Blog
Rozbieralnie
W artykule znajdziesz:
Rozbieralnie
Rozbieralnie ogólne projektuje się w pomieszczeniach przyległych do natryskowni. Można też projektować rozbieralnie indywidualne w wyposażonych w ławki i wieszaki przedsionkach kabin natryskowych. W sąsiedztwie kabin natryskowych powinna znajdować się kabina ustępowa (program uprawnienia budowlane na komputer). Przewiduje się jedną miskę ustępową na każde 10 natrysków (przy mniejszej liczbie natrysków - jedną).
W zakładach pracy należy projektować ustępy w każdym budynku, w którym przebywają ludzie, niezależne od liczby zatrudnionych. Wewnątrz budynków, przeznaczonych na pobyt ludzi, mogą być projektowane wyłącznie ustępy spłukiwane. Odległość ustępów od miejsca pracy nie powinna przekraczać 75 m, a od stanowiska pracy chronionej - 50 m. Jedynie dla pracowników zatrudnionych stale na wolnym powietrzu dopuszcza się maksymalną odległość 125 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W budynkach wielopiętrowych ustępy powinny znajdować się na każdej kondygnacji; jedynie jeżeli liczba osób i pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi na danej kondygnacji jest mniejsza od 10, dopuszcza się umieszczenie ustępu na najbliższej, wyższej lub niższej kondygnacji. W zakładach lub oddziałach zatrudniających co najmniej 5 kobiet na jednej zmianie należy urządzać ustępy osobno dla mężczyzn i osobno dla kobiet (uprawnienia budowlane). Przegrody dzielące ustęp damski od męskiego należy wykonywać jako ścianę pełną na całą wysokość pomieszczenia. Na 35 mężczyzn zatrudnionych jednocześnie na najliczniejszej zmianie przewiduje się minimum jedną miskę ustępową i jeden pisuar oraz na każde 25 kobiet - minimum jedną miskę ustępową, jeżeli przepisy dotyczące bhp dla danego zakładu nie stanowią inaczej.
Wejście do ustępów powinno prowadzić z pomieszczeń komunikacji ogólnej i być poprzedzone przedsionkiem, oddzielonym ścianami pełnymi na całą wysokość pomieszczenia. Szerokość drzwi wejściowych do przedsionków nie powinna być mniejsza niż 0,90 m (program egzamin ustny). W przedsionkach umieszcza się umywalki (co najmniej jedną umywalkę na każde 1 - 3 misek ustępowych lub każde 1-3 pisuarów).
Miski ustępowe
Miski ustępowe należy umieszczać w oddzielnych kabinach o wymiarach co najmniej 1,15 m długości i 0,90 m szerokości. Ścianki kabin wykonuje się o wysokości nie mniejszej niż 2 m z prześwitem nad podłogą 0,15 m. Drzwi do kabin ustępowych powinny mieć szerokość co najmniej 0,80 m i być otwierane na zewnątrz. W ustępach wielooczkowych dla mężczyzn jest wskazane wydzielenie pomieszczenia z pisuarami (opinie o programie).
Rozstaw pisuarów indywidualnych przyjmuje się co 60 cm, odległości osi pisuaru od ściany bocznej - 45 cm, natomiast dolna krawędź pisuaru powinna znajdować się na wysokości 65 cm. Szerokość wydzielonego pomieszczenia dla pisuarów usytuowanych rzędem przy jednej ścianie wynosi 1,40 m, przy układzie dwurzędowym, tj. gdy pisuary są zainstalowane na dwóch przeciwległych ścianach, szerokość pomieszczenia powinna wynosić minimum 2 m.
Ustępy powinny być oświetlone bezpośrednio światłem dziennym.
Zalecenie to nie dotyczy ustępów pojedynczych lub umieszczonych w podziemiu (segregator aktów prawnych). Wszystkie ustępy muszą być wentylowane. Ustępy z oknem i ustępy z jedną kabiną mogą mieć wentylację grawitacyjną lub mechaniczną. W innych należy stosować wentylację mechaniczną włączaną automatycznie i spełniającą po wyłączeniu funkcję wentylacji grawitacyjnej. Pomieszczenia higieny osobistej kobiet. W zakładach zatrudniających w jednym budynku 5-^200 kobiet na jedną zmianę przewiduje się urządzenie odrębnej kabiny o powierzchni minimum 1,50 m2 z miską bidetową.
Dla każdej następnej grupy 200 kobiet projektuje się kabinę dodatkową. W zakładach zatrudniających ponad 1000 kobiet na jedną zmianę urządza się punkt higieny osobistej kobiet, w którym znajdują się kabiny z bidetami, kabina ustępowa i przedsionek z umywalką. Inne pomieszczenia higieniczno-sanitarne (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32