Blog

09.07.2020

Roboty przygotowawcze

W artykule znajdziesz:

Roboty przygotowawcze

Roboty przygotowawcze

Roboty przygotowawcze najlepiej rozpoczynać na wiosnę i w pierwszej kolejności przystąpić do budowy dróg dojazdowych, osiedli robotniczych, linii wysokiego napięcia i niezbędnych robót ziemnych związanych z niwelacją terenu oraz przygotować bazy transportu, a przede wszystkim bazę remontową maszyn (program uprawnienia budowlane na komputer). Znaczny okres czasu zajmują zawsze prace związane z budową i wyposażeniem przetwórni kruszywa, wytwórni masy betonowej, wytwórni deskowań i warsztatów zbrojarskich oraz magazynów i urządzeń wyładowczo-załadunkowych.

Prace te przy średniej wielkości budowy wymagają okresu mniej więcej rocznego i powinny być zakończone przynajmniej na miesiąc przed rozpoczęciem masowych robót betonowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Początek robót betonowych w miarę możności należy przewidywać na okres wiosenno-letni, gdyż w okresach występowania temperatur ujemnych powstają dodatkowe trudności związane z przygotowaniem podłoża po’d betonowanie oraz z zabezpieczeniem betonu przed działaniem mrozu. Na podstawie danych statystycznych z przebiegu budowy szeregu obiektów można tytułem wstępnej orientacji przyjmować jako umowny wskaźnik intensywności (nasilenia) robót betonowych, przyrost wysokości całej budowli w granicach l,5-f-3,0 m na miesiąc. Dla masywów siłowni wodnych przeciętna intensywność wynosi l,5-2,0 m/miesiąc, a dla zapór, jazów i śluz - 2,5-4,0 m/miesiąc (uprawnienia budowlane).

W przypadku zastosowania w całości konstrukcji prefabrykowanych wymienione dane można zwiększyć o 30-i-500/o. Należy zaznaczyć, że betonowanie siłowni obejmuje masy betonu liczone od rzędnej posadowienia rury ssawnej do poziomu podłogi hali; konstrukcję samej hali ujmuje się osobno. Dane dotyczące intensywności betonowania szeregu wykonanych konstrukcji monolitycznych zawiera tabl. 6-4; odpowiednie zestawienie dotyczące intensywności betonowania w okresach miesięcznych i rocznych uzyskiwanej na budowach stopni piętrzących. Z danych tych wynika, że współczynnik nierównomierności i intensywność betonowania w poszczególnych miesiącach zmieniały się w granicach od 1,3 do 2,5 w zależności od przygotowanego frontu robót.

Przy ustalaniu czasu budowy hali siłowni należy przyjmować okres od 1 do 2 miesięcy na wykonanie konstrukcji jednej sekcji, w zależności od rodzaju konstrukcji hali. Jeśli hala wykonywana jest z elementów prefabrykowanych, okres ten może być zmniejszony o 30-L50% (program egzamin ustny). Orientacyjne dane dotyczące cykli budowy oraz okresów robót przygotowawczych przy budowie szeregu dużych obiektów.

Harmonogram budowy

Przykładowy harmonogram budowy zapory łukowej Mauvoisin o wysokości Hmax = 237 m, długości L = 520 m, szerokości w podstawie Bmax = 53,5 m, w koronie - b = 14,0 m, zaś harmonogram budowy stopnia w Kremienczugu.
Planowanie zaopatrzenia materiałowego. W oparciu o dokonane wyliczenie objętości podstawowych robót, normy zużycia materiałów i harmonogram dyrektywny oraz projekt wstępny sporządza się ogólne zestawienie oraz terminarz dostaw podstawowych materiałów, prefabrykatów i konstrukcji (opinie o programie).

Do wyliczenia podstawowych materiałów należy w miarę możliwości wykorzystywać wskaźniki pomocnicze. Niektóre orientacyjne dane dotyczące zapotrzebowania materiałów dla siłowni mniejszych i średniej wielkości.
Planowanie transportu. Opis warunków komunikacyjnych i wyliczenie ilości niezbędnych środków transportu oraz wytyczne budowy niezbędnych dróg stanowią podstawę planowania transportu (segregator aktów prawnych). Ilość materiałów niezbędnych do •wykonania budowli hydrotechnicznych jest różna, w zależności od ich rodzajów i wielkości. Tak na przykład przy robotach melioracyjnych ilości dostarczanych materiałów są małe, natomiast budowa zapór, śluz i siłowni wymaga znacznie więcej materiałów, w zależności oczywiście od wielkości samej budowli.

Koszt materiałów wraz z transportem stanowi zwykle około 20-M0% kosztów całej budowy i dlatego zagadnienie wyboru rodzaju transportu jest niezwykle ważne z punktu widzenia kosztów, ilości maszyn transportowych oraz organizacji budowy. Poniżej podana jest charakterystyka stosowanych rodzajów transportu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami