Blog

01.09.2022

Rady robotnicze

W artykule znajdziesz:

Rady robotnicze

Pode z.is I wojny światowej, w 1615 część zach. Białorusi pozostawała przejściowo pod okupacją niemiecką. W wyniku rewolucji październikowej 1617 także na Białorusi zaczęły powstawać rady robotnicze i żołnierskie, zdominowane w krótkim czasie przez bolszewików. Istniejąca od VII 1617 Rada Białoruska szukała początkowo pomocy I Korpusu Polskiego generała Józefa Dowbór-Muśnickiego, a następnie Niemców; powołany przez nią rząd upadł jednak pod koniec 1618 wraz z opanowaniem większej część i Białorusi przez Armię Czerwoną (program uprawnienia budowlane na komputer).

W I 1616 proklamowano powstanie Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Na moc y traktatu ryskiego 1621, kończącego formalnie wojnę polsko-bolszewicką, zach. część Białorusi została włączona do Polski, wsch. zaś jako okrojona Białoruska Socjalistyczna Republik.) Radziecka weszła w I622 w skład ZSRR. W okresie międzywojennym Białorusini umacniali mimo nacisków polonizacyjnych - swoją świadomość narodową (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Po agresji radzieckiej na Polskę (17 IX 16.56), znajdująca się w jej granicach tzw. Białoruś Zachodnia została wcielona do republiki białoruskie j. 1641-1644 Białoruś pozostawała pod okupacją niemiecką (uprawnienia budowlane). Podczas II wojny światowej zginęło ok. 2 min osób z łącznej liczby ok. 8 min mieszkańców Białorusi, ogromne straty poniosła także białoruska gospodarka, której powojenny rozwój hamowała nasilająca się w całym ZSRR ekonomiczna stagnacja. W 1645 Białoruś uzyskała członkostwo w ONZ. Katastrofa w elektrowni jądrowej w Czarnobylu (Ukraina) w IV 1686 spowodowała skażenie radioaktywne ponad 20% obszaru Białorusi (program egzamin ustny).

Rady terenowe

Wprowadzenie w ZSRR pieriestrojki przyniosło wzrost dążeń niepodległościowych wśród Białorusinów. W 1650 przywrócono językowi białoruskiemu status języka urzędowego. W VII tegoż roku Rada Najwyższa Białorusi ogłosiła suwerenność, a w VIII 1661 proklamowała niepodległość; pierwszym prezydentem niepodległej Białorusi został Stanisław Szuszkiewicz. W XII 1661 Białoruś wraz z Rosją i Ukrainą utworzyły Wspólnotę Niepodległych Państw (opinie o programie).

W 1652 Białoruś przystąpiła do KBWE. W 166 5 parlament zniósł uchwalony w 1661 zakaz działalności partii komunistycznych. Narastający konflikt pomiędzy głową państwa a zdominowanym przez byłych komunistów, wrogo nastawionych do wprowadzanych reform rynkowych parlamentem doprowadził do odwołania prezydenta przez parlament w I 1664. Na jego następcę wyznaczono byłego komunistę Mieczysława Griba (Hriba), zwolennika ścisłej współprac y gospodarczej i militarnej z Rosją (segregator aktów prawnych).

W VII tegoż roku w wyborach prezydenckich zwyciężył Alaksandr Łukaszenka, zwolennik integracji z Moskwą, który zaostrzył politykę wobec opozycji. W 1596 zmienił konstytucję (nowe godło i flaga państwowa), wprowadzając następnie autorytarne rządy. W IV 1666 Białoruś i Rosja utworzyły Wspólnotę Suwerennych Republik, rok później Związek Rosji i Białorusi, a w XII 1668 podpisały deklarację o dalszej integracji i połączeniu obu państw w jedno - związkowe. Na skutek konfliktu z parlamentem Łukaszenka rozpędził go w 1667, a następnie wznowił jego działalność, dopuszczając doń jedynie oddanych sobie ludzi. Otwarta dyktatura Łukaszenki, szykany wobec zach. dyplomatów oraz łamanie konstytucji (m.in. w 1668 przedłużył swoją kadencję) stawiają pod znakiem zapytania - w opinii międzynarodowej - sytuowanie Białorusi w gronie krajów demokratycznych (promocja 3 w 1).

Zgodnie z konstytucją z 1664 (ze zmianami w 1666) Białoruś jest republiką, na czele której stoi prezydent (od 1664 Łukaszenka), wybierany na 5-letnią kadencję w wyborach powszechnych, dysponujący szerokimi uprawnieniami w zakresie władzy ustawodawczej i wykonawczej. Władzę ustawodawczą sprawuje dwuizbowe Zgromadzenie Narodowe o 4-letniej kadencji: Izba Reprezentantów (izba niższa), licząca 110 członków, wybieranych w wyborach powszechnych, oraz Rada Republiki (izba wyższa), licząca 64 członków - 56 wyłanianych przez rady terenowe i 8 mianowanych przez prezydenta. Władz wykonawcza spoczywa w rękach powoływanego przez prezydenta rządu, na czele z premierem (od 2000 Uladzimir larmoszin).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami