Blog

Płyty elewacyjne zdjęcie nr 2
28.04.2021

Rentowność budowy

W artykule znajdziesz:

Rentowność budowy

Płyty elewacyjne zdjęcie nr 3
Rentowność budowy

W celu dokładnego przeprowadzenia kalkulacji wynikowej muszą być prawidłowo i przejrzyście zestawione:
1) kalkulacja wstępna, ułatwiająca porównanie;
2) rejestrowane w księgowości koszty budowy w momencie ich powstawania, bez opóźnień (program uprawnienia budowlane na komputer).

Aby rejestracja kosztów była prawidłowa, należy podawać wszystkie poniesione wydatki na oddzielnych arkuszach kalkulacyjnych (np. cegła, żelazo, robocizna, koszty uposażenia personelu budowy itp.). Numery poszczególnych pozycji w arkuszach kalkulacyjnych powinny ściśle odpowiadać numerom kont prowadzonych w księgowości dla każdej budowy. W ten sposób powstaje sieć wzorców, które są automatycznie kontrolowane w księgowości. Wszystkie wydatki dokonywane dla realizacji danej budowy obciążają w księgowości jej konto. Konto każdej budowy jest podzielone na podkonta, których ilość i układ ustala jednolity plan kont dla przedsiębiorstw budowlanych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Prawidłowa działalność przedsiębiorstwa lub kierownictwa budowy znajduje swój wyraz w wynikach ekonomicznych. Będą one tym większe, im większa będzie różnica między poniesionymi nakładami a wartością sprzedażną wybudowanych obiektów. Różnicę tę określamy słowem akumulacja.
Aby rozpocząć produkcję, przedsiębiorstwo musi dysponować: środkami trwałymi, środkami obrotowymi i materiałami, które muszą znaleźć pokrycie w funduszu własnym przedsiębiorstwa.
W wyniku działalności produkcyjnej (wznoszenia budowy) wartość środków obrotowych i materiałowych się zmniejsza, powstaje natomiast nowy składnik, którym jest wybudowany obiekt (uprawnienia budowlane).

Na wartość bowiem wytworzonego obiektu złożą się: zużycie środków trwałych (tzw. amortyzacja), zużycie materiałów i wypłacone płace. Ponieważ celem każdego przedsiębiorstwa nie jest jednak produkcja sama w sobie, lecz produkcja na zbyt, jego dążeniem będzie uzyskanie takich wyników działalności, aby wielkość poniesionych na produkcję nakładów umożliwiła przy zbyciu produkcji uzyskanie nadwyżki (akumulacji).
Akumulację możemy uzyskać przez obniżenie kosztów własnych.

Obniżenie kosztów własnych budownictwa można osiągnąć przez:
1) podniesienie wydajności pracy,
2) postęp techniczny,
3) oszczędną gospodarkę materiałową,
4) przedterminowe wykonanie i odpowiednią jakość produkcji (program egzamin ustny).

Podniesienie wydajności pracy

Pojęcie wydajności pracy zostało omówione w poprzednich rozdziałach, w których omówiono również czynniki mające wpływ na wydajność pracy.
Zadaniem przedsiębiorstwa będzie stworzenie sprzyjających warunków dla tych czynników, które się przyczyniają do wzrostu wydajności pracy. Największy wpływ na wydajność pracy będą miały: wprowadzenie nowych metod technologicznych, mechanizacja, uprzemysłowienie metod wykonania, usprawnienia organizacyjne (opinie o programie). Likwidacja przestojów w pracy, marnotrawstwa siły roboczej, dokładność pracy są czynnikami, które mogą w poważnym stopniu przyczynić się do podniesienia wydajności pracy.

Pośród czynników mających wpływ na wydajność pracy, a nie wymagających specjalnych nakładów, istnieją tzw. bodźce ekonomiczne. Takim bodźcem jest właściwy system płac, oparty na systemie normowania. Dlatego też prawidłowe normy są jednym z poważnych czynników przyczyniających się do wzrostu wydajności (segregator aktów prawnych).
Mówiąc o rozwoju techniki mamy na myśli postęp techniczny. Postęp techniczny polega na unowocześnieniu metod produkcji w stosunku do dotychczas stosowanych.

Postęp techniczny powinien znaleźć odzwierciedlenie:
- w stałym wzroście produkcji;
- w stałej obniżce kosztów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Płyty elewacyjne zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Płyty elewacyjne zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Płyty elewacyjne zdjęcie nr 8 Płyty elewacyjne zdjęcie nr 9 Płyty elewacyjne zdjęcie nr 10
Płyty elewacyjne zdjęcie nr 11
Płyty elewacyjne zdjęcie nr 12 Płyty elewacyjne zdjęcie nr 13 Płyty elewacyjne zdjęcie nr 14
Płyty elewacyjne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Płyty elewacyjne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Płyty elewacyjne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami