Blog
Realizacja ścian osłonowych
W artykule znajdziesz:
Realizacja ścian osłonowych
Przytaczane w literaturze technicznej zagraniczne realizacje budynków ze ścianami osłonowymi nie zawsze są do zalecenia w naszych warunkach krajowych.
W grę mogą wchodzić przede wszystkim odmienne warunki klimatyczne, gatunek, wachlarz stosowanych materiałów i poziom techniki wykonawstwa (uprawnienia budowlane).
Poza tym przytaczane rozwiązania nie zawsze są udane. Krajowe doświadczenia ze ścianami osłonowymi są jeszcze bardzo małe, gdyż obejmują zbyt krótki okres czasu eksploatacji budynków — zaledwie kilka lat (program na telefon).
Szereg wykonanych krajowych ścian osłonowych posiada dokuczliwe usterki i dlatego przystępując do zaprojektowania nowych typów ścian należy przedtem zebrać materiał doświadczalny, z zachowania się ścian w już wybudowanych obiektach, oraz uzyskać dane z obserwacji przeprowadzonych przez placówki naukowo-badawcze (program na komputer).
Niewątpliwie interesują nas przede wszystkim ściany osłonowe lekkie, lecz w okresie przejściowym musimy liczyć się z koniecznością stosowania ścian osłonowych ciężkich.
Ściany osłonowe ze szkieletem drewnianym stosowane są zarówno w budownictwie krajowym, jak i zagranicznym. Poziome przekroje ścian osłonowych wykonanych wg projektu Instytutu Techniki Budowlanej w budynku prototypowym na Służewcu w roku 1962/63.
Ściany osłonowe ze szkieletem drewnianym zastosowano w Domu Sportowca w Katowicach (program egzamin ustny).
Niski stopień uprzemysłowienia
Wadą tego rozwiązania jest niski stopień uprzemysłowienia (zakładanie okładzin szklanych i kształtowników z aluminium wykonywano na budowie), skomplikowany montaż z rusztowań i duże zużycie stali. Rozwiązanie szwedzkie; płyty prefabrykowane typu wypełniającego są tu wielkości izby (340 X 245 cm) (opinie o programie).
W szeregu budynków reprezentacyjnych w Polsce wykonano ściany osłonowe o konstrukcji metalowej lub metalowo-drewnianej.
Przekroje pionowe ścian biurowca „Biprostal” w Krakowie. Ściany tego typu nadają się do budynków administracyjnych, lecz nie są zalecane w budynkach mieszkalnych (segregator aktów prawnych).
Stwierdzono, że przy temperaturze zewnętrznej —4°C, a wewnętrznej +20°C występuje na ramach aluminiowych skraplanie pary wodnej; przy —13°C stwierdzono szronienie i oblodzenie. Niebezpieczeństwo skraplania pary wodnej na profilach aluminiowych zmniejsza się znacznie przy właściwym umieszczeniu przewodów grzejnych wzdłuż wszystkich ścian zewnętrznych.
Ściany osłonowe dla hotelu „Orbis” w Krakowie zaprojektowano z profilów aluminiowych. Zastosowane ściany aluminiowe są nieco za wiotkie (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32