Blog

Afazja zdjęcie nr 2
12.10.2022

Remonty kapitalne

W artykule znajdziesz:

Afazja zdjęcie nr 3
Remonty kapitalne

Działalność zmierzająca do utrzymania zasobów mieszkaniowych w prawidłowym stanie technicznym sprowadza się do terminowego wykonywania robót konserwacyjnych, naprawczych i remontów. W zależności od zakresu robót działania te przyjmują charakter: remontów bieżących i remontów kapitalnych. Remonty bieżące to: naprawy okresu rękojmi, remonty planowo-zapobiegawcze, remonty interwencyjne, stała konserwacja elementów, detali i wyposażenia budynku (program uprawnienia budowlane na komputer).

Remonty kapitalne to naprawy, których wykonanie przywraca budynkowi lub jego części, ewentualnie określonemu elementowi konstrukcyjnemu budynku, pierwotną lub prawie pierwotną wartość techniczną i użytkową. Remont kapitalny może ponadto mieć na celu poprawę wartości użytkowej mieszkań, w szczególności poprzez przebudowę lub doposażenie techniczne mieszkań i budynku. Koszt remontu kapitalnego łącznie z modernizacją nie może przekraczać 70% wartości budynku w stanie nowym. Koszt doposażenia budynku w nowe instalacje może podwyższyć granicę 70% wartości odtworzeniowej budynku jedynie o wartość tych instalacji. Jednak koszt remontu kapitalnego łącznie z modernizacją i nakładami towarzyszącymi nie może być wyższy od kosztu budynku odpowiedniego rodzaju i o odpowiednim standardzie wyposażenia w nowym budownictwie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Analiza ewentualnego zakresu remontów kapitalnych w budynkach wzniesionych metodami uprzemysłowionymi prowadzi do stwierdzenia, że przyjmowany powszechnie ostateczny dopuszczalny nakład finansowy na remonty kapitalne w wysokości 70% wartości nowego budynku, praktycznie nigdy w tym budownictwie nie wystąpi. Wyjątkiem od tej zasady byłaby konieczność wymiany np. ściany zewnętrznej, co zaliczane już jest do modernizacji budynku. Porównywanie kosztów planowego remontu z kosztami działalności inwestycyjnej czy, ściślej, uzależnienie kwalifikacji rodzaju remontu od jego kosztów, aczkolwiek obecnie powszechnie stosowane, nie jest uzasadnione. Zmienność cen materiałów w budownictwie i zmiany technologii powodujące znaczne zmniejszenie pracochłonności i kosztów mogłyby sprowadzić ten system uzasadniania sensowności remontu kapitalnego na bezdroża (uprawnienia budowlane).

Remonty kapitalne dzielą się na: kompleksowe i częściowe. Remont kapitalny kompleksowy obejmuje swym zakresem wszystkie zużyte lub zniszczone elementy budynku oraz urządzeń budowlanych związanych z budynkami. Warunkiem koniecznym jest przywrócenie całemu budynkowi pierwotnej lub prawie pierwotnej wartości technicznej i użytkowej.

Remont częściowy

Remont częściowy obejmuje naprawę części budynku względnie uzupełnienie poszczególnych elementów konstrukcyjnych budynku albo urządzeń budowlanych związanych z budynkami lub wymianę zużytego elementu (program egzamin ustny).

Ze środków na remonty kapitalne można również finansować roboty polegające na podłączeniu budynków do instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i innych oraz wyposażeniu budynków w nowe instalacje związane z budynkami.

Modernizacja budynku mieszkalnego obejmuje:

  1. przebudowę obejmującą w szczególności inny podział mieszkań,
  2. zmianę ściany zewnętrznej budynku połączoną ze zmianą jej charakteru,
  3. doposażenie budynku w instalacje (opinie o programie).

Remonty gwarantują zatem pełną funkcjonalność budynku, a modernizacja jest działaniem prowadzącym do podwyższenia pierwotnej wartości eksploatacyjnej. Przez pojęcie „naprawy okresu rękojmi” rozumie się wszystkie prace, które zobowiązany jest wykonać generalny wykonawca budynku w celu doprowadzenia elementów i detali budynku do ich pełnej sprawności techniczno-funkcjonalnej (segregator aktów prawnych).

Remonty planowo-zapobiegawcze określa jednoznacznie ich nazwa. Są to remonty wykonywane w terminach z góry zaplanowanych, a głównym ich celem jest zapobieganie występowaniu niekorzystnych zmian w budynku, jego elementach składowych i jego otoczeniu.

Remonty interwencyjne nie mogą być planowane. W każdym przypadku rozpoczęcie remontu powinno być bezwzględnie poprzedzone pełnym rozeznaniem jego potrzeby. Rozeznanie to powinno mieć charakter powszechnie obowiązujący, to znaczy powinno polegać na sporządzeniu pełnej inwentaryzacji technicznej występujących wad, potwierdzonej przez zespół rzeczoznawców nie związanych ani z użytkownikiem, ani z wykonawcą budynku (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Afazja zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Afazja zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Afazja zdjęcie nr 8 Afazja zdjęcie nr 9 Afazja zdjęcie nr 10
Afazja zdjęcie nr 11
Afazja zdjęcie nr 12 Afazja zdjęcie nr 13 Afazja zdjęcie nr 14
Afazja zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Afazja zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Afazja zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami