Blog

Historią związana z przygotowaniami do egzaminu zdjęcie nr 2
22.07.2020

Rodzaje ścian i specyfika konstrukcji

W artykule znajdziesz:

Rodzaje ścian i specyfika konstrukcji

Historią związana z przygotowaniami do egzaminu zdjęcie nr 3
Rodzaje ścian i specyfika konstrukcji

Jako konstrukcje niezbrojone betony lekkie znajdują zastosowanie w postaci ścian konstrukcyjnych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ściany konstrukcyjne poza ciężarem własnym jednej kondygnacji przenoszą także obciążenie od innych elementów budynku. Do ścian tego rodzaju zaliczamy: ściany nośne przenoszące obciążenie od stropów i ścian wyższych kondygnacji, ściany samonośne przenoszące obciążenie tylko od ścian wyższych kondygnacji i ściany usztywniające (z reguły - nośne lub samonośne) przenoszące obciążenie siłami poziomymi.

Ściany z betonów lekkich projektujemy jako konstrukcje niezbrojone, kierując się ogólnymi zasadami projektowania tego rodzaju konstrukcji z betonu lub muru (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
O specyfice konstrukcji niezbrojonych z betonów lekkich, wyróżniającej je, w stosunku do konstrukcji niezbrojonych z betonu zwykłego lub muru z cegły, stanowi wytrzymałość oraz odkształcalność ściany.
Wytrzymałość ściany oznacza wytrzymałość materiału, z którego zbudowana jest ściana. W przypadku ściany murowej lub z prefabrykatów o wysokości mniejszej niż wysokość kondygnacji jest to wytrzymałość muru, a więc iloraz siły niszczącej przez powierzchnię jednostkowego elementu murowego ściany. W przypadku ścian z prefabrykatów o wysokości równej wysokości kondygnacji lub ścian monolitycznych jest to wytrzymałość betonu (uprawnienia budowlane).

W obliczeniach statycznych nośność ściany sprawdzana jest w dwóch przekrojach: w połowie wysokości kondygnacji, gdzie o nośności ustroju decyduje wytrzymałość betonu i w bezpośrednim sąsiedztwie oparcia stropu, gdzie decydują warunki konstrukcyjne jego oparcia i wytrzymałość materiału na docisk.
Sprawdzanie nośności ściany w przekroju oparcia stropu jest szczególnie ważne w budownictwie uprzemysłowionym, przy stosowaniu stropów z prefabrykatów wielkowymiarowych (program egzamin ustny).

Odkształcalność materiału

Odkształcalność materiału ma decydujący wpływ na nośność ściany w zależności od schematu jej pracy (wielkość mimośrodu, smukłość ściany, warunki usztywnienia wzdłuż krawędzi poziomych i pionowych) oraz długotrwałości oddziaływania obciążenia.
Związek a (e) dla betonów różnego rodzaju, a także i dla ścian z bloków wykonywanych z tych betonów, może być określony za pomocą funkcji tego samego typu. Wobec tego specyfikę konstrukcji z betonów lekkich określić można w tym względzie przez podanie tylko modułu sprężystości betonu lub cechy odkształcalności (opinie o programie).

Sposób wykonania i rodzaj konstrukcji ściany wpływają nie tylko na wartość R i związek o (e) materiału ściany, lecz również na schemat statycznej pracy ściany (wielkość mimośrodu technicznego) i na wartość współczynników poprawkowych, miarodajnych do obliczenia współczynnika bezpieczeństwa konstrukcji. Problemy te, szczególnie istotne dla konstrukcji z prefabrykatów wielkowymiarowych, omówiono szerzej w pracy.
Praca ściany. Ściany z drobnych bloczków pracują pod obciążeniem pionowym w podobny sposób jak ściany murowane z cegieł. Poszczególne bloki ulegają nie tylko ściskaniu, lecz również i zginaniu, w związku z czym powstają pionowe rysy, z reguły w przedłużeniu spoin czołowych (segregator aktów prawnych).

W ścianach z bloków gazobetonowych, charakteryzujących się stosunkowo małą wytrzymałością na rozciąganie, powstawanie rys pionowych obserwuje się już przy naprężeniach średnich równych 0,4-h0,6 R, w ścianach z pustaków żużlobetonowych - przy oj> = 0,5-FO,8 R. Wpływ rodzaju zaprawy na warunki tworzenia się rys jest z reguły mniej widoczny niż w przypadku murów z cegły.
Jest charakterystyczne, że rysy pionowe, powstałe wskutek pracy bloku w ścianie, na ogół przebiegają w sposób niezależny od drobnych rys skurczowych, które występują niekiedy (szczególnie przy zbyt mocnej zaprawie) na powierzchni bloków.

Wpływ wytrzymałości zaprawy na wytrzymałość ściany jest mniejszy w przypadku ścian z bloków betonowych niż w przypadku muru z cegły. Zjawisko to łączy się z jednej strony z mniejszą liczbą spoin wspornych w ścianach z bloków betonowych (większa wysokość bloków), a z drugiej - również z niższym stosunkiem współczynników sprężystości betonów lekkich i zaprawy niż ceramiki i zaprawy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Historią związana z przygotowaniami do egzaminu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Historią związana z przygotowaniami do egzaminu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Historią związana z przygotowaniami do egzaminu zdjęcie nr 8 Historią związana z przygotowaniami do egzaminu zdjęcie nr 9 Historią związana z przygotowaniami do egzaminu zdjęcie nr 10
Historią związana z przygotowaniami do egzaminu zdjęcie nr 11
Historią związana z przygotowaniami do egzaminu zdjęcie nr 12 Historią związana z przygotowaniami do egzaminu zdjęcie nr 13 Historią związana z przygotowaniami do egzaminu zdjęcie nr 14
Historią związana z przygotowaniami do egzaminu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Historią związana z przygotowaniami do egzaminu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Historią związana z przygotowaniami do egzaminu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami