Blog

25.03.2020

Rodzaje i kształty łuków

W artykule znajdziesz:

Rodzaje i kształty łuków

 

Rodzaje i kształty łuków

W zależności od stosunku wielkości strzałki do rozpiętości dzielimy łuki na pełne, obniżone i podwyższone.
Osobną odmianę łuku obniżonego stanowi łuk płaski, tj. Sklepienie o płaskiej powierzchni podniebienia i grzbietu (program uprawnienia budowlane na komputer). Sklepienie to dzięki klinowemu ułożeniu elementów pracuje jako łuk o małej strzałce.

Łuk pełny występuje wówczas, gdy strzałka sklepienia równa się połowie jego rozpiętości. Jeżeli strzałka jest większa od połowy rozpiętości sklepienia, łuk nazywamy podwyższonym, jeśli jest odwrotnie - obniżonym.

Zależnie od kształtu krzywizny podniebienia rozróżniamy (z obecnie stosowanych) łuki koliste, eliptyczne, parabolicznej koszowe. Łuki koliste konstruowane w kształcie wycinka koła o strzałce w granicach 1/7-M/I0 rozpiętości nazywają się łukami odcinkowymi.
W rzadkich przypadkach wykonuje się łuki odwrócone, tj. układane grzbietem na dół. Łuk taki w przeciwieństwie do normalnego ma za zadanie przejęcie obciążeń ze ścian otworu na sklepienie i przekazanie ich z kolei na mur lub podłoże znajdujące się pod sklepieniem.
Sposób wykreślenia krzywizn łuku odpowiednio do zastosowanych kształtów łuku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Łuk wykreśla się za pomocą sznura na przygotowanym specjalnie do tego celu deskowaniu lub sklejce, które po przycięciu ściśle wg wyznaczonej krzywizny służą jako szablon do wykonania krążyn pod budowę sklepienia.
Konstrukcje łuków ceglanych
Grubość luku. czyli lęku ceglanego, zależna jest od rozpiętości luku oraz zastosowanego kształtu obwodnicy. Orientacyjnie przyjmuje się. że luki półkoliste oraz podwyższone o rozpiętości do 2,0 m wykonuje się o grubości 1 cegły. Łuki spłaszczone o rozpiętości do 1,5 m wykonuje się również o grubości 1 cegły, natomiast przy rozpiętości I,5T2,0 m wymagana jest dla tego rodzaju luku grubość 1,5 cegły.
Przy rozpiętości sklepienia 2-^ 3,5 m w lukach półkolistych i podwyższonych stosuje się grubość 1.5 cegły, a w lukach spłaszczonych grubości 1,5 -2 cegieł (uprawnienia budowlane).
Konstrukcję lukową przekrycia otworu można stosować, o ile mur podporowy ma odpowiednią grubość. Przy luku półkolistym grubość muru powinna wynosić 1/4-1/5 rozpiętości sklepienia. Łuki spłaszczone o strzałce 1/4-r-1/8 wymagają grubości muru równej 1/3-M/4 rozpiętości sklepienia, a tuki odcinkowe o strzałce 1/8 można wykonywać przy grubości muru równej 1/2 rozpiętości łuku.
Łuk wykonuje się na wyprofilowanym wg szablonu deskowaniu (krążynie) odpowiednio stężonym w płaszczyźnie czołowej łuku i wspartym na stojakach z kantówki.

Cegły w łuku

Cegły w łuku układa się stosując wiązania pospolite lub czterowarstwowe. Murowanie łuku należy rozpoczynać od obu wezgłowi równocześnie (program egzamin ustny). Płaszczyzny poszczególnych warstw sklepienia powinny być równoległe do osi sklepienia. Prawidłowy kierunek ułożenia warstw wyznacza się za pomocą sznurka lub drutu zaczepionego w odpowiednich środkach geometrycznych łuku. Łuk muruje się na zaprawie cementowowa- piennej lub cementowej. Przy dużym obciążeniu sklepienia stosuje się zaprawę cementową 1:3.

W celu uszczelnienia spoin wspornych łuku należy rozklinować sklepienie, zanim zaprawa nie zaczęła wiązać, przez osadzenie kilku warstw klucza za pomocą ubijaka. Warstwy klucza układa się na sucho, umocowując je klinami, po czym osadza się je do ostatecznego położenia uderzeniami ubijaka (opinie o programie). Cegły zabezpiecza się przed rozbiciem od uderzeń ubijaka przez ułożenie na nich deski. Po rozklinowaniu spoiny klucza zalewa się zaprawą.
Łuki płaskie stosuje się przy niewielkiej rozpiętości otworu nie przekraczającej 2,0 m. Łuk wykonuje się najczęściej o grubości 1,5 cegły (segregator aktów prawnych). Strzałka teoretycznego łuku powinna wynosić 1/8,5 do 1/12 rozpiętości sklepienia.
Łuk płaski wykonuje się w taki sam sposób jak łuki normalne. Deskowanie pod sklepienie powinno być odpowiednio sztywne, aby nie uległo ugięciu pod wpływem obciążeń.
Deskowanie luków wykonywanych w normalnych warunkach atmosferycznych można usuwać przy rozpiętości łuku do 3 m w 10 dni po wykonaniu, a przy rozpiętości 3-6 m po dwóch tygodniach (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami