Blog

25.02.2020

Reakcje chemiczne uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Reakcje chemiczne uprawnienia budowlane

Reakcje chemiczne uprawnienia budowlane

Do przyczyn tych należy zaliczyć zachodzące reakcje chemiczne wywołane zanieczyszczeniami żużla węglem, siarką itp. szkodliwymi składnikami, rozpad krzemianowy żużla lub zmiany objętościowe żużlobetonu, spowodowane zmiennym w czasie stopniem jego zawilgocenia. Przy tego rodzaju zjawiskach, w przypadku gdy w dalszym ciągu w żużlobetonie mogą zachodzić bardzo powolne reakcje chemiczne, normalne otynkowanie elementów ściennych bardzo często okazuje się zabiegiem niewystarczającym, gdyż po pewnym czasie ponownie wystąpić może odpadanie tynku (program uprawnienia budowlane na komputer).

Gdy nie ma pewności, czy otynkowanie ścian w normalnie stosowany sposób będzie wystarczające, należy ścianę osiatkować siatką cięto-ciągnioną, mocując ją stosunkowo gęsto wstrzelanymi kołkami, wykonać na siatce narzut z zaprawy cementowej marki 80 i po jej związaniu normalnie już otynkować.

Uszkodzenie powierzchni szpachlowanych następuje ze względu na niewielką grubość warstwy szpachli przeważnie w sposób mechaniczny. Uszkodzenia masy szpachlowej na powierzchni elementu prefabrykowanego likwiduje się szpachlą, usuwając z uszkodzonego miejsca resztki szpachlówki, a znajdujący się na powierzchni elementu pył i kurz za pomocą sprężonego powietrza.

Następnie pokrywa się oczyszczoną powierzchnię nową masą szpachlową. Skład masy powinien być maksymalnie zbliżony do składu masy szpachlowej, jaka była użyta pierwotnie do pokrycia powierzchni naprawianej ściany. Gdy jest to niemożliwe, można zastosować zwykłą szpachlówką gipsową. Po całkowitym stwardnieniu masy szpachlowej należy zaszpachlowaną powierzchnię dokładnie zeszlifować do zrównania z pozostałą powierzchnią naprawianego elementu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Aktualnie produkowane są dwa rodzaje mieszanek:
1) mieszanka podkładowa składająca się z gipsu budowlanego - 85%, cementu glinowego - 10% i mączki kaolinowej - 5%,
2) mieszanka powierzchniowa składająca się z gipsu ceramicznego - 98,5%.
3) wapna hydratyzowanego - 1,0% i metylocelulozy MH20 - 0,5%.
Masa podkładowa jest stosowana do wyrównania podłoża przy gładziach dwu warstwowych.
Sposób wykonywania napraw tynków zewnętrznych w budynkach realizowanych metodami uprzemysłowionymi został częściowo omówiony (uprawnienia budowlane). Przyczyną uszkodzeń tynków w tych budynkach, poza czynnikami związanymi z budownictwem uprzemysłowionym i stanowiącymi podstawowe przyczyny powstawania tych uszkodzeń, jest przeważnie zawilgocenie tynków. Zawilgocenie tynków zewnętrznych powodowane jest uszkodzeniami lub wadliwym wykonaniem rynien, rur spustowych, obróbek blacharskich gzymsów, okapów, podokienników itp. elementów (program egzamin ustny). Odnosi się to zarówno do budynków wzniesionych metodami uprzemysłowionymi, jak i metodami tradycyjnymi.

Uszkodzenia tynku

W przypadku niewielkich uszkodzeń tynku, po zmyciu całej powierzchni ścian zewnętrznych i naprawieniu wszystkich uszkodzeń i uzupełnieniu ubytków tynku, przeważnie maluje się powierzchnie ścian farbami elewacyjnymi. Natomiast w przypadku wystąpienia znacznych uszkodzeń tynków należy przed ich naprawą zdemontować rury spustowe, fartuchy podokienne i w miarę potrzeby inne obróbki blacharskie. Po usunięciu odparzonego, łuszczącego się i zawilgoconego tynku i dokładnym oczyszczeniu z kurzu i zanieczyszczeń pozostałej powierzchni ścian wypełnia się wszystkie ubytki w tynku zaprawą cementową marki minimum 50. Na tak przygotowane podłoże nakłada się właściwy tynk elewacyjny. Tynki na ścianach zewnętrznych w przeważającej liczbie przypadków są wykonywane jako tynki szlachetne, a tylko rzadko jako tynki pospolite, gładko zatarte (opinie o programie).

Do szlachetnych tynków elewacyjnych należy zaliczyć:
- tynki nakrapiane,
- tynki zmywane,
- tynki cyklinowane i gładzone,
- tynki z plastycznej masy tynkarskiej,
- tynki z włóknistych zapraw plastycznych.
- tynki z akrylowej masy emulsyjnej,
- tynki z mas tynkopodobnych Fibrofob WP.

Tynki nakrapiane stosuje się po wykonaniu podkładu z zaprawy cementowej marki 30 na naprawionym podkładzie ze starego tynku, przy czym zaprawa do nakrapiania powinna być marki 15 lub 30. Zależnie od żądanej faktury zaprawy stosuje się do nakrapiania szczotki, miotełki lub aparat natryskowy (segregator aktów prawnych).

Tynki zmywane wykonuje się na warstwie z zaprawy cementowej marki nie niższej niż 50, wykonanej na podkładzie z naprawionego starego tynku. Zaprawa zmywana powinna być marki 30 lub 50. Zmywanie wykonuje się pędzlem ławkowcem w czasie wiązania tynku w celu usunięcia z jego powierzchni warstewki spoiwa i odsłonięcia ziarn żwirku i grysu. Aby przy zmywaniu nie nastąpiło rozluźnienie struktury tynku.

Po 2-3 dniach tynk zmywa się ponownie 10-procentowym roztworem kwasu solnego, a następnie spłukuje wodą (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami