Blog

05.03.2022

Roboty ziemne w budownictwie

W artykule znajdziesz:

Roboty ziemne w budownictwie

Oprócz instrumentów i przyrządów do prowadzenia pomiarów geodezyjnych niezbędne są: dzienniki połowę, szkicowniki, znaki i narzędzia do oznaczania punktów (słupki betonowe, rurki żelazne, haki, gwoździe, paliki drewniane, kilof, łopata, siekiera, młotek itp.) (program uprawnienia budowlane na komputer). W celu umożliwienia uzyskiwania ostatecznych rezultatów niektórych prac geodezyjnych bezpośrednio w terenie wskazane jest zaopatrzenie się wykonawcy w kalkulator, a dla ułatwienia kontaktu między pracownikami zespołu pracującego w trudnych warunkach placów budowy również w radiotelefony. Ze względu na właściwości z punktu widzenia sposobów urabiania grunty dzieli się (wg KNK [4]) na 16 kategorii (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Właściwości gruntów, szczególnie I-V kategorii, zmieniają się znacznie w zależności od ich wilgotności. Zawilgocenie gruntów ilastych i gliniastych przekraczające 20-28% utrudnia wybitnie pracę wskutek oblepiania narzędzi i sprzętu, zmniejsza stopień ich napełniania i powoduje wzrost gęstości objętościowej gruntu.

Roboty ziemne w budownictwie ogólnym i w inżynierii miejskiej są jedynie robotami towarzyszącymi robotom podstawowym (fundamentowym, rurociągowym, nawierzchniowym itd.), dla których otwierają front pracy (uprawnienia budowlane). Są przeto podporządkowane pod względem terminów harmonogramowi dyrektywnemu budowy, przy czym nie mogą nie tylko opóźniać robót podstawowych, ale również ich zbytnio wyprzedzać, gdyż wykopy i nasypy ulegają z czasem deformacjom pod wpływem czynników fizykomechanicznych i atmosferycznych (program egzamin ustny). Z drugiej strony w zmechanizowanych robotach ziemnych obowiązuje zasada pracy ciągłej i równomiernej, wymagają one przeto podziału na szereg potoków technologicznych i odpowiedniego doboru maszyn.

Efektywność robót ziemnych

Stąd też efektywność robót ziemnych w budownictwie ogólnym ocenia się według następujących kryteriów:

  • terminowości otwierania frontów pracy dla właściwych postępujących za nimi robót budowlanych (fundamentowych, rurowych, kablowych, nawierzchniowych) (opinie o programie);
  • doboru zestawów maszyn zapewniającego minimum przerw pracy i minimum nakładów;
  • spełnienia warunków technicznych międzyfazowego odbioru robót, m.in. nienadmiernego wyprzedzania przez roboty ziemne robót po nich następujących.

W szczególności efektywność robót ziemnych zależy od następujących charakterystycznych warunków:

  • Stopnia wykorzystania czasu przebywania maszyn na budowie (minimalizacji przerw pracy) (segregator aktów prawnych),
  • planowanie bieżących napraw (NB-1 i NB-2) maszyn w okresie przerw międzyzmianowych (naprawy pochłaniają ok. 30% czasu pozostawania maszyn na budowach, licząc zmiany robocze),
  • dostosowanie postępu robót ziemnych i składu wyposażenia maszynowego do dyrektywnego harmonogramu budowy i sezonowych warunków pracy oraz utrzymanie dyscypliny pracy na poziomie normatywnego wskaźnika gotowości maszyn do pracy (ewentualne organizacyjne przerwy pracy parku maszynowego nie powinny przekraczać 20-30% ilości czasu pozostawania na budowie, licząc zmiany robocze).
  • Stopnia wykorzystania zdolności technicznej maszyn do robót ziemnych (rozwiązań technologicznych), który w budownictwie ogólnym nie powinien spadać poniżej 70-80% i jest uzależniony od:
  • doboru metod wykonania robót, przy czym dotyczy to zarówno ogólnych założeń, jak doboru szczegółowych schematów technologicznych oraz zespołów maszyn dla poszczególnych rodzajów robót i ich wyodrębniających się części,
  • przestrzegania technicznych zasad działania maszyn i np. ustawienia na stanowisku pracy właściwej grubości i długości drogi skrawania itd.,
  • synchronizacji przerw technologicznych robót z przerwami na naprawy (promocja 3 w 1).

Występowania dodatkowych operacji z urobkiem ziemnym, takich jak przerzuty i składowanie gruntu wyczekującego na udostępnienie miejsc jego wbudowania (zasypki fundamentów, formowanie placów i zieleńców itp.) lub na wskazanie miejsc deponowania nadwyżek mas ziemnych poza placem budowy itp.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami