Blog

12.10.2022

Sprawność techniczna

W artykule znajdziesz:

Sprawność techniczna

W efekcie przecież wszystkie budynki zrealizowane metodami uprzemysłowionymi są użytkowane do chwili obecnej, w pełni sprawne technicznie i ekspolatacyjnie, żaden nie został zdyskwalifikowany i wyłączony z eksploatacji (program uprawnienia budowlane na komputer). Występujące drobne mankamenty są usuwane w różnych trybach. Wydaje się jednak koniecznością ujawnienie, że znakomita większość budynków nie jest poddawana ani koniecznym zabiegom konserwacyjnym, ani równie koniecznym drobnym remontom. Wynika to z niefrasobliwości użytkownika i spowoduje z czasem lawinowe narastanie potrzeb remontowych, nie tylko w zakresie ilościowym, ale również w zakresie zwiększenia potrzeb remontowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Obecnie całe to budownictwo jest jeszcze nowe i według naszego rozeznania, jeżeli budynki będą racjonalnie konserwowane, to częstotliwości zakresów potrzeb remontowych będą nie większe od podanych przez nas w rozdziałach o remontach wynikających z naturalnego zużycia (uprawnienia budowlane).

Wnioskować można również, że mimo tak szeroko wprowadzonych zmian materiałowych i konstrukcyjnych do nowoczesnego budownictwa i szerokiego zastosowania substytutów, budynki wzniesione w nowych technologiach spełniać będą w założonym czasie swoją funkcję, a trwałość ich będzie na pewno nie mniejsza od założonej. Niesłychanie trudno jest zająć stanowisko w sprawie starzenia się niematerialnego (program egzamin ustny).

Naszym zdaniem szybki wzrost zamożności przeciętnego obywatela zwiększy znakomicie, już w najbliższych latach, jego wymagania w stosunku do mieszkania, szczególnie że przyjęty nieelitarny sposób rozdziału mieszkań nie powoduje partycypacji w kosztach budowy przez posiadacza mieszkania.

Stąd też prognozy rozwoju budownictwa muszą również brać pod uwagę te perspektywiczne wymagania i oceny przyszłych użytkowników. Weryfikacja rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych musi więc być bardzo wynikliwa i zwracać uwagę na przystosowanie tych rozwiązań do napraw, remontów i modernizacji (opinie o programie).

Wyraźny mankament

Budynek realizowany w oparciu o dokumentację techniczną, opracowaną nawet zgodnie z przyjętymi i obowiązującymi aktualnie w danym okresie normami technicznymi, nie zawsze odpowiada wymaganiom stawianym przez użytkownika po pewnym okresie eksploatacji (segregator aktów prawnych).

Przy ocenie projektów nie można pominąć faktu, iż projektanci zobowiązani są do przestrzegania szeregu przepisów, wytycznych oraz aktów normatywnych, których ustalenia w większości przypadków ograniczają znacznie swobodę projektowania. Nie można ocenić pozytywnie np. mieszkania M-4, które ma górną granicę powierzchni mieszkaniowej (42 m2), ale posiada zbyt małe i nie- ustawne sypialnie dwuosobowe (9 m2), niekorzystne usytuowanie aparatów w kuchni, źle zaprojektowaną łazienkę łącznie z w.c. oraz nie ma przewietrzenia na przestrzał.

Jaką ocenę jakości można dać przegrodom budowlanym, które np. nie spełniają wymagań akustycznych wynikających z przyjętych materiałów i stosowanych norm? Wiemy przecież, że warunki akustyczne w budynku są jednym z istotnych elementów składających się na wartość użytkową budownictwa mieszkaniowego oraz wpływają na zdrowie i psychikę użytkowników.

Niedostateczne właściwości akustyczne budynków w odczuciu społecznym są traktowane jako wyraźny mankament naszego współczesnego budownictwa. O powadze zagadnienia ochrony przeciwdźwiękowej w budownictwie mieszkaniowym świadczą programy ochrony środowiska w tym zakresie prawie we wszystkich krajach świata (promocja 3 w 1).

Nie można również pozytywnie ocenić takich aktów normatywnych przestrzennego zagospodarowania terenów, które nie uwzględniają podstawowych wymagań użytkowych w zakresie m.in. minimum czasu nasłonecznienia elewacji uprzywilejowanej budynków mieszkalnych i placów zabaw dla dzieci, nie przewidują powierzchni przeznaczonej pod zieleń wypoczynkową i izolacyjną, nie precyzują minimalnych, a jednocześnie prawidłowo określonych odległości ulic, placów gospodarczych, parkingów itp. od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami