Blog

05.03.2020

Pustaki Alfa

W artykule znajdziesz:

Pustaki Alfa

Pustaki Alfa

Po ostatniej wojnie pustaki Alfa wyrabiane są w Warszawie i innych zniszczonych miastach z gruzobetonu, przy czym kruszywo uzyskiwane jest z nie zwietrzałych cegieł rozbiórkowych, przez mechaniczne rozdrobnienie w kruszarkach pomocniczy (program uprawnienia budowlane na komputer). Proporcję składników (cement, kruszywo, woda) ustala się na podstawie badań laboratoryjnych odpowiednio do wymaganej wytrzymałości.
i zastosowanego sposobu produkcji. A więc np. do doświadczalnego domku parterowego Instytutu Techniki Budowlanej (przy ul. Wawelskiej w Warszawie) użyto na 1 m3 betonu: cementu 190 kg, wody 200 litrów, piasku gruzowego % mm - 120 litrów, grysu gruzowego 3A mm - 720 litrów, grysu gruzowego 7/is mm - 360 litrów ł) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pustaki są 3 klas: o wytrzymałości na ściskanie (liczonej na przekrój brutto) 75, 50 i 25 kG/cm2.
Ściany zewnętrzne buduje się zazwyczaj w lVa pustaka, o grubości 38 cm, tworząc między całym pustakiem a połówką przestrzeń powietrza, która biegnie w przekroju pionowym ściany na przemian od strony zewnętrznej i wewnętrznej, jak to widzimy na planie 2 kolejnych warstw (uprawnienia budowlane).
Dzięki tej przestrzeni powietrznej oraz specjalnemu rozłożeniu komór powietrza - droga bezpośredniego przechodzenia ciepła i wilgoci przez materiał ścianek jest utrudniona.
Współczynnik przenikania ciepła ściany wskazanej  z pustaków ze zwykłego betonu wynosi k = 0,9, to znaczy, że jest prawie taki sam jak w ścianie ceglanej o grubości 55 cm. Przy użyciu pustaków z betonu ceglanego o ciężarze objętościowym 1,8 T/m3 współczynnik k = 0,79 (program egzamin ustny).
W ścianie o grubości IV2 pustaka objętość pustych przestrzeni wynosi ok. 34°/o całkowitej objętości ściany. Wynika stąd, że ciężar 1 m3 ściany (bez tynku) wynosi przy użyciu betonu piaskowego (ciężar objętościowy 2,2 T/m;i) 1,45 T/m3, a przy betonie ceglanym (o możliwym ciężarze objętościowym 1,8 T/m3) ok. 1,19 T/m3.

Pustaki z gruzobetonu ceglanego

Pustaki z gruzobetonu ceglanego i z żużlobetonu zachowują na ogół wilgoć dłużej i w większej ilości niż mury ceglane i dlatego ściany z tych pustaków mogą mieć w praktyce współczynniki przenikania ciepła gorsze od wyżej podanych. W celu zmniejszenia szkodliwego wpływu wilgoć pierwotnej na skurcz i pękania pustaków w wykonanym z nich murze - nie należy wbudowywać pustaków zbyt świeżych i mokrych: pustak: z gruzobetonu ceglanego powinny być przynajmniej 10-tygodniowe, liczą: od dnia wyprodukowania (opinie o programie).
Przewiązanie ściany wewnętrznej nośnej o grubości 1 pustaka, tj 24 cm, ze ścianą zewnętrzną wykonuje się w taki sposób, że pustak ściany wewnętrznej wpuszcza się na 24 cm w co drugą warstwę ściany zewnętrznej, mianowicie w tę, której pustaki pełnej grubości ułożone są od wewnątrz budynku, natomiast w pozostałych warstwach pustaki ściany wewnętrznej dochodzą w dotyk do ściany zewnętrznej (segregator aktów prawnych).
Przewiązanie cienkiej ściany działowej wewnętrznej o grubości pustaka pomocniczego 10,2 cm ze ścianą zewnętrzną wykonuje się w ten sposób, że pustaki ściany wewnętrznej wpuszcza się na 10,2 cm w co drugą warstwę ściany zewnętrznej, mianowicie w tę, w której pustaki pomocnicze ułożone są od wewnątrz budynku, w pozostałych zaś warstwach pustaków ściany wewnętrznej dochodzą one w dotyk do ściany zewnętrznej.
Układane pustaki powinny być czyste i wolne od kurzu.
Pustaki układa się pod sznur na gęstej zaprawie cementowo-wapiennej (np. o proporcji 1:1, 5:8 lub 1:2:9) rozpostartej o ile możności w taki sposób, aby wchodziło jej możliwie najmniej w otwory ułożonego pustaka. Pustaki osadza się do poziomego położenia lekkimi uderzeniami drewnianego ubijaka. Przed ułożeniem następnego pustaka w każdym rzędzie powierzchnie dotyku spoiny poprzecznej w już ułożonym pustaku smaruje się gęstą zaprawą. Wszystkie powierzchnie, które mają się stykać z zaprawą, powinny być odpowiednio zmoczone, aby ilość wody w zaprawie nie zmniejszyła się poniżej potrzebnej do związania (promocja 3 w 1).
Grubość spoin poziomych powinna wynosić 10 do 15 mm, grubość spoin pionowych - od 10 do 20 mm. Należy o ile możności zachować jednakową grubość spoin.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami