Blog

25.02.2020

Remont pokrycia dachu uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Remont pokrycia dachu uprawnienia budowlane

Remont pokrycia dachu uprawnienia budowlane

Współcześnie realizowane żelbetowe stropodachy, zarówno pełne, jak i wentylowane, ulegają stosunkowo często poważnym odkształceniom spowodowanym znacznymi wahaniami temperatury zewnętrznej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Odkształcenia te oddziałują bezpośrednio na stan pokrycia dachu oraz na jego elementy nośne, a także na pozostałe elementy konstrukcyjne budynku.
W ostatnim okresie wystąpiły masowe przecieki dachów w budynkach realizowanych z elementów prefabrykowanych.

Przecieki te są spowodowane złym wykonawstwem, niską jakością i nie zawsze prawidłowym zastosowaniem materiałów pokryciowych, a także w niektórych przypadkach błędami projektowymi.
Do krycia dachów o spadku połaci 5-10% stosuje się obecnie następujące rodzaje pap:
1) papę na tkaninie technicznej,
2) papę na osnowie z włókien szklanych,
3) papę na wkładkach tekturowych (Plastpapa PP i PW), papę z wkładką aluminiową,
4) papę bezosnowową z folią aluminiową, papę perforowaną,
5) pokrycie bezspoinowe, natryskowe z emulsji bitumicznej,
6) bezspoinową powłokę z masy asfaltowo-cyklokauczukowej zbrojoną matą z włókna szklanego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Papy powłokowe na wkładkach tekturowych układa się na lepiku asfaltowym na gorąco bez wypełniacza, na zagruntowanym roztworem lub emulsją nsfaltową betonowym podłożu konstrukcji dachu. Stosuje się pokrycie z trzech warstw papy.
Z grup pap na tkaninach technicznych produkuje się w kraju papę na tkaninie wigoniowej. Papy tej nie należy stosować jako warstwy wierzchniej, gdyż ze względu na swą elastyczność przy intensywnej operacji słonecznej może ulec falowaniu. Poza tym papy na tkaninie technicznej są wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne, szczególnie w przypadku układania tych pap bezpośrednio na podłożu betonowym.

Z tych względów kolejność prac jest następująca:
1) zagruntowanie podłoża betonowego emulsją lub roztworem asfaltu wym,
2) pokrycie podłoża lepikiem asfaltowym bez wypełniacza,
3) ułożenie warstwy papy powłokowej z wkładką tekturową o gramaturze 320,
4) pokrycie jej lepikiem asfaltowym bez wypełniacza na gorąco,
5) ułożenie warstwy papy na tkaninie technicznej,
6) ułożenie warstwy papy powłokowej z wkładką tekturową (uprawnienia budowlane).

Papa na osnowie z włókien szklanych

Jeśli istnieje do dyspozycji papa na osnowie z włókien szklanych o ustabilizowanych parametrach jakościowych do krycia dachu, to po zagruntowaniu podłoża betonowego emulsją lub roztworem asfaltowym stosuje się dwie warstwy takiej papy na lepiku asfaltowym bez wypełniacza na gorąco (program egzamin ustny).

Papy asfaltowe z wkładką aluminiową lub bezosnowowe z folią aluminiową są produkowane w trzech rodzajach:
- rodzaj A, papa asfaltowa na osnowie z tektury z wierzchnią warstwą z folii aluminiowej,
- rodzaj B, papa asfaltowa bez osnowy z wierzchnią warstwą z taśmy lub folii aluminiowej i posypką mineralną spodniej powierzchni papy,
- rodzaj C, papa asfaltowa z obustronną mineralną posypką wykonaną na osnowie w postaci folii lub taśmy aluminiowej (opinie o programie).

W zależności od grubości folii lub taśmy aluminiowej (0,09 mm, 0,15 mm i 0,18 mm) występują po trzy odmiany papy w rodzaju B i C. Z krajowych i zagranicznych doświadczeń ze stosowaniem tego rodzaju pap wynikają na stępujące wnioski:
- ze względu na wysokie temperatury uzyskiwane w warstwie lepiku pod papą następuje odklejenie się papy w miejscu zakładów oraz jej spływa nie przy większych pochyłościach połaci dachu,
- w papie o grubszej warstwie folii, na skutek jej dużej odkształcalności termicznej, powstają pęcherze,
- również w przypadku zawilgocenia podłoża pod papą powstają duże pęcherze w pokryciu.

Ze względu na niekorzystne zjawiska mogące wystąpić przy niewłaściwym zastosowaniu papy z wkładką aluminiową zaleca się postępować następująco:
- pokrycia dachu należy wykonywać z papy o folii grubości 0,09 mm; papy z grubszą folią ze względu na większą sztywność ulegają łatwiej znacznym odkształceniom,
- w celu ograniczenia odkształceń papy zaleca się stosować odcinki o maksymalnej długości 3,0 m,
- przy stosowaniu pap bezosnowowych do pokrycia dachów zaleca się Jo układać na warstwie odpowietrzającej z papy perforowanej (segregator aktów prawnych),
- do klejenia pap bezosnowowych należy używać lepików na gorąco o temperaturze mięknienia powyżej 80°C oraz o zwiększonej kohezji przy wyższych temperaturach,
- nie należy stosować krycia dachów o dużych spadkach, jeśli nie ma możliwości jej dodatkowego kotwienia do podłoża,
- nie należy stosować papy bezosnowowej do krycia stropodachów pełnych ze względu na występowanie stosunkowo wysokich temperatur w warstwie lepiku pod papą w porównaniu ze stropodachami wentylowanymi,
- nie należy stosować pap bezosnowowych z folii aluminiowej w miejscowościach o znacznym zanieczyszczeniu atmosfery (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami