Blog

07.07.2021

Rentowność wytwórni

W artykule znajdziesz:

Rentowność wytwórni

Rentowność wytwórni

Rentowność wytwórni charakteryzuje się bowiem mniejszym kosztem produkcji wyrobów w porównaniu z taką samą produkcją na budowie lub w innych wytwórniach położonych w danym rejonie (program uprawnienia budowlane na komputer). Zwiększenie odległości transportu wyrobów do miejsca ich wbudowania powoduje zawsze ich podrożenie, a nawet czyni je droższymi od wyrobów produkowanych na miejscu budowy lub dostarczanych z innych, bliżej położonych zakładów.

Promień zasięgu B rejonu budowlanego obsługiwanego przez daną wytwórnię może być zwiększony do maksimum, gdy zastosujemy najtańszy środek transportu, a więc np. drogę wodną lub kolej, gdyż przewóz tymi środkami jest najtańszy. Lokalizacja więc wytwórni na skrzyżowaniu dróg wodnych i kolejowych zwiększa jej zasięg, a zatem zwiększa też rentowność.
Poza dobrą lokalizacją i bliskim zapleczem surowca na niskie koszty produkcji wpływa dobra organizacja pracy, zmechanizowanie i udoskonalenie urządzeń oraz duża wydajność i liczba roboczych zmian w ciągu roku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Większość naszych zakładów posiada jeszcze prymitywne urządzenia i przestarzałe maszyny, co wpływa na zmniejszenie wydajności, gorszą jakość produkcji, a więc na nierentowność zakładu.
Masowość wyrobów jest zależna od stopnia ich popularyzacji w danej okolicy. Dlatego też nie należy organizować od razu dużych wytwórni wyrobów cementowo-glinianych, a zaczynać raczej od małych wytwórni lub wprowadzać produkcję tych wyrobów w istniejących zakładach (uprawnienia budowlane). W miarę zaś popularyzacji tych jeszcze mało znanych wyrobów, gdy zacznie wzrastać na nie zapotrzebowanie, należy wytwórnie stopniowo rozbudowywać, mechanizować oraz udoskonalać urządzenia i sprzęt.

W celu popularyzacji wyrobów cementowo-glinianych należy przy kalkulacji ich zadowolić się w pierwszym okresie małym zyskiem w granicach b do 8%. Należy również pamiętać o wszystkich elementach właściwej kalkulacji wyrobu, o których będzie mowa w następnym rozdziale (program egzamin ustny).
Koszt wyrobów i elementów budowlanych z tworzywa cementowo-glinianego uzależniony jest od wielu czynników, o których już częściowo była mowa przy omawianiu rentowności produkcji elementów prefabrykowanych.

Badania kosztów

Koszty te zależą:
- od odległości masowych surowców (jak piasku i gliny), tzn. od miejsca ich ukopania do miejsca produkcji,
- od sposobu przygotowania zawiesiny gliny i samego tworzywa cementowo-glinianego (przygotowanie ręczne będzie zawsze droższe od maszynowego),
- od rodzaju gliny, a przede wszystkim jej tłustości, gdyż, gliny tłuste są bardziej wydajne,
- od właściwego ustawienia technologii produkcji i organizacji robót,
- od sposobu produkcji elementów, tzn. ręcznego bądź maszynowego, przy czym pierwszy sposób, gdy chodzi o masową produkcję w stałych zakładach, będzie zawsze droższy (opinie o programie).

Dokładne badania kosztów tworzyw cementowo-glinianych przy masowej produkcji z uwzględnieniem wymienionych wyżej czynników nie były dotychczas przeprowadzane. Podane w Katalogu Norm i Stawek Jednostkowych Ministerstwa Państwowych Gospodarstw Rolnych i w Uzupełnieniu do Urzędowego Cennika robót budowlanych ) na rok 1951 - dla użytku budujących się na wsi - normy i ceny niektórych wyrobów oparte są w większej części na analizie cen obiektu doświadczalnego osiedla Ursynów i dlatego mimo urzędowego ich potwierdzenia nie mogą być traktowane jeszcze jako ostateczne. Również Instytut Budownictwa Mieszkaniowego przeprowadził pewną analizę ekonomiczną stosowania tworzyw cementowo-glinianych na podstawie doświadczeń przeprowadzonych na osiedlu Ochota w Warszawie w okresie od października 1953 r. do kwietnia 1954 r.

Jednak ze względu na to, że badania były przeprowadzone w okresie późnej jesieni i w zimie oraz obejmowały stosunkowo mały zakres, osiągnięta wyniki nie mogą być traktowane jako miarodajne (segregator aktów prawnych).
„Instrukcja stosowania w budownictwie tworzyw cementowo- glinianych", wydanie 2 z 1954 r. podaje również orientacyjne normy pracochłonności przygotowania tworzyw, oparte częściowo na doświadczeniach osiedla Ursynów.
Dla porównania analizę techniczno-ekonomiczną przeprowadzoną na podstawie wyników dotychczasowych doświadczeń (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami