Blog

30.04.2021

Rodzaje farb

W artykule znajdziesz:

Rodzaje farb

Rodzaje farb

Czystość farby bada się przez wrzucenie pewnej jej ilości do naczynia pomiarowego i zalanie następnie spirytusem. Mieszaninę dobrze wstrząsa się, aż do zupełnego rozmieszania się farby. Potem naczynie odstawia się na pewien okres czasu, aż koloidalna zawiesina farby osiądzie ponownie (program uprawnienia budowlane na komputer). O ile są zanieczyszczenia, osadzą się one na dnie i będą miały odmienne zabarwienie.

Ogólnie biorąc, dobre farby rozpuszczają się w wodzie, w alkoholu i w oleju i są przydatne do wszystkich celów. Wsypane do butelki z wodą osiadają jako szlam, tak iż woda pozostaje czysta.
Do cementu stosuje się farby w następujących kolorach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Farby czarne. Czerń manganowa (mielony braunsztyn), odporna na działanie światła. Znak fabryczny H, FF i FFZ. Czerń cementowa (zmielony koks), niezupełnie odporna na działanie światła, grubo zmielona może wywołać pęcznienie warstwy barwnej, płowienie i odpryskiwanie. Czerń żelazowa (tlenek żelazowo-żelazowy).

Czarne farby wyrabia u nas Huta „Silesia" - żarów.
Farby białe. Litopon (mieszanina siarczanu baru i siarczanu cynku) - wyrabia „Czarna Huta” w Tarnowskich Górach. Jest lekko trująca. Biel cynkowa jest lekka, drobnopylasta, barwi intensywnie, jest więc ekonomiczna w użyciu i zalecana do robót cementowych (uprawnienia budowlane).
Farby czerwone. Czerwień tlenkową lub czerwień angielską otrzymuje się przez żarzenie szlamu - odpadki przy produkcji ałunu - lub przez żarzenie kryształów siarczanu żelaza, jako produktu ubocznego przy fabrykacji kwasu siarkowego.

W zależności od stopnia wyprażenia i ilości użytej do prażenia soli kuchennej otrzymuje się farbę jasną „Caput mortuum” lub farbę ciemną „Czerwień angielską”. Również znajduje się w handlu „czerwona oksydowa jasna B” i „czerwona oksydowa ciemna B”. Czerwień angielska jest bardzo odporna na działanie czynników chemicznych. Wyrabia Huta „Będzin” i firma „Fidor” w Częstochowie.

Farby żółte

Ochry (glina szlamowana) produkuje Huta „Marta”, Oława, Dolny Śląsk; otrzymuje się z gliny wypalonej w piecach, następnie szlamuje się, suszy i miele. Ochrę otrzymuje się w wielu odcieniach i w rozmaitych gatunkach. Żółcień żelazawą wyrabia firma „Fidor" Częstochowa, żółcień cynkowa (chromian potasu i siarczek cynku).
W handlu mamy poza tym „żółtą brunatną nr 120”, „jasnożółtą nr 220 ochra” i „żółtą półoksydową” (program egzamin ustny).
Farby niebieskie. Ultramaryna wyrabiana jest we wszystkich odcieniach. Jest to jedyna farba nie wpływająca na wytrzymałość cementu. Zmieszana z czerwoną farbą daje odcień fiołkowy itp. (wyrabiana jest w Pruszkowie i w Kaliszu). Ultramaryna niebieska powstaje przy wyżarzaniu ultramaryny zielonej. Zawiera, podobnie do tej ostatniej, pewną ilość szkodliwych dla zdrowia składników. Znajdująca się w handlu dla budownictwa i sztucznych kamieni jest unieszkodliwiona.

Ultramaryna barwi głęboko, nie płowieje i miesza się doskonale z innymi farbami.
Farby zielone. Zieleń ultramarynową i zieleń chromową albo chromoksydową wyrabia Huta „Silesia". Jest to barwik całkowicie odporny na działanie wapna i światła. Zieleń ultramarynowa jest produktem otrzymywanym z gliny, ziem żwirowatych, siarczku sodu i węglanu wapnia. Barwi intensywnie i trwale, trzeba jednak pamiętać, że ultramaryna do robót cementowych podlega specjalnej fabrycznej przeróbce i dlatego należy wyraźnie żądać ultramaryny do tych właśnie robót (opinie o programie).

Zieleń chromowa jest farbą o barwie nieokreślonej w odcieniach od chromożółtej do berlińskiej niebieskiej. Daje z cementem barwę zielonkawożółtą, z wapnem zielonkawopomarańczową (segregator aktów prawnych).
Barwniki brunatne. Umbrę produkuje w Oławie na Dolnym Śląsku Huta „Marta”. Jest to brązowa ochra z dużą zawartością wodorotlenku żelaza i tlenku manganu. Proces fabrykacji polega na szlamowaniu, wysuszeniu i zmieleniu. Rozpuszcza się w ługu sodowym i przy dodaniu tworzy brązowy karmin (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami