Blog
Rady robotnicze
W artykule znajdziesz:
Pode z.is I wojny światowej, w 1615 część zach. Białorusi pozostawała przejściowo pod okupacją niemiecką. W wyniku rewolucji październikowej 1617 także na Białorusi zaczęły powstawać rady robotnicze i żołnierskie, zdominowane w krótkim czasie przez bolszewików. Istniejąca od VII 1617 Rada Białoruska szukała początkowo pomocy I Korpusu Polskiego generała Józefa Dowbór-Muśnickiego, a następnie Niemców; powołany przez nią rząd upadł jednak pod koniec 1618 wraz z opanowaniem większej część i Białorusi przez Armię Czerwoną (program uprawnienia budowlane na komputer).
W I 1616 proklamowano powstanie Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Na moc y traktatu ryskiego 1621, kończącego formalnie wojnę polsko-bolszewicką, zach. część Białorusi została włączona do Polski, wsch. zaś jako okrojona Białoruska Socjalistyczna Republik.) Radziecka weszła w I622 w skład ZSRR. W okresie międzywojennym Białorusini umacniali mimo nacisków polonizacyjnych - swoją świadomość narodową (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Po agresji radzieckiej na Polskę (17 IX 16.56), znajdująca się w jej granicach tzw. Białoruś Zachodnia została wcielona do republiki białoruskie j. 1641-1644 Białoruś pozostawała pod okupacją niemiecką (uprawnienia budowlane). Podczas II wojny światowej zginęło ok. 2 min osób z łącznej liczby ok. 8 min mieszkańców Białorusi, ogromne straty poniosła także białoruska gospodarka, której powojenny rozwój hamowała nasilająca się w całym ZSRR ekonomiczna stagnacja. W 1645 Białoruś uzyskała członkostwo w ONZ. Katastrofa w elektrowni jądrowej w Czarnobylu (Ukraina) w IV 1686 spowodowała skażenie radioaktywne ponad 20% obszaru Białorusi (program egzamin ustny).
Rady terenowe
Wprowadzenie w ZSRR pieriestrojki przyniosło wzrost dążeń niepodległościowych wśród Białorusinów. W 1650 przywrócono językowi białoruskiemu status języka urzędowego. W VII tegoż roku Rada Najwyższa Białorusi ogłosiła suwerenność, a w VIII 1661 proklamowała niepodległość; pierwszym prezydentem niepodległej Białorusi został Stanisław Szuszkiewicz. W XII 1661 Białoruś wraz z Rosją i Ukrainą utworzyły Wspólnotę Niepodległych Państw (opinie o programie).
W 1652 Białoruś przystąpiła do KBWE. W 166 5 parlament zniósł uchwalony w 1661 zakaz działalności partii komunistycznych. Narastający konflikt pomiędzy głową państwa a zdominowanym przez byłych komunistów, wrogo nastawionych do wprowadzanych reform rynkowych parlamentem doprowadził do odwołania prezydenta przez parlament w I 1664. Na jego następcę wyznaczono byłego komunistę Mieczysława Griba (Hriba), zwolennika ścisłej współprac y gospodarczej i militarnej z Rosją (segregator aktów prawnych).
W VII tegoż roku w wyborach prezydenckich zwyciężył Alaksandr Łukaszenka, zwolennik integracji z Moskwą, który zaostrzył politykę wobec opozycji. W 1596 zmienił konstytucję (nowe godło i flaga państwowa), wprowadzając następnie autorytarne rządy. W IV 1666 Białoruś i Rosja utworzyły Wspólnotę Suwerennych Republik, rok później Związek Rosji i Białorusi, a w XII 1668 podpisały deklarację o dalszej integracji i połączeniu obu państw w jedno - związkowe. Na skutek konfliktu z parlamentem Łukaszenka rozpędził go w 1667, a następnie wznowił jego działalność, dopuszczając doń jedynie oddanych sobie ludzi. Otwarta dyktatura Łukaszenki, szykany wobec zach. dyplomatów oraz łamanie konstytucji (m.in. w 1668 przedłużył swoją kadencję) stawiają pod znakiem zapytania - w opinii międzynarodowej - sytuowanie Białorusi w gronie krajów demokratycznych (promocja 3 w 1).
Zgodnie z konstytucją z 1664 (ze zmianami w 1666) Białoruś jest republiką, na czele której stoi prezydent (od 1664 Łukaszenka), wybierany na 5-letnią kadencję w wyborach powszechnych, dysponujący szerokimi uprawnieniami w zakresie władzy ustawodawczej i wykonawczej. Władzę ustawodawczą sprawuje dwuizbowe Zgromadzenie Narodowe o 4-letniej kadencji: Izba Reprezentantów (izba niższa), licząca 110 członków, wybieranych w wyborach powszechnych, oraz Rada Republiki (izba wyższa), licząca 64 członków - 56 wyłanianych przez rady terenowe i 8 mianowanych przez prezydenta. Władz wykonawcza spoczywa w rękach powoływanego przez prezydenta rządu, na czele z premierem (od 2000 Uladzimir larmoszin).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32