Blog

19.08.2021

Ręczne szlifowanie i polerowanie

W artykule znajdziesz:

Ręczne szlifowanie i polerowanie

Ręczne szlifowanie i polerowanie

Czynności przy ręcznym szlifowaniu są takie same jak przy mechanicznym (patrz poniżej). Różnica polega na tym, że przy ręcznym szlifowaniu kamień karborundowy (osełka) znajduje się bezpośrednio w rękach robotnika albo wprawiony jest on w uchwyt, do którego przymocowana jest drewniana rączka długości 1-1,5 m (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jeżeli chcemy otrzymać terrazzo o lustrzanym połysku, wyszlifowane powierzchnie poddaje się polerowaniu i natarciu woskiem.
Przed polerowaniem powierzchnię terrazzo pokrywa się (prze- dera) procentowym, a następnie 10-procentowym roztworem fluorku magnezowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy używaniu roztworów związków fluorowych należy przestrzegać następujących przepisów:
- roztwór związków fluorowych należy sporządzać i przechowywać w szklanych naczyniach; metalowe części pędzli powinny być izolowane;
- przygotowane roztwory należy przechowywać nie dłużej niż 5-7 dni;
- rozpuszczanie związków fluorowych i ich użycie w\maga przestrzegania przepisów techniki bezpieczeństwa.
Szlifowanie posadzek wykonuje robotnik-specjalista 4 kategorii, szlifowanie wyrobów i polerowanie - robotnik-specjalista 5 kategorii.

Do mechanicznego szlifowania i polerowania okładzin terrazzowych używa się obecnie szlifierek noszących nazwę „bąka" oraz bardziej doskonałych obrabiarek Gosotdiełstroju  (uprawnienia budowlane).
Szlifowanie terrazzo wykonuje się maszynami za pomocą gruboziarnistych, a następnie drobnoziarnistych krążków karborundowych. Terrazzo poleruje się po zaszpachlowaniu.
Szlifierka ma ramę o długości 1,65 m, szerokości 1,65 m, rączki długości 1 m; silnik elektryczny o mocy
kW, 120-220 V, 1500 obrotów na minutę; ilość obrotów krążka wynosi 500 na minutę. Wysokość nóżek na rolkach - 0,44 m; uchwyt, w którym zaciśnięty jest krążek karborundowy, ma 0,30 m. Ciężar szlifierki 102 kg. Wydajność w ciągu 8 godzin pracy - 15 nf (program egzamin ustny).

Wymiary szlifierki

Wymiary szlifierki długość 0,95 m, szerokość 0,34 m; silnik elektryczny o mocy 1,5 kW o tym samym napięciu, taką samą ilością obrotów jak w szlifierce. Ciężar szlifierki - 80 kg. Wydajność jej w ciągu 8 godzin pracy
Obróbkę stopni i płyt podokiennych wykonuje się za pomocą obrotowych szlifierek. Przytaczamy charakterystyczne dane tej szlifierki.

Maksymalny wysięg dźwigni kolankowej od osi obrotu kolumienki do osi trzpienia - 2,0 m; pionowy skok wspornika na kolumience 0,5 m; moc silnika - 3,7 KM; ilość obrotów - 940 na minutę; ilość obrotów na trzpieniu - 318; ciężar szlifierki - 810 kg (opinie o programie).
Za pomocą tej szlifierki obrabia się płaszczyzny. Zwisy podnóżków, brzegi podokienników, boczne ścianki stopni i podokienników szlifuje się sztorcowym krążkiem albo ręcznie.
Bardzo dogodna do robót szlifierskich i polerowniczych jest szlifierka uniwersalna. Przeznaczona jest do obróbki stopni i innych elementów profilowanych; szlifowanie podnóżka i przed- nóżka odbywa się jednocześnie. Całe sterowanie szlifierką skupione jest w jednym miejscu.

Gabaryt stołu szlifierki wynosi 250X50 cm, całej zaś szlifierki 8X2,5 m. Ciężar szlifierki razem z silnikami wynosi - 4300 kg. Ogólna moc silników elektrycznych - 21,5 kW. Wydajność szlifierki nie jest jeszcze w praktyce sprawdzona. Przypuszczalnie nie powinna wynieść mniej niż 60 mb stopni w ciągu zmiany (segregator aktów prawnych).
Oprócz wyżej opisanych szlifierek, używa się w Zw. Radzieckim do szlifowania podłóg również szlifierek jednotarczowych i dwu tarczowych.
Jednotarczowa maszyna, którą się stosuje do szlifowania posadzek w łazienkach i innych niewielkich pomieszczeniach. Zaopatrzona jest w silnik elektryczny lub spalinowy.

Maszynę jednotarczowa używaną do szlifowania i polerowania zaokrągleń terrazzo wzdłuż posadzki i w miejscu przylegania do ściany oraz do obróbki stopni schodowych. Jest to silnik elektryczny z giętkim wałem, na którego końcu osadzona jest główka z krążkiem szlifierskim (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami