Blog

17.08.2020

Punkt produkcji masy betonowej

W artykule znajdziesz:

Punkt produkcji masy betonowej

Punkt produkcji masy betonowej

Punkt produkcji masy betonowej (węzeł betoniarski) jest już wyższą formą technologiczną urządzenia do wytwarzania masy betonowej.

Oprócz betoniarek zastosowanie mają tu inne rodzaje zmechanizowanego sprzętu do poszczególnych czynności produkcyjnych, jak magazynowania i podawania kruszywa i cementu, dozowania wagowego z półautomatycznym lub automatycznym sterowaniem, podawania odmierzonych składników zarobu itp. Punkty produkcji mogą być usytuowane przyobiektowo, ale częściej mają miejsce położenia centralne, szczególnie na średnich i większych budowach lub w zakładach prefabrykacji (program uprawnienia budowlane na komputer). Wydajność punktu produkcji masy betonowej wynosi od 10 do 20 m3 masy na godzinę. W węzłach betoniarskich stosuje się betoniarki o pojemnościach roboczych mieszalników 500 1 i więcej(najczęściej betoniarki o pracy przymusowej).

Składowanie kruszywa może być bezzasobnikowe lub zasobnikowe z zastosowaniem stosów płaskich, zasieków radialnych lub równoległych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Punkty produkcji masy betonowej mogą być przenośne, przewoźne lub przejezdne. Przenośne punkty są urządzeniami z zestawem maszyn nadającym się do rozbierania na części łatwe do transportu, montażu i demontażu. Przewoźne punkty produkcji masy betonowej są, podobnie jak i przenośne, zespołowymi urządzeniami maszynowymi, z tym jednak że przemieszczane są za pomocą podwozi kołowych (stałych lub odejmowanych).

Przejezdne punkty produkcji są natomiast przystosowane do transportu na większe odległości (uprawnienia budowlane). Cały zestaw urządzeń zmontowany jest na podwoziu kołowym (o kołach ogumionych) i w małym stopniu jest rozbieralny. Transport takiego punktu produkcji masy betonowej może odbywać się przy zastosowaniu ciągnika lub w niektórych przypadkach za pomocą samochodu skrzyniowego, na którym składowane są niektóre elementy urządzeń. Masa betonowa wytwarzana w punktach produkcji ma lepsze właściwości technologiczne (jakość, jednorodność itp.) niż ten sam produkt wytwarzany za pomocą punktów mieszania (program egzamin ustny).

Stopniowość wytwórni

Decydujące znaczenie mają w tym przypadku wagowe dozowanie składników oraz półautomatyczne lub automatyczne sterowanie procesem produkcji. Pod względem organizacyjnym punkty produkcji masy betonowej na placu budowy podlegają kierownikowi budowy. Wytwórnie masy betonowej (betonownie) różnią się zasadniczo od punktów mieszania i dość znacznie od punktów produkcji. Wytwórnie mają zazwyczaj bardzo wysoki stopień zmechanizowania lub zautomatyzowania poszczególnych procesów roboczych. Wydajność wytwórni masy betonowej wynosi powyżej 20 m3/h (opinie o programie).

Znane są rozwiązania konstrukcyjne jednostopniowe, przy których urządzenia i maszyny umieszczone są od góry w dół w następującej kolejności: zasobniki kruszywa i cementu, dozowniki (odmierzacze) kruszywa, cementu i wody, betoniarka (lub betoniarki) oraz zasobnik (lub zasobniki) na masę betonową. Stosowane są również rozwiązania wytwórni wielostopniowe, przy których slopniowość zależy od sposobów składowania kruszywa, gdzie dla zapasów magazynowych przyjmować można układy stosów płaskich równoległych, stosów wysokich szeregowych lub stosów wysokich radialnych; dla zapasów operacyjnych stosowane są zasobniki wieżowe (segregator aktów prawnych).

Stopniowość wytwórni będzie zależała ponadto od sposobu podawania wydozowanych suchych składników do betoniarki lub betoniarek oraz od sposobu odbioru masy betonowej, który decyduje o wysokości usytuowania betoniarki lub betoniarek (ewentualnie z zasobnikami na masę betonową) od poziomu terenu. Wytwórnie masy betonowej usytuowane są zawsze centralnie, a obsługa procesu produkcyjnego odbywa się albo przez sterowanie półautomatyczne, albo automatyczne (programowe, wieloprogramowe lub kartowe).

Wytwórnie masy betonowej mogą być stałe lub przenośne (rozbieralne) (promocja 3 w 1). Wytwórnie przenośne, w odróżnieniu od przenośnych punktów mieszania lub produkcji na jednym placu budowy, są eksploatowane przez znacznie dłuższy okres czasu.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami