Blog

Czas eksploatacji posadzek zdjęcie nr 2
28.10.2022

Roboty w toku

W artykule znajdziesz:

Czas eksploatacji posadzek zdjęcie nr 3
Roboty w toku

Protokoły sporządzane w toku wykonywania robót powinny być w zasadzie spisywane w dzienniku budowy. Protokólarne stwierdzenia wpisywane do dziennika budowy powinny być podpisane przez osoby, które brały udział lub były obecne przy stwierdzeniu okoliczności podanych w protokole (program uprawnienia budowlane na komputer).

W razie sporządzenia protokołu na oddzielnym arkuszu powinien on być w sposób trwały dołączony do dziennika budowy, w którym należy zamieścić adnotację o dołączeniu protokołu. W tym przypadku zapis w dzienniku budowy o dołączeniu protokołu podpisuje kierownik budowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W dzienniku budowy należy również odnotowywać tego rodzaju fakty, jak zawiadomienie zamawiającego o terminie dokonania spisu z natury robót w toku (o ile zamawiający wyraził chęć uczestniczenia), uczestnictwo jego przedstawiciela w spisie itp. Dziennik budowy powinien być przechowywany na budowie w sposób zapobiegający jego zniszczeniu lub uszkodzeniu (uprawnienia budowlane).

Po dokonaniu końcowego odbioru obiektu i stwierdzeniu jego zdatności do użytkowania, dziennik budowy przekazuje się terenowemu organowi państwowego nadzoru budowlanego, a kopie dziennika zatrzymuje wykonawca za pokwitowaniem w dzienniku budowy i przekazuje inwestorowi po ostatecznym rozliczeniu budowy (program egzamin ustny). W przypadku gdy przy odbiorze zastrzeżono usunięcie wad w obiekcie, przekazanie dziennika budowy organowi państwowego nadzoru budowlanego następuje po dokonaniu właściwych poprawek. Przy wykonywaniu robót rozbiórkowych obowiązuje prowadzenie dziennika rozbiórki według zasad obowiązujących przy prowadzeniu dziennika budowy.

Roboty rozbiórkowe uznane przez terenowy organ państwowego nadzoru budowlanego za niebezpieczne powinny być wykonywane pod nadzorem kierownika robót rozbiórkowych, posiadającego kwalifikacje wymagane od kierownika budowy lub robót (opinie o programie).

Dziennik rozbiórki

Dziennik rozbiórki ma na celu zapewnienie zachowania prawidłowego procesu technologicznego robót rozbiórkowych ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa pracy.

Dziennik rozbiórki zawiera następujące dane: numer kolejny, oznaczenie obiektu, wzmiankę o tym, kiedy i przez kogo zostało udzielone pozwolenie na rozbiórkę albo wydane zarządzenie rozbiórki, nazwisko i adres kierownika technicznego robót rozbiórkowych oraz nazwę przedsiębiorstwa, które prowadzi roboty (segregator aktów prawnych).

Do dziennika rozbiórki wpisuje się:

  1. kolejność i sposób wykonywania robót rozbiórkowych;
  2. protokólarne stwierdzenie czy niury, stropy i inne części konstrukcyjne, na których mają znajdować się pracownicy w czasie rozbiórki, bądź na których mają być oparte drabiny lub inne urządzenia pomocnicze, mają dostateczną wytrzymałość;
  3. środki zabezpieczające użyte przy rozbiórce;
  4. datę założenia i usunięcia urządzeń pomocniczych mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzkiego oraz szczegółowe dane dotyczące okresowego i doraźnego badania tych urządzeń;
  5. okoliczności towarzyszące rozbiórce i mogące służyć za podstawę do opracowania nowych, skutecznych metod zabezpieczenia przy rozbiórce;
  6. wszelkie okoliczności mogące mieć wpływ na bezpieczeństwo życia lub zdrowia ludzkiego przy rozbiórce;
  7. każdorazową bytność inspektora nadzoru i organów inspekcji budowlanej oraz ich uwagi i polecenia;
  8. uwagi kierownictwa budowy w sprawach związanych z bezpieczeństwem robót rozbiórkowych.

Roboty rozbiórkowe należy wykonywać w oparciu o projekt organizacji robót. Przed przystąpieniem do rozbiórki powinien być sporządzony protokół inwentaryzacji obiektu na podstawie rysunków lub szkiców oraz kosztorys. Powyższe dokumenty służą do rozliczenia robót oraz do ustalenia odzysku materiałów (promocja 3 w 1).

Niezależnie od dziennika budowy zaleca się na budowach realizowanych z prefabrykatów wielkowymiarowych prowadzić dziennik montażu oddzielnie dla każdego budynku.

Na karcie tytułowej dziennika należy podać:

  1. nazwę budowy i numer budynku,
  2. wymiary gabarytowe budynku,
  3. ilość kondygnacji, w tym z elementów prefabrykowanych,
  4. ilość i numerację działek roboczych na poszczególnych kondygnacjach,
  5. typ i nr fabryczny żurawia montażowego,
  6. nazwiska kierownika robót montażowych i brygadzisty.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Czas eksploatacji posadzek zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Czas eksploatacji posadzek zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Czas eksploatacji posadzek zdjęcie nr 8 Czas eksploatacji posadzek zdjęcie nr 9 Czas eksploatacji posadzek zdjęcie nr 10
Czas eksploatacji posadzek zdjęcie nr 11
Czas eksploatacji posadzek zdjęcie nr 12 Czas eksploatacji posadzek zdjęcie nr 13 Czas eksploatacji posadzek zdjęcie nr 14
Czas eksploatacji posadzek zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Czas eksploatacji posadzek zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Czas eksploatacji posadzek zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami