Blog

Chałupy pokrywane dachówką zdjęcie nr 2
30.05.2018

Rodzaje budynków

W artykule znajdziesz:

Rodzaje budynków


Rodzaje budynków - uprawnienia budowlane
Rodzaje budynków - uprawnienia budowlane

Rodzaje budynków

 

Osoby zdające egzaminy, które mają im zapewnić określone uprawnienia budowlane, muszą znać wiele przepisów prawnych, zgodnych z ustawami, ale także spełniających określone normy. I tak niektóre budynki mogą być określane mianem mieszkalnych, a inne gospodarczych. Te ostanie, są przeznaczone wyłącznie na przechowywanie czegoś, albo na przykład prowadzenie jakiejś działalności, jak nazwa wskazuje. Nie muszą one być wyposażone w niektóre elementy, które dla użytkowników domowych są raczej niezbędne. Budynki można więc podzielić z racji ich przeznaczenia, na takie do zamieszkania, czyli mieszkalne oraz gospodarcze, stanowiące jedynie zaplecze, albo schowki.

 

Prowizoryczne budowle


Określanie mianem prowizorycznych, może się odnosić na przykład do scenerii stosowanych w filmach. Z takich poszczególnych elementów można stworzyć poszczególne budynki, albo imitację ich wnętrza, a nawet całe miasta. Czasem mówi się także o samowoli budowlanej, a ma ona miejsce, jeśli na danym terenie nie ma pozwolenia na budowę, a postawienie określonego rodzaju budynku jego wymaga. Często takie sytuacje kończą się koniecznością późniejszej rozbiórki takiego nielegalnie wybudowanego budynku, a nawet wysokimi karami pieniężnymi. Można więc powiedzieć, że tego rodzaju działania nie opłacają się. Co innego jednak w przypadku domków letniskowych, czyli takich budynków, które można przenosić, albo przesuwać z miejsca na miejsce.

 

Letniskowe, a całoroczne


Całoroczne budynki, to takie w których można mieszkać przez cały rok, a letniskowe, to takie które służą nie tylko latem, ale ich konstrukcja umożliwia przesuwanie ich, a nawet przenoszenie z miejsca na miejsce, czy nawet na inną posesję. Jak się jednak okazuje, nowoczesne budownictwo umożliwia zbudowanie domków letniskowych, określanych mianem całorocznych, czyli z możliwością użytkowania ich także zimą. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniej jakości materiałów budowlanych, ociepleń czy nawet systemów grzewczych. Zastosowanie kominków z tak zwaną kurtyną ciepła, czy wełny budowlanej, sprawia że nawet w czasie srogich mrozów, w takim domku jest dość ciepło i przytulnie.

Najnowsze wpisy

19.05.2025
Chałupy pokrywane dachówką zdjęcie nr 3
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Aby skutecznie wyciszyć ściany, stropy oraz instalacje, konieczne jest zastosowanie kilku różnych technik i materiałów, które wzajemnie się uzupełniają. Ściana…

12.05.2025
Chałupy pokrywane dachówką zdjęcie nr 4
Jak wygląda docieplenie starego domu?

Docieplenie starego domu to proces mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej, komfortu cieplnego oraz ochrony konstrukcji przed degradacją. W…

Chałupy pokrywane dachówką zdjęcie nr 7 Chałupy pokrywane dachówką zdjęcie nr 8 Chałupy pokrywane dachówką zdjęcie nr 9
Chałupy pokrywane dachówką zdjęcie nr 10
Chałupy pokrywane dachówką zdjęcie nr 11 Chałupy pokrywane dachówką zdjęcie nr 12 Chałupy pokrywane dachówką zdjęcie nr 13
Chałupy pokrywane dachówką zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Chałupy pokrywane dachówką zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Chałupy pokrywane dachówką zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami