Blog
Reakcja dekarbonizacji
W artykule znajdziesz:
Reakcja dekarbonizacji CaC03, MgC03 i dolomitu przebiega intensywnie pod normalnym ciśnieniem w różnych temperaturach: w przypadku MgC03 - w 650°C, w przypadku CaC03 - w 900°C. Obecność gliny odwodnionej i domieszek nieorganicznych Fe203, Ti02, Si02 i innych przyczynia się do przyspieszenia reakcji dekarbonizacji, co może być przypisane zwiększeniu tworzenia się faz z udziałem CaO i MgO. W obecności dolomitu może więc się tworzyć diopsyd CaO • MgO • 2Si02, w obecności CaO i Fe203 - glinożelaziany i żelaziany (program uprawnienia budowlane na komputer).
Środowisko redukujące, jak wykazał Sadunas, sprzyja przyspieszeniu reakcji tworzenia się anortytu i rozpadaniu się żelazianów wapniowych. W zwykłych glinach hydrołyszczykowych, w szczególności zawierających domieszki montmorylonitu, podczas wypalania tworzy się krystobalit. Proste doświadczenia Pawiowa z dodawaniem kwasu wykazały, że krystobalit nie tworzy się z kwarcu, natomiast dodanie kwarcu do gliny zwiększa zawartość fazy szkła (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Krystobalit powstający w czerepie, jak też wprowadzony sztucznie, przeszkadza spiekaniu się gliny. Podobnie działa krzemionka bezpostaciowa, która podczas wypalania przemienia się w krystobalit. Dodanie kwarcu krystalicznego zwiększa obszar spiekania gliny i w dostatecznej temperaturze (rzędu 1200°C) bierze aktywny udział w spiekaniu. W niższej temperaturze wypalania (do 1000°C) kwarc zachowuje jedynie właściwości środka schudzającego (uprawnienia budowlane).
Jak wykazały doświadczenia Pawiowa, krystobalit tworzący się podczas wypalania glin hydrołyszczykowo-kaoli nitowych (łukoszyńska, angrieńska, jewsińska, kurdiumowska), montmorylonitowo-kaolinitowych(władimirska, iskrińska, niżnieuwielska, obska i in.), kaolinitowo-montmorylonitowych i innych obniża bardzo odporność termiczną wyrobów, „rozluźnia czerep” i zwiększa jego przesiąkliwość i nasiąkliwość (program egzamin ustny).
Działanie osłabiające krystobalitu
Działanie osłabiające krystobalitu może być eliminowane przez wprowadzenie do masy ceramicznej takich składników, jak mielony sjenit neofilinowy (zwykle praktykowane przez ceramików amerykańskich) i drobno mielone dodatki skał ze składnikiem skaleniowym. Wprowadzanie tych dodatków zwiększa stopień tworzenia się fazy szkła, w której krystobalit rozpuszcza się. Termogram glin hydromikowych wykazuje przesunięcie reakcji egzotermicznych w środowisku redukującym prawie o 80~100°C w porównaniu ze środowiskiem utleniającym (opinie o programie).
Tworzenie się fazy ciekłej szkła w glinach hydrołyszczykowych rozpoczyna się co najmniej od temperatury 700°C, ale intensywne powstawanie tych faz zaczyna się dopiero w temperaturach wyższych o 150-y200°C. Pojawienie się fazy szkła sprzyja dalszemu rozpuszczaniu się w niej pewnej części mineralnych składników gliny i nowemu tworzeniu się minerałów. Faza szkła ułatwia spiekanie i tworzenie się czerepu. Pod względem fizycznym działanie fazy szkła charakteryzuje się tym, że następuje kurczenie się wyrobu. Przez przetrzymywanie i dojrzewanie czerepu uzyskuje się różny stopień rozwoju fazy szkła, który wpływa na różną gęstość czerepu (porowatość) (segregator aktów prawnych).
Na ten proces składają się operacje przetrzymywania: „wypalanie” i „hartowanie”. W celu uzyskania cegły właściwej jakości, tj. o kolorze żywej czerwieni (nie szkarłatnej) i wydającej dźwięk przy uderzaniu, „wypalanie” należy przeprowadzić w temperaturze 980-1000°C, a „hartowanie” - do 800°C. Oprócz tego przetrzymywanie jest konieczne dla wyrównywania pola temperatur w piecu.
Studzenie wypalonych wyrobów jest równie ważną operacją. W temperaturze 800-780°c czerep wyrobu ceramiki budowlanej znajduje się w stanie piroplastycznym i przechodzi w stan stały; dlatego należy opóźnić studzenie, aby uniknąć pojawienia się naprężeń, które mogą spowodować lokalne rozerwania (pęknięcia). Za wrażliwy uważany jest również odcinek studzenia w granicach temperatur 650-500°C, w związku z odwracalną przemianą kwarc (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32