Blog

Podpory rusztowań zdjęcie nr 2
09.04.2019

Projekt budowlany – kto może go wykonać?

W artykule znajdziesz:

Projekt budowlany – kto może go wykonać?

Budowa domu nie może rozpocząć się bez projektu budowlanego, który jest wymagany, aby uzyskać pozwolenie na budowę lub dokonać zgłoszenia budowy (program na komputer). Zawartość projektu budowlanego jest szczegółowo określona, a niezbędne informacje na ten temat można znaleźć w urzędach gminnych i miejskich (program na telefon). Zgodnie z obowiązującymi przepisami projekty mogą sporządzać wyłącznie osoby mające odpowiednie uprawnienia budowlane. Projekt budowlany złożony jest z dwóch elementów:
• projektu architektoniczno-budowlanego,
• projektu zagospodarowania przestrzennego (https://uprawnienia-budowlane.pl).
Przygotowanie projektu można powierzyć wyłącznie osobie, która ma uprawnienia budowlane do projektowania i jest wpisana na listę członków właściwej miejscowo okręgowej izby samorządu zawodowego. Do projektu musi być załączone aktualne zaświadczenie, które potwierdza przynależność danego projektanta do izby architektów lub inżynierów.

Najlepsze rozwiązania w projektach budowlanych

Podpory rusztowań zdjęcie nr 3
Projekt budowlany – kto może go wykonać?

Jeśli inwestor zdecyduje się na projekt gotowy, to za autora takiego projektu jest uznawana osoba, które adaptuje go do konkretnej lokalizacji i sporządza projekt zagospodarowania terenu (program na egzamin ustny). Przy sporządzaniu takiego projektu wymagane jest uwzględnienie ustaleń planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego oraz warunków geotechnicznych. Wymagania w zakresie zwartości projektu budowlanego są nieco inne w zależności od konkretnego urzędu (promocja 3 w 1).
W niektórych projektach projektant jest zobowiązany do określenia rozwiązań w zakresie najważniejszych elementów instalacji i urządzeń sanitarnych, grzewczych, gazowych, elektrycznych czy wentylacyjnych (segregator). W związku z tym w tworzeniu projektu muszą wziąć udział osoby mające uprawnienia do projektowania w odpowiednich specjalnościach, np. w specjalności:
• instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych wodociągowych i kanalizacyjnych,
• instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.
Wówczas konieczne jest dołączenie do obiektu dokumentów zawierających pozwolenia, opinie, uzgodnienia i szczegółowe warunki techniczne (opinie).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Podpory rusztowań zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Podpory rusztowań zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Podpory rusztowań zdjęcie nr 8 Podpory rusztowań zdjęcie nr 9 Podpory rusztowań zdjęcie nr 10
Podpory rusztowań zdjęcie nr 11
Podpory rusztowań zdjęcie nr 12 Podpory rusztowań zdjęcie nr 13 Podpory rusztowań zdjęcie nr 14
Podpory rusztowań zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Podpory rusztowań zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Podpory rusztowań zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami