Blog

04.02.2020

Rodzaje żurawi uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Rodzaje żurawi uprawnienia budowlane

Rodzaje żurawi uprawnienia budowlane

Zasadniczymi rodzajami żurawi budowlanych używanych do montażu są żurawie masztowe, żurawie wieżowe, żurawie samochodowe oraz żurawie samojezdne na podwoziu kołowym, gąsienicowym lub szynowym  (program uprawnienia budowlane na komputer).

Maszty montażowe są najprostszymi maszynami montażowymi; mogą on-e mieć konstrukcją drewnianą lub stalową. Udźwig masztów drewnianych wynosi 3-4-10 T, wysokość podnoszenia 84-14 m. Udźwig masztów stalowych wynosi 10-4-50 T, a nawet (maszty dwuslupowe) 100 T; wysokość podnoszeni do 35 m. Maszt na stanowisku roboczym pochylony jest pod kątem 5-4-10 do pionu. Skada sią on z jednego lub dwu słupów nośnych oraz z wyposażenia roboczego, które stanowią wciągarka, wielokrążek i olinowanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Maszty montażowe służą do pionowego podnoszenia montowanych konstrukcji.

Żurawie masztowe są maszynami o ruchu złożonym pionowo-poziomym. a zatem istnieje tu możliwość zarówno podnoszenia pionowego montowanego elementu, jak też przemieszczania go w płaszczyźnie poziomej. Rozróżnia się dwa rodzaje żurawi masztowych: żurawie masztowe linowe i żurawie masztowe kozłowe.


Żurawie masztowe linowe są z reguły maszynami stałymi, osadzonymi na fundamencie na stanowisku roboczym. Składają się one z masztu zamocowanego przegubowo linami odciągowymi oraz połączonego z nim wysięgnika. Maszt wraz z wysięgnikiem może obracać się dookoła swej osi pionowej o kąt 360°. Jest to możliwe dzięki temu, że wysięgnik krótszy jest od masztu (długość wysięgnika nie przekracza 0,7-i-0,8 wysokości masztu) i mieści się pod linami odciągowymi. Liny odciągowe powinny być pochylone do poziomu pod kątem 30°, a najwyżej 45°. Wysięgnik żurawia masztowego linowego połączony jest w zasadzie u spodu masztu (uprawnienia budowlane).

Żurawie masztowe kozłowe składają się z masztu podpartego konstrukcją kozłową (tj. zastrzałami osadzonymi na podstawie lub na fundamencie) oraz połączonego z nim wysięgnika. Maszt wraz z wysięgnikiem może obracać się dookoła swej osi pionowej, jednakże obrót ten w tego rodzaju żurawiach jest ograniczony konstrukcją podpierającą i w zależności od kształtu tej konstrukcji wynosi 160-250°. Wysięgnik żurawia masztowego kozłowego jest z reguły dłuższy niż maszt (program egzamin ustny).

Żurawie masztowe

Ogólnie biorąc, żurawie masztowe wyróżniają się prostotą konstrukcji i łatwością użytkowania, co w sumie stanowi o ekonomiczności ich stosowania. Udźwig ich wynosi do 40 T i więcej; wysokość użyteczna podnoszenia oraz zasięg - do ok. 35 m.

Żurawie wieżowe są najbardziej wszechstronnymi maszynami do montażu konstrukcji budowlanych; mogą one służyć nie tylko do podnoszenia i przemieszczania poziomego elementów montowanych, ale również do przewożenia ich na pewną (niewielką co prawda) odległość w poziomie (opinie o programie). Są one maszynami ruchomymi wyposażone są w podwozie jezdne przystosowane do poruszania się po specjalnym torze szynowym układanym na terenie budowy.

Zaletą żurawi wieżowych jest duża sprawność mechaniczna (duże prędkości i równoczesność ruchów roboczych) oraz duża wysokość użyteczna podnoszenia i duży zasięg działania w poziomie. Wadą jest ich znaczny koszt, duży ciężar i konieczność układania toru szynowego (segregator aktów prawnych).

W nowszych rozwiązaniach konstrukcyjnych żurawi wieżowych występują daleko idące zmiany poszczególnych ich elementów, a mianowicie:
- zastosowanie wieży obracalnej, o lekkiej konstrukcji kratowej z rur stalowych bądź konstrukcji rurowej lub o konstrukcji teleskopowej wysuwanej do góry;
- ruchome zamocowanie kabiny operatora na wieży (z możliwością zmiany poziomu położenia) i oddzielenie jej od maszynowni lub w ogóle umieszczenie jej poza żurawiem (zdalne sterowanie);
- umieszczenie przeciwciężaru w dolnej części żurawia i połączenie go z maszynownią;
usytuowanie wysięgnika poziomo i wyposażenie go w tzw. wodzak. tj. wózek z podwieszonym na wielokrążku hakiem nośnym, jeżdżący wzdłuż wysięgnika;
- wyposażenie żurawia w podwozie wahadłowe, umożliwiające jazdę po torze o minimalnym promieniu łuku itp. (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami