Blog

10.07.2020

Zwykle zanieczyszczenie powietrza

W artykule znajdziesz:

Zwykle zanieczyszczenie powietrza

 

Zwykle zanieczyszczenie powietrza

Zwykle zanieczyszczenie powietrza amoniakiem i siarkowodorem w pomieszczeniach inwentarskich z odpowiednią wentylacją nie przekracza wyżej wymienionych wartości (program uprawnienia budowlane na komputer). Zanieczyszczenie powietrza amoniakiem zależy przede wszystkim od częstotliwości i dokładności usuwania odchodów, a poza tym od urządzeń zabezpieczających pomieszczenia inwentarskie przed przenikaniem gazów z kanałów i zbiorników na gnojówkę. Należy nadmienić, że usuwanie nadmiernego zawilgocenia z pomieszczeń jednocześnie przyczynia się do usunięcia nadmiernego zanieczyszczenia powietrza.

Na temperaturę i zawilgocenie powietrza w pomieszczeniach wpływają takie czynniki fizyczne, jak temperatura zewnętrzna, wilgotność powietrza wewnętrznego oraz szybkość infiltracji powietrza (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W niektórych przypadkach należy również uwzględniać wpływ promieniowania słonecznego, mogącego spowodować przegrzanie pomieszczeń.
Temperatury obliczeniowe powietrza wewnętrznego i zewnętrznego (uprawnienia budowlane). Właściwa temperatura powietrza wewnętrznego pomieszczeń inwentarskich zapewnia należyte samopoczucie zwierząt i ekonomiczne zużycie paszy. Rozróżnia się przy tym dwa rodzaje temperatur: minimalną i optymalną. Temperatura optymalna związana jest z ilością zużywanej paszy. W ostatecznym rezultacie o wysokości temperatury decyduje rachunek ekonomiczny. Dopuszczalne minimalne i optymalne temperatury w pomieszczeniach inwentarskich.

Temperatury minimalne powietrza wewnętrznego pomieszczeń stanowią podstawę obliczeń procesów cieplno-wilgotnościowych i projektowania wentylacji minimalnej (dla okresu zimowego). Temperaturę mierzy się nad poziomem podłogi - w stajniach na wysokości 200 cm, w oborach na wysokości 160 cm, w chlewniach i owczarniach na wysokości 110 cm, zaś w kurnikach na wysokości 120 cm (program egzamin ustny).
Największe zawilgocenie pomieszczeń występuje w okresie przejściowym (wiosennym) i w tym okresie urządzenia wentylacyjne muszą zapewnić jak największą wymianę powietrza. W celu ograniczenia kosztownych urządzeń wentylacyjnych do niezbędnych, sensownych rozmiarów, przyjmuje się temperatury pomieszczeń w okresie przejściowym nieco wyższe od temperatur optymalnych.

Podwyższone temperatury

Podwyższone temperatury nie powinny powodować niekorzystnych zaburzeń w procesach biologicznych zwierząt i powinny mieścić się w zasadzie w pobliżu granicy tzw. strefy obojętności cieplnej. Temperatury te nie powinny przekraczać:

a) dla chlewni macior z prosiętami t; = +22°C;

b) dla innych pomieszczeń inwentarskich t,• = + 16°C (opinie o programie).
Obliczeniowe temperatury powietrza zewnętrznego te ustala się w zależności od rodzaju rozpatrywanych zjawisk fizycznych (przenikanie ciepła, przenikanie pary wodnej, kondensacja pary wodnej na powierzchniach wewnętrznych itd.) oraz w zależności od rodzajów obiektów budowlanych (budynki mieszkalne, inwentarskie).

Obecnie w projektowaniu pomieszczeń inwentarskich, do obliczeń strat ciepła, bilansu ciepła, sprawdzenia kondensacji pary wodnej na wewnętrznych powierzchniach przegród budowlanych oraz do zaprojektowania wentylacji stosuje się metodę ustalonego przepływu ciepła i pary wodnej, tj. przyjmuje się, że temperatura powietrza i wilgotność względna powietrza są stałe (segregator aktów prawnych).

W budynkach inwentarskich musimy zwykle brać pod uwagę ilość ciepła wydzielaną przez zwierzęta. Ilość ciepła związana jest z obsadą zwierząt w budynku, tj. aktualnym stanem pogłowia. Nadmierna ilość wilgoci musi być usuwana z pomieszczenia przez wentylację, co pociąga za sobą konieczność nagrzewania świeżego powietrza kosztem ciepła zwierząt. Ciągła fluktuacja temperatury zewnętrznej przy bardzo małym, zmiennym napływie ciepła zwierząt jest przyczyną znacznych wahań temperatury wewnętrznej. W celu ustalenia właściwej minimalnej wentylacji dla utrzymania założonych warunków mikroklimatu pomieszczeń przy panujących w danej chwili warunkach zewnętrznych służy rachunek bilansowy, decydujący o stopniu higieniczno-technicznej przydatności budynków inwentarskich (promocja 3 w 1).

Przenikanie pary wodnej przez przegrody i kondensacja pary wewnątrz tych przegród w rzeczywistości nie odbywa się przy stałych temperaturach obliczeniowych, gdyż temperatury zewnętrzne podlegają znacznym okresowym złagodzeniom i dzięki temu zmniejsza się w znacznym stopniu groźba skraplania kondensatu wewnątrz przegród.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami