Blog

Kierownik zespołu zdjęcie nr 2
24.03.2020

Pustaki szczelinowe

W artykule znajdziesz:

Pustaki szczelinowe

 

Kierownik zespołu zdjęcie nr 3
Pustaki szczelinowe

Pustaki szczelinowe stosuje się do ścian nośnych zewnętrznych i wewnętrznych oraz ścian działowych położonych powyżej izolacji poziomej budynku.
Pntaki UNI. Są to pustaki z otworami szczelinowymi przelotowymi rzędowo roznieszczonymi w przekroju elementu. Produkowane są w czterech typach BN -73/6741-18) o następujących wymiarach (długość x szerokość x wysokość): np A - 188 x 188 x 188 mm. ryp B - 88 x 188 x 188 mm. typ C - 188 x 94 x 188 mm. typ D - 88 x 94×188 mm (program uprawnienia budowlane na komputer).
Rozróżnia się trzy klasy wytrzymałości pustaków UNI: 75/150. 50/100 i 35/75. przy czym pierwsze wartości (przed kreską) oznaczają wytrzymałość na ściskanie w kierunku równoległym do płaszczyzny cięcia (do długości szczelin) drugie wartości zaś wytrzymałość na ściskanie w kierunku prostopadłym do płaszczyzny cięcia.
Ciężar pustaków wynosi: typu A do ok. 8.0 kG. B - do ok. 4.0 kG. C - do ok. 3.7 kG. D do ok. 2.0 kG.
Wymagania pod względem cech zewnętrznych i jakości - jak dla pozostałych wyrobów ceramicznych otworowych.
W dostarczanej partii wyrobów powinno być minimum 50″ pustaków ocechowanych znakiem wytówrni.
Przeznaczenie i warunki stosowania pustaków UNI - jak dla pustaków modularnych. Pustaki do ścian działowych. Są to pustaki z otworami poziomo drążonymi. W zależności od szerokości rozróżnia się dwa typy pustaków: typ Pdl - pustak pojedynczy o szerokości 65 mm. typ Pd2 - pustak podwójny o szerokości 120 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W typie Pdl w zależności od wysokości rozróżnia się trzy odmiany: 22, 25 i 29. Obydwa typy produkowane są jako pełnowymiarowe oraz połówkowe. Wymiary i odchyłki wymiarowe poszczególnych typów i odmian pustaków.

Zewnętrzne powierzchnie boczne

Zewnętrzne powierzchnie boczne elementu są rowkowane równolegle do osi otworów.
Wytrzymałość pustaka na ściskanie nie powinna być mniejsza niż 15 kG/cm2.
Ciężar pustaka Pdl w zależności od wymiarów wynosi od ok. 4 do 7 kG, zaś pustaka Pd2 od 6 do 8 kG.
W zakresie cech zewnętrznych wymaga się. aby pustaki miały kształt regularnego prostopadłościanu, a dopuszczalne ich wady i uszkodzenia nie przekraczały wielkości. W dostarczonej partii pustaków co najmniej 30% ogólnej liczby powinno być ocechowane nazwą wytwórni (uprawnienia budowlane).
Pustaki przeznaczone są do wznoszenia niekonstrukcyjnych ścian działowych.
Pustaki wentylacyjne. Służą do budowy przewodów wentylacyjnych, głównie w budynkach mieszkalnych. Produkowane są (PN-63/B-12006) wyłącznic jako jednokanałowe. Wymiary przekroju poprzecznego pustaków są uzależnione od wymiarów elementów murowych i grubości ściany (program egzamin ustny). Wytwarzane są w trzech typach:
A - o wymiarach zewnętrznych przekroju poprzecznego 190×190 mm.
B - o wymiarach przekroju 240 x190 mm,
C - o wymiarach przekroju 240 x 240 mm (opinie o programie).
Rozróżnia się dwa rodzaje pustaków: p - bez otworu w ściance bocznej oraz o z otworem w ściance bocznej na osadzenie kratki wentylacyjnej, przy czym w typie B jedna odmiana pustaków ma otwór ten w szerszej ściance, druga zaś w węższej.

Wytrzymałość na ściskanie pustaków w kierunku równoległym do kanału powinna wynosić ok. 50 kG/cm2 nasiąkliwość nie może przekraczać 15%.

Pustaki powinny mieć prostopadłościenny kształt, niezwichrowane powierzchnie, czysty dźwięk przy uderzeniu młotkiem i przełom jednorodny bez grudek, luźno tkwiących ziaren i pustek powietrznych.
Pustaki do przewodów dymowych (segregator aktów prawnych).

Produkowane są dwa typy pustaków (PN-73/ /B-12007): typ P - bez bocznego otworu wlotowego i typ PO - z bocznym otworem wlotowym służącym do podłączenia przewodu paleniskowego. Wymiary obu typów pustaków: 190x 190×240 mm, średnica otworu wewnętrznego 150 mm. Pustaki typu P powinny mieć wytrzymałość na ściskanie (w kierunku przelotu) co najmniej 50 kG/cm2; pustakom PO nie stawia się takiego warunku. Wymaga się. aby pustaki były odporne na zmiany temperatury (promocja 3 w 1).
W zakresie cech zewnętrznych stawia się warunek, aby pustaki miały regularny kształt, płaskie powierzchnie boczne i czołowe, nie zawierały pęknięć i szczerb sięgających wewnętrznej powierzchni ścianki otworu oraz nie miały odprysków i uszkodzeń powierzchni.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Kierownik zespołu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Kierownik zespołu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Kierownik zespołu zdjęcie nr 8 Kierownik zespołu zdjęcie nr 9 Kierownik zespołu zdjęcie nr 10
Kierownik zespołu zdjęcie nr 11
Kierownik zespołu zdjęcie nr 12 Kierownik zespołu zdjęcie nr 13 Kierownik zespołu zdjęcie nr 14
Kierownik zespołu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kierownik zespołu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kierownik zespołu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami