Blog
Rondo
W artykule znajdziesz:
Rondo - dróg. plac kolisty z jezdnią okrężną, z którego ulice rozchodzą się promieniście; r. ułatwia ciągły, bezkolizyjny ruch na skrzyżowaniach rongalit, NaHS02 • CH20 2H20 - związek kwaśnego sulfoksylanu sodowego z aldehydem mrówkowym; bezbarwne kryształy lub biały proszek, rozpuszczalne w wodzie; r. jest mocnym reduktorem i ma zastosowanie w farbiarstwie i włókiennictwie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ropa naftowa - surowiec kopalny barwy brunatnej będący mieszaniną węglowodorów ciekłych, w których są rozpuszczone węglowodory stałe i gazowe; r.n. bywa stosowana w stanie naturalnym jako paliwo; drogą destylacji uzyskuje się z r.n. benzynę, wazelinę, parafinę, wosk, smary, asfalt, naftę i gazy będące cennym surowcem dla przemysłu chemicznego. Ropociąg - rurociąg do przesyłania ropy naftowej na duże odległości roporudomasowiec, OBO - statek przystosowany do masowego przewozu ropy naftowej, rudy i węgla ro-ro - pojazdowiec rorowiec - pojazdowiec rosa - kropelki wody powstające w wyniku skraplania się zawartej w powietrzu pary wodnej na ochłodzonych powierzchniach różnych przedmiotów rostry - rodzaj rusztowania nad pokładem niektórych statków, na którym stoją szalupy roszarnia - zakład przemysłowy wyposażony w odpowiednie urządzenia do roszenia roślin włókienniczych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Roszenie - wstępna obróbka słomy roślin włókienniczych (lnu, konopi) w celu oddzielenia włókna od części zdrewniałych; r. odbywa się przez rozścielanie słomy w polu, moczenie w wodzie, lub w warunkach sztucznych - w autoklawach rośliny błotne - helofity rośliny eutroficzne - rośliny wymagające siedlisk żyznych, zasobnych w substancje pokarmowe rośliny jare - rośliny jednoroczne, które zasiane na wiosnę wydają nasiona w lecie tego samego roku (jęczmień jary, owies, pszenica jara itd.) rośliny kontrolne - rośliny szczególnie wrażliwe na działanie gazów i dymów fabrycznych, wyzyskiwane w metodzie wykrywania ich szkodliwego stężenia w powietrzu lub zatrucia przez nie gleby (uprawnienia budowlane).
Rośliny motylkowe
Rośliny motylkowe - rośliny z rodziny motylkowatych, na których korzeniach żyją bakterie azotowe; r.m. uprawiane są na paszę, zielony nawóz i dla poprawienia struktury gleby rośliny ochronne - rośliny stanowiące plon główny, wcześnie schodzące z pola (przede wszystkim rzepak i rzepik ozimy, żyto i jęczmień jary), w które wsiewa się na wiosnę rośliny motylkowe drobnonasienne, seradelę i trawy oraz mieszanki tych roślin (program egzamin ustny).
Rośliny okopowe - rośliny uprawne wymagające posiewnej uprawy międzyrzędowej rośliny okrywowe - rośliny, które wysiewa się w początku lipca i przyoruje późną jesienią lub wczesną wiosną na nawóz zielony rośliny oleiste - rośliny uprawne, także występujące dziko, których nasiona lub owoce o zawartości 20-70% tłuszczu stanowią surowiec do otrzymywania olejów roślinnych, np. rzepak, len, słonecznik, soja i in. (opinie o programie).
Rośliny ozime - rośliny siane jesienią, zimujące i wydające nasiona w następnym roku kalendarzowym; cechą ich jest to, że pierwsze stadium rozwoju, tzw. stadium jarowizacji, przechodzą w niskiej temperaturze (w zimie) rośliny pastewne - rośliny uprawiane na paszę dla zwierząt gospodarskich; odznaczają się stosunkowo dużą masą otrzymywaną z jednostki powierzchni oraz korzystnym ze względów odżywczych składem chemicznym rośliny pożytkowe - rośliny dostarczające pszczołom surowców pokarmowych rośliny przemysłowe - rośliny używane w całości lub w części jako surowce garbnikodajne, kauczukodajne, włóknodajne, olejkowe, korkodajne, farbiarskie itd.; nie zalicza się do r.p. tych drzew, z których pozyskuje się tylko drewno jako tworzywo (segregator aktów prawnych).
Rośliny wskaźnikowe - rośliny charakteryzujące siedlisko (np. występowanie knieci błotnej wskazuje na istnienie procesu bagiennego, występowanie bliźniczki psiej trawki - na kwaśny odczyn gleb) (2) rośliny wskazujące rzędy; stosowane są przy uprawie roślin wolno rosnących (np. przy wysiewie traw nasiennych) jako mały dodatek; r.w. wcześniej wschodzą i wyznaczają rzędy, co umożliwia stosowanie uprawy międzyrzędowej jeszcze przed wschodami rośliny głównej; (3) rośliny zawierające w swoich tkankach cynę, ołów, miedź itp. uprawiane na terenach przyszłych wierceń geologicznych; wskazują one na występowanie pod ziemią złóż mineralnych rośliny wspierające - rośliny podtrzymujące inne łatwo wylęgające rośliny (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32