Blog

27.01.2022

Natryskiwanie malowanej powierzchni

W artykule znajdziesz:

Natryskiwanie malowanej powierzchni
Natryskiwanie malowanej powierzchni

Strumień natryskiwanej farby jest zazwyczaj płaski kryjący powierzchnię malowaną równomiernie; może być on również stożkowy, lecz o mniejszej podstawie. Natryskiwanie malowanej powierzchni odbywać się powinno w odległości głowicy 40-50 cm (program uprawnienia budowlane na komputer). Przy natryskiwaniu z odległości mniejszych następuje zagęszczenie farby w części środkowej podstawy stożka, a przy odległości większej farba nakłada się gęściej na obwodzie podstawy stożka.

Operator trzyma rękojeść 12 pistoletu. Do kanału 2 przez rurkę 7 doprowadzana jest farba, natomiast do przestrzeni 3 przez rurkę 8 dopływa sprężone powietrze. W stanie nieczynnym dopływ tak farby jak i powietrza jest odcięty (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Po naciśnięciu języka 11 do połowy otwiera się dopływ powietrza, które silnym strumieniem wypływa przez dysze w końcówce 4 i oczyszcza z kurzu powierzchnię przeznaczoną do malowania. Po dalszym naciśnięciu języka 11 przez kanał 2 dopływa farba.

Ilości dopływającej farby reguluje się śrubą 9, natomiast sprężonego powietrza - śrubą 10. Dla otrzymania właściwego efektu pracy dobiera się odpowiednio do rodzaju i konsystencji farby wymienny element z kanałem 2, jak i wymienną końcówkę wylotową 4 z odpowiednią średnicą dyszy (uprawnienia budowlane).

Właściwa regulacja pistoletu zapobiega wytwarzaniu się mgły, działającej z reguły szkodliwie na organizm ludzki. Wadą pistoletów starego typu było powstawanie pewnej, czasami dość znacznej, ilości mgły z farby, szkodliwej dla zdrowia robotników. W celu usunięcia tego zjawiska względnie ograniczenia go do minimum, w nowoczesnych typach pistoletów- strumień natryskiwanej farby otoczony jest płaszczem sprężonego powietrza (program egzamin ustny).

Wydajność pistoletów

Wydajność pistoletów wynosi 200-1-600 m2 jednorazowo pokrytej powierzchni na 8 godzin w zależności od rodzaju farby (opinie o programie).

Działanie agregatu jest następujące:

Do zbiornika ciśnieniowego? farby 2 wężem 7 doprowadzone jest przez reduktor 10 sprężone powietrze po odwodnieniu go w filtrze 1; zbiornik farby 2 ma wewnątrz mieszadło obracane korbą 9, które jest potrzebne w przypadku gęstych (ciężkich) farb; ciśnienie powietrza w zbiorniku 2 waha się w granicach od 0,5 do 2,0 at n, zależnie od rodzaju farby i jej cech technicznych (od rzadkich farb klejowych do gęstych i ciężkich farb olejnych). Ze zbiornika 2 farba pod działaniem sprężonego powietrza dopływa wężem 8 do pistoletu (pistoletów) 3, natomiast sprężone powietrze wężem 6 (segregator aktów prawnych).

Do natryskowego malowania klejowego i olejnego stosowane są w naszym budownictwie liczne aparaty produkcji krajowej, jak: WAN-3, WAN-11, WAN-7, WAN-12, WAN-ELEKTRO itd.

Uniwersalny charakter ma agregat malarski AML-2 (produkcji ZREMB), przeznaczony jest bowiem do natryskiwania farbami zarówno wodnymi (wapiennymi, klejowymi oraz emulsyjnymi), jak i farbami olejnymi. Agregat ten składa się z zespołu sprężarkowego typu KP-2 lub typu WAN-C oraz zespołu malarskiego typu AML-2, a ten z kolei - ze zbiornika ciśnieniowego farby, mieszalnika powietrznego MP-l z regulatorem powietrza oraz bezpylnej końcówki malarskiej BKM-1 z przewodami (promocja 3 w 1). Ciśnienie robocze dla farb wodnych wynosi 2,5A-2,7 atn, a dla farb olejnych - max. 4,0 at n. Wydajność zestawu agregatu ze sprężarką WAN-C z dwoma końcówkami i obsługą 3 osób - do 250 m2/godz.

Do natryskiwania farby olejnej na małe powierzchnie (drzwi, okna itp.) używa się pistoletu ze zbiornikiem na farbę, umocowanym na pistolecie. W ostatnich latach daje się zaobserwować w krajach wysoko rozwiniętych urządzenia (agregaty) do natryskiwania farby bez sprężarek powietrza, lecz wyposażone w lekkie, przenośne aparaty elektryczne oraz specjalne pistolety do farb, np. elektromagnetyczne do malowania w polu elektrostatycznym itp. Tym sposobem uzyskuje się znaczne oszczędności na zużyciu farb jak również lepszy wygląd gotowej powierzchni.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami