Blog

30.05.2018

Rodzaje budynków

W artykule znajdziesz:

Rodzaje budynków


Rodzaje budynków - uprawnienia budowlane
Rodzaje budynków - uprawnienia budowlane

Rodzaje budynków

 

Osoby zdające egzaminy, które mają im zapewnić określone uprawnienia budowlane, muszą znać wiele przepisów prawnych, zgodnych z ustawami, ale także spełniających określone normy. I tak niektóre budynki mogą być określane mianem mieszkalnych, a inne gospodarczych. Te ostanie, są przeznaczone wyłącznie na przechowywanie czegoś, albo na przykład prowadzenie jakiejś działalności, jak nazwa wskazuje. Nie muszą one być wyposażone w niektóre elementy, które dla użytkowników domowych są raczej niezbędne. Budynki można więc podzielić z racji ich przeznaczenia, na takie do zamieszkania, czyli mieszkalne oraz gospodarcze, stanowiące jedynie zaplecze, albo schowki.

 

Prowizoryczne budowle


Określanie mianem prowizorycznych, może się odnosić na przykład do scenerii stosowanych w filmach. Z takich poszczególnych elementów można stworzyć poszczególne budynki, albo imitację ich wnętrza, a nawet całe miasta. Czasem mówi się także o samowoli budowlanej, a ma ona miejsce, jeśli na danym terenie nie ma pozwolenia na budowę, a postawienie określonego rodzaju budynku jego wymaga. Często takie sytuacje kończą się koniecznością późniejszej rozbiórki takiego nielegalnie wybudowanego budynku, a nawet wysokimi karami pieniężnymi. Można więc powiedzieć, że tego rodzaju działania nie opłacają się. Co innego jednak w przypadku domków letniskowych, czyli takich budynków, które można przenosić, albo przesuwać z miejsca na miejsce.

 

Letniskowe, a całoroczne


Całoroczne budynki, to takie w których można mieszkać przez cały rok, a letniskowe, to takie które służą nie tylko latem, ale ich konstrukcja umożliwia przesuwanie ich, a nawet przenoszenie z miejsca na miejsce, czy nawet na inną posesję. Jak się jednak okazuje, nowoczesne budownictwo umożliwia zbudowanie domków letniskowych, określanych mianem całorocznych, czyli z możliwością użytkowania ich także zimą. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniej jakości materiałów budowlanych, ociepleń czy nawet systemów grzewczych. Zastosowanie kominków z tak zwaną kurtyną ciepła, czy wełny budowlanej, sprawia że nawet w czasie srogich mrozów, w takim domku jest dość ciepło i przytulnie.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami