Blog

Wszystkie wymagane przepisy budowlane zdjęcie nr 2
04.05.2022

Reprezentacyjne forum

W artykule znajdziesz:

Wszystkie wymagane przepisy budowlane zdjęcie nr 3
Reprezentacyjne forum

Plac Stalina powstaje na terenach przeciętych dawniej kilkunastoma ulicami-wąwozami ujętymi w kilkadziesiąt zwartych bloków mieszczańskiej zabudowy, w której wnętrzu fałszywa świetność i polor świata dulszczyzny przeplatała się z bytem mieszkańców suteren i poddaszy, obywateli podwórzy-studni, wyrobników i rzemieślników, lumpenproletariatu i bezrobotnych. W latach 1943-1944 bezprzykładny akt faszystowskiego bestialstwa starł z powierzchni ziemi dzielnicę i setki tysięcy istnień ludzkich (program uprawnienia budowlane na komputer). Dziś na gruzach starego śródmieścia nowa Polska wznosi swe reprezentacyjne forum - wielkie jednorodne założenie pokrywające nieomal 50-hektarową przestrzeń zespołem zabudowań, parków, wnętrz placowych przeznaczonych do zaspokajania potrzeb bytowych, wypoczynkowych i kulturalnych człowieka.

Przyjrzyjmy się elementom programowym placu Stalina: Pałac Kultury i Nauki ze swymi salami teatralnymi, kinowymi, sportowymi, z pomieszczeniami wystawowymi, z wielką salą zgromadzeń, z instytucjami krzewienia wiedzy i sztuki; Prezydium Stołecznej Rady Narodowej wychodzące na plac wielkie domy mieszkalne, których obecność w tym rejonie znamionuje ścisłe zespolenie codziennego bytu człowieka z najbardziej uroczystymi momentami życia społecznego; wielkie hotele dla obywateli całego kraju przybywających do swej stolicy i zamieszkujących bezpośrednio w jej punkcie centralnym; parki u stóp wieżowca, wśród których dorośli znajdą miejsce na wypoczynek, a dzieci na codzienny spacer (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Demokratyzm, ludowość tego programu stanowią podłoże humanistycznej architektury placu Stalina, którego głównym elementem jest Pałac Kultury i Nauki (uprawnienia budowlane).

Właściwa i pełna ocena architektury Pałacu Kultury i Nauki możliwa jest dopiero po całkowitym zakończeniu budowy oraz poznaniu jego wartości użytkowo-programowych w toku dłuższego okresu użytkowania. Dlatego w poniższych uwagach dalekich od wyczerpania zagadnienia wypada ograniczyć się do analizy kilku momentów architektonicznych wyraźnie wyłaniających się już w układzie i obliczu budowli. Układ przestrzenny Pałacu Kultury i Nauki charakteryzuje ostro zarysowana koncepcja funkcjonalno-bryłowa, dążąca do jasności rozplanowania i ustosunkowania wzajemnego poszczególnych członów tego kompleksu (program egzamin ustny).

Kompleks sali kongresowej

Ciekawie i pomysłowo została przeprowadzona wewnętrzna konfiguracja gmachu. Aby podołać trudnemu zadaniu ujęcia niezwykle wielostronnego programu, zawierającego pięć zupełnie różnych elementów, autorzy projektu stworzyli jedną całość kompozycyjną gmachu z jednym wspólnym wejściem, przy jasnym wyodrębnieniu każdego z kompleksów. Tak więc w części wieżowej zostały umieszczone agendy Polskiej Akademii Nauk i innych instytucji naukowych; dwa boczne skrzydła zajmują pałac młodzieży (od strony ul. Świętokrzyskiej) i kompleks widowiskowy wraz z muzeum techniki (od strony Alei Jerozolimskich) (opinie o programie).

Kompleks sali kongresowej umieszczony został na głównej osi budynku, za jego częścią wysokościową. Wreszcie sale wystawowe zajęły węzłowe miejsce w pierwszych kondygnacjach części wieżowej, będąc jednocześnie wielkimi foyers dla sali kongresowej i łącząc wszystkie elementy układu (segregator aktów prawnych). W ten sposób każdy z elementów programowych ujęty został w odrębny układ bryłowy i wyposażony we własny system komunikacji wewnętrznej z samodzielnymi wejściami. Układy te wiążą się w całość za pośrednictwem centralnych wnętrz Pałacu leżących w dolnych kondygnacjach części wieżowej i włączanych w razie potrzeby do funkcjonowania tych czy innych zespołów programowych.

Wartości tej czystej i ciekawej koncepcji użytkowo-przestrzennej zostały osłabione przez szereg niedociągnięć w jej konkretyzacji, Należy tu podnieść przede wszystkim fakt stosunkowo dużej ilości pomieszczeń pozbawionych bezpośredniego światła naturalnego - tak w części wieżowej (w granicach wysokości „przypór"), jak i w 4 pawilonach bocznych (np. w skrzydle teatralnym). Hierarchiczność układu pomieszczeń w poszczególnych kompleksach przeprowadzona jest z różnym powodzeniem (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wszystkie wymagane przepisy budowlane zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wszystkie wymagane przepisy budowlane zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wszystkie wymagane przepisy budowlane zdjęcie nr 8 Wszystkie wymagane przepisy budowlane zdjęcie nr 9 Wszystkie wymagane przepisy budowlane zdjęcie nr 10
Wszystkie wymagane przepisy budowlane zdjęcie nr 11
Wszystkie wymagane przepisy budowlane zdjęcie nr 12 Wszystkie wymagane przepisy budowlane zdjęcie nr 13 Wszystkie wymagane przepisy budowlane zdjęcie nr 14
Wszystkie wymagane przepisy budowlane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wszystkie wymagane przepisy budowlane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wszystkie wymagane przepisy budowlane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami