Blog
Roboty wykończeniowe
W artykule znajdziesz:
Ogólną zasadą montażu konstrukcji (szczególnie prefabrykowanych konstrukcji żelbetowych) powinno być, ażeby poszczególne montowane elementy ustawiane były na trwałej podstawie. Praktycznie oznacza to, że ustawienie jednego elementu nad drugim może odbyć się dopiero wówczas, gdy element stanowiący podporę dla ustawianego nad nim następnego elementu został zamocowany w konstrukcji w sposób trwały (np. nie wolno ustawiać podciągów na słupach żelbetowych, zanim beton łączący słup z fundamentem nie uzyska wystarczającej wytrzymałości; nie wolno ustawiać belek czy dźwigarów na podciągach, dopóki beton w połączeniu słupa z podciągiem nie uzyska należytej wytrzymałości itp.) (program uprawnienia budowlane na komputer).
W budynkach o konstrukcji wielkopłytowej montaż następnej kondygnacji może być prowadzony dopiero po całkowitym ukończeniu montażu stropów kondygnacji niższej. Praca przy robotach wykończeniowych wewnątrz budynku może odbywać się po zmontowaniu przynajmniej dwóch kondygnacji stropów nad pomieszczeniem wykańczanym.
Kolejność ustawiania poszczególnych elementów montowanej konstrukcji powinna w jak największym stopniu zabezpieczyć pełną stateczność tej konstrukcji w ciągu całego czasu trwania robót montażowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Cały teren, na którym odbywają się roboty montażowe, powinien być ogrodzony i wyposażony w znaki ostrzegawcze i informacyjne. Roboty wykończeniowe jeszcze do niedawna wykonywane były przeważnie ręcznie i tylko nieliczne czynności z robotami tymi związane mechanicznie; najczęściej były to roboty przygotowawcze (np. mieszanie zapraw, transport itp.) (uprawnienia budowlane). Od kilku lat również w zakresie robót wykończeniowych notuje się u nas szybki postęp mechanizacji obejmujący niemal wszystkie ich rodzaje (roboty tynkowe, malarskie, posadzkarskich itp.), tak iż planowany na rok 1970 stopień mechanizacji ogółu robót wykończeniowych w skali kraju powinien wynieść 65%.
Rozwój mechanizacji robót wykończeniowych
Wobec stale wzrastającego uprzemysłowienia produkcji budowlanej również i roboty wykończeniowe wykonywane są w wytwórniach prefabrykatów. W ten sposób ilość robót wykończeniowych dokonywanych bezpośrednio na miejscu budowy zmniejsza się. Zmechanizowanie robót wykończeniowych powoduje wprowadzenie zasadniczych zmian w technologii ich wykonania, z wyraźną tendencją do zwiększania gotowości wykończeniowej prefabrykatów wytwarzanych w sposób przemysłowy (program egzamin ustny).
Jakość robót wykończeniowych ma istotny wpływ na wartość użytkową domów mieszkalnych, toteż w krajach wysoko rozwiniętych przywiązuje się dużą wagę do robót wykończeniowych decydujących o cenach sprzedażnych mieszkań. Efekty technologiczne i ekonomiczne stosowania mechanizacji robót wykończeniowych uzależnione są nie tyle od mechanizowania poszczególnych czynności określonych robót, lecz od mechanizacji kompleksowej wszystkich robót wykończeniowych; w przeciwnym przypadku roboty lub czynności niezmechanizowane hamują roboty lub czynności zmechanizowane (opinie o programie).
Rozwój mechanizacji robót wykończeniowych w dużym stopniu zależy od sprawności narzędzi i urządzeń oraz ciężaru silników uruchamiających narzędzia i urządzenia zmechanizowane. Nie mniejszy wpływ ma tu też wielkość gabarytów narzędzi i urządzeń, ponieważ zbyt duże ich gabaryty utrudniają operowanie nimi, co hamuje rozwój mechanizacji robót wykończeniowych (segregator aktów prawnych). Nie bez znaczenia dla tego rozwoju jest należyte przygotowanie silników do ręcznych narzędzi pod względem zabezpieczenia od zwarć, a przede wszystkim przeciążenia oraz przygotowania dobrych fabrycznych instrukcji o sposobach obchodzenia się z nimi.
Rozwój technologiczny robót wykończeniowych i ich mechanizacja stanowi problem o dużej doniosłości dla budownictwa, w szczególności dla budownictwa charakteryzującego się wielkoseryjnością (budownictwo mieszkaniowe, szkolne itp.), dlatego też właściwe, świadome ukierunkowanie tego rozwoju jest zadaniem podstawowym (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32