Blog
Roboty kosmetyczne
W artykule znajdziesz:
W budownictwie tradycyjnym, po wzniesieniu obiektu w stanie surowym, można było w zależności od sposobu wykończenia elewacji osiągnąć dużą różnorodność wyrazów plastycznych. Obecnie jednak, wobec dążności do łączenia możliwie największej ilości robót budowlanych i przerzucania ich do zakładów prefabrykacyjnych, określanie podstaw formy plastycznej elewacji następuje już w chwili produkcji prefabrykatu, pozostawiając dla terenu samej budowy niewiele więcej czynności ponad montaż (choćby w sposób murarski) i ewentualne roboty „kosmetyczne” (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dlatego projektując budynek z elementów prefabrykowanych należy ze szczególną pieczołowitością podejść do układu podstawowego wątku budowlanego, bez względu na wielkość jego zasadniczych elementów, ponieważ ten układ wątku niczym nie przykryty, z obrobioną najwyżej w sposób specjalny powierzchnią, zadecyduje o efekcie plastycznym (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Efekt ten osiągnąć można (poza stosowaniem czynnika kolorystycznego) przez regularność układu wątku bądź przez świadomie wprowadzone nieregularności, rytmikę itp., a więc posługując się środkami szczególnie dostępnymi, a nawet często narzuconymi przez stosowanie układu modularnego (uprawnienia budowlane).
Jeżeli operujemy elementami małymi, wymiarowanymi przy pomocy modułu podstawowego M (a więc dość małego), dobrze jest, gdy występują one w zespołach dających pożądany wyraz plastyczny, uporządkowanych w dyscyplinie modułu osiowego MO (stosunkowo dużego). Jeżeli operujemy elementami dużymi, układ całości również podporządkowany jest modułowi osiowemu MO (program egzamin ustny).
Widać stąd, że architekt projektujący skrępowany jest w swym działaniu siatką modularną drobną dla detali, i wielką dla kształtowania ogólnej formy budynku. Ponieważ zaś stosowane w Polsce fabrycznie produkowane elementy o mniej lub więcej surowych powierzchniach i obrobieniach są niekiedy wyszczerbione w czasie transportu, zadanie osiągnięcia dodatniego wyrazu architektonicznego ma zupełnie inny charakter niż przy wykonawstwie tradycyjnym, prowadzącym w większości przypadków do potraktowania elewacji niezależnie od ukrytej za jej powierzchnią konstrukcji budowlanej Jako rekompensatę za to architekt może wymagać niekiedy od konstruktora odstąpienia od zasady czystej utylitarności elementów konstrukcyjnych, a zastosowania zamiast tego form, będących właściwym kompromisem pomiędzy czynnikami czysto budowlanymi a plastycznymi, a więc czynnikami działającymi często w przeciwnych kierunkach (opinie o programie).
Wpływ systemu prefabrykatów
Ogólnie rzecz biorąc większych ustępstw od konstruktora można wymagać w detalach (zarówno w detalu o znaczeniu plastycznym, jak i w detalu utylitarnym np. związanym z rozwiązywaniem problemów instalacyjnych); architekt zaś musi bardziej niż dotąd podporządkować się względom technicznym w ogólnej linii projektowej, a więc szczególnie uwzględniać musi wpływ systemu prefabrykatów, ich skali, możliwości ich układu, a często ich faktury (segregator aktów prawnych). Ustępstwa te, które robić sobie muszą wzajemnie konstruktor i architekt, będą miały tym mniejsze znaczenie, im bardziej masowa będzie produkcja elementów prefabrykowanych. Masowość bowiem usprawiedliwia z punktu widzenia ekonomicznego większą ilość poszczególnych typów elementów i ich bardziej wyspecjalizowaną formę, co da większą swobodę architektowi w kształtowaniu plastycznym budynku.
Przyjąwszy jako definicję konstruktywizmu podporządkowanie wyrazu plastycznego obiektu względom konstrukcji należy stwierdzić, że architektura budynków wznoszonych z elementów prefabrykowanych skłaniać się będzie ku konstruktywizmowi i tylko bardzo pieczołowite podejście do zagadnienia oraz pewne nie przekraczające granic szczerości naginanie względów budowlanych do wymagań plastyki (osiągane w znacznej mierze w drodze omawianych ustępstw ze strony konstruktora) zabezpieczyć może zachowanie prawidłowej linii kompozycyjnej, opartej często na innych niż wynikające bezpośrednio z konstrukcji przesłankach (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32