Blog
Region Arktyczny
W artykule znajdziesz:
Region Arktyczny obejmuje swym zasięgiem: pn. i zach. wybrzeża Alaski, wybrzeża Morza Arktycznego i Zatoki Hudsona, pn. część półwyspu Labrador, Grenlandię, wyspy Archipelagu Arktycznego oraz leżące na Morzu Beringa wyspy. Św. Wawrzyńca, Nunivak, King, Stuart, Św. Mateusza, Hall i Wyspy Pribyłowa, które znajdują się w strefie tundry i pustyń arktycznych. Fauna tego regionu jest stosunkowo uboga, a do jego charakterystycznych przedstawicieli należą: śnieguła, sowa śnieżna, karibu, lis polarny i wół piżmowy. Na wybrzeżach morskich spotyka się niedźwiedzie polarne oraz różne gatunki płetwonogich. W okresie letnim zakładają tu kolonie i gniazdują liczne ptaki (program uprawnienia budowlane na komputer).
W piętrowym zróżnicowaniu środowiska szczególną rolę grają 5 granice dzielące kolejne z 4 podstawowych pięter fizycznogeograficznych. Granica wiecznego śniegu oddziela od siebie piętra niwalne i peryglacjalne, górna granica lasu - piętra peryglacjalne i leśne, a dolna granica lasu, zwana też górną granicą suchości - piętra leśne i stepowo-pustynne. Granice te w poszczególnych pasmach górskich leżą na różnych wys. - w Ameryce Północnej zależy to przede wszystkim od szer. geogr., a także od stopnia kontynentalizmu klimatu i masywności gór (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W górach położonych na wysokich szer. geogr. największe obszary zajmuje piętro niwalne (glacjalne). Granica wiecznego śniegu przebiega tutaj nisko, zwykle poniżej 1000 m n.p.m. Na jej wys., obok temp., zasadniczy wpływ mają stosunki wilgotnościowe. Stąd w Getrach Św. Eliasza, położonych w pobliżu omywanego ciepłym prądem morskim wybrzeża Oceanu Spokojnego, granica wiecznego śniegu przebiega rekordowo nisko (600-800 m n.p.m.) (uprawnienia budowlane).
Dalej w głąb kontynentu stopniowo się ona podnosi - w położonych bardziej na pn. górach Alaska dochodzi do I 100 m n.p.m., zaś w cechujących się suchym klimatem Górach Brooksa do 2000 m n.p.m. W efekcie w najchłodniejszych, .ile niezbyt wysoko wzniesionych i mało wilgotnych Górach Brooksa występują tylko niewielkie lodowce, z kolei w najwyższych górach - Alaska, powstał system lodowców typu alpejskiego, natomiast w położonych najdalej na pd., ale najbardziej wilgotnych Górach Św. Eliasza potężne lodowce górskie wychodzą na przedpole masywu tworząc rozległe lodowce piedmontowe (program egzamin ustny).
Granica wiecznego śniegu
W masywach górskich Archipelagu Arktycznego granica wiecznego śniegu przebiega na wys. od 100 do 900 m n.p.m., przy czym wielkość i rodzaj zlodowacenia jest tu również funkcją wys. bezwzględnych i suchości klimatu: w niżej położonej i suchszej części zach. brak jest zlodowacenia, na wsch. zaś występują, jak np. na Wyspie Ellesmere’a, rozległe czapy lodowe zajmujące prawie całe piętro niwalne (opinie o programie).
Wysokość granicy wiecznego śniegu wzrasta stopniowo ku pd. W średnich szer. geogr. przekracza już 4000 m n.p.m.; z racji niskich opadów i niedogodnych warunków morfologicznych lodowce są tu nieliczne i posiadają niewielkie rozmiary. Dalej na pd., w Kordylierze Wulkanicznej, wys. granicy wiecznego śniegu dochodzi do 4500 m n.p.m. Rozwój aktywnego zlodowacenia powstrzymywany jest tu przez aktywność wulkaniczną. Dalej na pd. piętro niwalne już nie występuje; brak tu szczytów wznoszących się powyżej granicy wiecznego śniegu (segregator aktów prawnych).
Wysokość górnej granicy lasu również zmienia się wraz z szer. geogr.; najwyżej wznosi się ona na pd. kontynentu, gdzie w masywie Orizaby dochodzi prawie do 4000 m n.p.m. Ku pn. wys. tej granicy stopniowo obniża się, w strefie polarnej zaś nie występuje ona wcale; najniżej położone jest tu piętro peryglacjalne.
W masywach górskich pn. części kontynentu zajmują je różne formacje o charakterze zbliżonym do roślinności tundrowej. W Górach Św. Eliasza piętro peryglacjalne jest szczególnie „wąskie"; górna granica lasu dochodzi tu prawie do granicy wiecznego śniegu. Dalej na pd., w Kordylierach Środkowych, obok typowej trawiastej roślinności alpejskiej, niższe położenia zajmują formacje krzewiaste. W Kordylierach Ameryki Środkowej piętro peryglacjalne stanowi najwyższe piętro fizycznogeograficzne i nosi lokalną nazwę tierra helada - piętro mrozu (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32