Blog
Roboty izolacyjne
W artykule znajdziesz:
Roboty izolacyjne
W suchych przepuszczalnych gruntach może wystarczyć podsypka z grubego żwiru lub tłucznia.
Jednakże w obiektach większych takie rozwiązania są trudne pod względem technicznym i są kosztowne, gdyż ułożenie warstwy ocieplającej na dnie zbiornika jest związane z ułożeniem dodatkowej izolacji wodoszczelnej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Roboty izolacyjne wymagają szczególnie sumiennego i fachowego wykonania. Jednakże w przypadku awarii zawsze jest możliwe zalanie wodą izolacji cieplnej; powstają wtedy uszkodzenia wskutek zamarzania w okresie zimy, jeżeli do tego czasu izolacja cieplna nie będzie osuszona. W związku z tym powstaje zagadnienie obniżenia zwierciadła wód gruntowych za pomocą drenowania lub podniesienia dna wykopu ponad zwierciadło wód gruntowych i zastosowania innych środków pomocniczych, a także problem obliczenia bezpiecznego odstępu od dna zbiornika do zwierciadła wód gruntowych i wielkości ewentualnych wysadzin.
Znając uziarnienie gruntu można obliczyć grubość warstwy i potrzebne obniżenie podciągania kapilarnego pod dnem zbiornika.
Jednakże w obliczeniach dopuszczalnej odległości zwierciadła wód gruntowych od dna zbiornika nie zawsze wystarcza zabezpieczenie od samych tylko wód kapilarnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Mechanika dopływu wody we wszystkich jej postaciach do gruntu zamarzającego opiera się na współdziałaniu dwóch różnych sił fizycznych, a mianowicie:
- siły krystalizacji wody, która powoduje odrywanie cząstek wody od błonek i zmusza je do tworzenia kryształków lodu,
- sił adsorpcji i kapilarności, dążących do ustanowienia równowagi w błonkach, uszczuplonych wskutek sił krystalizacji.
Siły adsorpcji i kapilarność gruntu zależą od powierzchni rozwiniętej ziarn gruntu, jak również od jego składu mineralogicznego, od którego zależą siły przyciągania molekularnego i grubość błonek wodnych (uprawnienia budowlane).
Według wywodów Ruckli potwierdzonych badaniami (Puzakow) łączne działanie tych sił wywołanych podczas zamarzania gruntu można rozpatrywać jako siłę wsysającą przy przemarzaniu gruntu.
Jak wynika z powyższego siła wsysająca, zależna od rodzaju gruntu, może być obliczona doświadczalnie w laboratoriach na wzorcach zamrożonych w najbardziej niekorzystnych warunkach hydrologicznych.
Zmiana struktury gruntu
Przy zamrażaniu laboratoryjnym próbki gruntu przy przyjętym maksymalnym dla danej strefy spadku (gradiencie) temperatur i obecności od spodu źródła zawilgocenia, uwzględniając przepuszczalność gruntu k i drogę filtracji l, można obliczyć pośrednią drogą wsysającą siłę lego, a niższe partie za pomocą wanien i skrzyń odpowiednio zaizolowanych i obliczonych na napór i wypór wody (program egzamin ustny). Dla niżej położonych części podziemnych budynku można stosować tylko drenaż pomocniczy uruchamiany w okresie budowy i wykonywania remontów podczas eksploatacji budynku. Należy przy tym zapobiegać sufozji gruntu, chemicznemu i mechanicznemu wymywaniu składowych części gruntu, ponieważ wtedy osiadanie znacznie może przybrać na sile i spowodować uszkodzenie budynku.
Jak wiadomo, szkodliwe w tych przypadkach jest nie tyle samo osiadanie, co różnica osiadania poszczególnych części konstrukcji budowlanych (opinie o programie).
W celu odprowadzania wód gruntowych od budynków już wykonanych, gdy występują trudności odkopania fundamentów budynku od zewnątrz stosuje się drenaż wewnętrzny.
Osuszenie terenu powinno następować w miarę możności przed zabudowaniem.
Pogląd ten łatwo uzasadnić. Konstrukcja budynku posadowiona na mokrym terenie osiada według pewnych określonych praw (segregator aktów prawnych).
Po wystąpieniu odkształceń wywołanych dodatkowymi naprężeniami, ustala się równowaga konstrukcji jako całości, mimo pewnego naruszenia struktury materiału i odkształcenia poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Odkształcenia mogą pojawiać się jeszcze stopniowo wskutek długotrwałego, czasem latami trwającego osiadania.
Zmiana struktury gruntu po odprowadzeniu wody wywołuje nowe dodatkowe naprężenia i odkształcenia, często różniące się od poprzednich. W rezultacie powoduje to pękanie ścian, stropów, gzymsów, odpadanie tynków, wykrzywienia itp. i wpływa ujemnie na wygląd budynku (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32