Blog
Rola statyczna ścian niekonstrukcyjnych
W artykule znajdziesz:
Zasadą ogólną projektowania ścian jest wymiarowanie ich jako konstrukcji betonowych. Ściany żelbetowe z pionowym zbrojeniem głównym w całym polu płyty projektuje się tylko w warunkach szczególnych, kiedy założenie wyższej klasy betonu lub zwiększenie grubości ścian nie znajduje uzasadnienia ekonomicznego (program uprawnienia budowlane na komputer).
W obliczeniach statycznych rozróżniamy ściany konstrukcyjne, uwzględniane w przyjętym modelu pracy budynku, i ściany nic konstrukcyjne, spełniające przede wszystkim funkcje przegród wewnętrznych bądź zewnętrznych w budynku. Rola statyczna ścian niekonstrukcyjnych ogranicza się tylko do przenoszenia na elementy konstrukcji budynku swojego ciężaru i obciążeń oddziaływających bezpośrednio na te ściany (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ściany konstrukcyjne zwykło się dzielić jeszcze na ściany nośne, przejmujące obciążenie od stropów, i ściany samonośne, nie przejmujące w myśl schematu statycznego tych obciążeń. Oba rodzaje ścian uwzględnia się w obliczeniach budynku pod działaniem sił poziomych. W istocie rzeczy jednak ściany nośne i samonośne współpracują ze sobą również w przenoszeniu obciążeń pionowych (uprawnienia budowlane).
Zasadą ogólną zapewnienia sztywności przestrzennej budynków wielokondygnacjowych, zarówno ze ścianami nośnymi jak i o przegubowej konstrukcji szkieletowej, jest stosowanie ścian usztywniających. Ściany te, o dużej sztywności na zginanie w swojej płaszczyźnie, mają za zadanie przejmować na siebie całość sił poziomych, oddziaływających na budynek. Pozostałe elementy konstrukcji budynku mogą być w takim przypadku wymiarowane z uwzględnieniem tylko oddziaływań od obciążenia pionowego (program egzamin ustny).
Odkształcenia poziome
Wobec tego, że siły poziome oddziaływać mogą z różnych kierunków, konieczne jest sytuowanie ścian usztywniających tak w kierunku podłużnym, jak i poprzecznym budynku. Podłużne i poprzeczne ściany usztywniające można też łączyć ze sobą, tworząc zespoły przestrzenne należycie sztywne w obu kierunkach. Stropy współpracując ze ścianami usztywniającymi spełniają funkcję przepon poziomych zap. wyniających równomierny udział ścian usztywniających, odpowiednio do ich sztywności na zginanie, w przejmowaniu sił poziomych (opinie o programie).
Odmienną zasadą zapewniania sztywności przestrzennej budynków jest łączenie słupów szkieletu z poziomymi elementami konstrukcji (ryglami, stropami) za pomocą sztywnych węzłów. Tworzy się w ten sposób geometrycznie niezmienny ustrój ramowy zdolny do przenoszenia zarówno obciążeń poziomych, jak i pionowych. Budynki o takiej konstrukcji mają większe odkształcenia poziome niż budyniu ścienne i najczęściej charakteryzują się bardziej skomplikowaną technologią. Zaletą konstrukcji ramowych jest jednak większa swoboda w kształtowaniu funkcji pomieszczeń i całego budynku.
Ze względu na różną odkształcalność ścian i ram nie należy jednocześnie usztywniać budynków ścianami i ramami. W ustrojach takich ramy przejmują niewielką część obciążeń poziomych i stają się nieekonomiczne. Sprawdzenie sztywności przestrzennej budynku stanowi bardzo ważną część obliczeń statycznych. Trzeba jednak podkreślić, że prawidłowość tych obliczeń zależy w dużej mierze od spełnienia odpowiednich wymagań konstrukcyjnych, zapewniających pracę ścian usztywniających i przepon stropowych w ramach przyjętych założeń (segregator aktów prawnych).
Powszechnie stosowaną zasadą jest łączenie przyległych ścian konstrukcyjnych lub ścian i stropów w monolityczny ustrój. Zwiększa to sztywność przestrzenną budynku, a także eliminuje rysy w narożach.
Z koniecznością zapewnienia sztywności przestrzennej budynku łączy się też potrzeba należytego powiązania elementów^ konstrukcji w kierunku poziomym za pomocą wieńców żelbetowych. Spełniają cne szczególnie dużą rolę w budynkach z prefabrykatów, w których stanowią zasadniczy element łączący poszczególne płyty stropowe w sztywne przepony poziome. Istotna jest jednak ich obecność również i w budynkach ze ścianami monolitycznymi (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32