bloków lub, w przypadku użycia chwytaka, nieco poniżej linii zaczepienia chwytaka o element.
Bloki ścian piwnicznych ustawia się na zaprawie cementowej, rozścielanej za pomocą specjalnych ramek. Ramkę do nanoszenia zaprawy (spoiny poziome) wyważa się za pomocą poziomnicy, po czym wypełnia się ją zaprawą. Zaprawa, po lekkim ubiciu, powinna być wyrównana ,,pod listwę” (opinie o programie). Po naniesieniu zaprawy, ramkę przestawia się w miejsce następnie montowanego elementu. W ułożonej zaprawie osadza się kliniki, w celu regulowania poziomu stawianego elementu.
Elementy podawane są dźwigiem w kolejności przewidzianej planem montażu. W momencie, gdy element znajduje się na wysokości ok. 30 cm ponad podłożem, należy go zatrzymać, aby umożliwić montażystom ręczne naprowadzenie elementu na miejsce wmontowania. Monter - po stwierdzeniu właściwej pozycji elementu - daje sygnał opuszczenia go na podłoże. Opuszczanie elementu powinno odbywać się powoli, aby monterzy mieli jeszcze możność „sterowania” elementem.
Po opuszczeniu elementu sprawdza się jego ustawienie za pomocą pionu i poziomnicy (segregator aktów prawnych).
Po ustawieniu kilku sąsiednich bloków pomocnik montażysty przystępuje do zapełnienia spoin pionowych zaprawą cementową 1 : 14. Przed zapełnieniem zaprawą, należy uszczelnić pakułami pionowe spoiny w blokach ściennych, zarówno od strony zewnętrznej, jak i od strony wewnętrznej.
Po ustawieniu bloków ściennych montowane są elementy nadproży i stropów.
Montaż kondygnacji piwnicznej łącznie z zabetonowaniem wieńca trwa 7-8 dni.
Średni czas montażu jednego elementu piwnicznego wynosi ok. 10 minut (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32