Blog

07.02.2019

Beton komórkowy – najważniejsze informacje

W artykule znajdziesz:

Beton komórkowy – najważniejsze informacje

Beton komórkowy wytwarzany jest z piasku, wapna oraz wody – niekiedy dodawane są też domieszki cementu i popiołu (program na komputer). W taki sposób powstaje ciemny beton komórkowy. Zarówno ciemny, jak i klasyczny beton komórkowy to materiał budowlany, który obecnie cieszy się dużą popularnością. Do jego najważniejszych cech zalicza się:
• wytrzymałość na ściskanie na poziomie 1,5-4 Mpa,
• niższy stopień akumulacji ciepła niż w przypadku pustaków ceramicznych,
• zadowalający poziom mrozoodporności,
• przewodność cieplna na poziomie 0,13-0,2 W/(mK),
• średnia ochrona przed hałasem,
• nasiąkliwość na poziomie ok.40%,
• masa objętościowa 400-700 kg/m3 (program na telefon).

Zastosowanie betonu komórkowego

Zastosowanie betonu komórkowego jest bardzo szerokie (program na egzamin ustny). Świetnie nadaje się on do budowy niemal wszystkich ścian – można z niego robić ściany zewnętrzne, w tym również jednowarstwowe czy wielowarstwowe, a także ściany działowe. Gazobeton znakomicie sprawdza się do tworzenia nadproży oraz słupków umiejscawianych w ściankach kolankowych (promocja 3 w 1). Bardzo ważne jest prawidłowe dopasowanie bloczków z betonu. Współczesny gazobeton zwykle nie sprawia problemów z montażem. Wynika to ze specjalnego profilowania bloków na wpusty i piórka. Dzięki temu nie trzeba łączyć bloczków poprzez zaprawy spoin pionowych. Dwuwarstwowe ściany zewnętrzne zwykle wykonuje się z muru i dopełnienia, którym jest ocieplenie wykonane np. z wełny mineralnej (segregator).
Do wykonania samego muru najlepiej nadają się bloczki betonowe, których grubość wynosi 24 cm. Idealnym wyborem będą bloczki wykonane z betonu odmiany 500 bądź 600 – jest to znakomity materiał do wykonania ścian zewnętrznych. W przypadku ścian działowych wystarczające będą bloczki betonowe o grubości nieprzekraczającej 11,5 cm. Powinny mieć wygładzone boki, jednak jeśli inwestorowi zależy na wytłumieniu hałasu, to lepszym rozwiązaniem niż bloczki będą pełne cegły lub inne materiały o lepszej izolacji akustycznej (opinie). Do budowy ścian zewnętrznych jednowarstwowych nadają się natomiast bloczki, których grubość wynosi przynajmniej 30cm.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami