Blog

Tradycje narodowe zdjęcie nr 2
05.04.2023

Rozbiór miarodajny

W artykule znajdziesz:

Tradycje narodowe zdjęcie nr 3
Rozbiór miarodajny

Przy projektowaniu instalacji wewnętrznych zapotrzebowanie wody określa się w zależności od rodzaju i ilości przyborów sanitarnych zainstalowanych w budynku. Różnorodność metod obliczania zapotrzebowania wody uwarunkowana jest koniecznością doboru natężeń przepływów, które byłyby miarodajne do wymiarowania przewodów lub urządzeń towarzyszących (program uprawnienia budowlane na komputer).

Rozbiór miarodajny do wymiarowania przewodów wodociągowych dla miasta lub jego części jest równy maksymalnemu godzinowemu zapotrzebowaniu wody w dniu maksymalnego zapotrzebowania w roku. Nie jest to przepływ najwyższy, jaki może wystąpić. Większe przepływy to przepływy chwilowe, powodujące chwilowe przeciążenie sieci, występujące stosunkowo rzadko. Zapotrzebowanie wody przez budynek powinno uwzględniać maksymalny chwilowy rozbiór wody przez odbiorców; w przeciwnym wypadku występowałyby stale powtarzające się okresowe braki wody w instalacji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Obliczenia zapotrzebowania wody, oparte na wskaźnikach zapotrzebowania i współczynnikach nierównomierności miarodajnych dla obliczania zewnętrznej sieci wodociągowej, mogą służyć także do określenia średniego dobowego, rocznego lub okresowego zapotrzebowania wody przez budynek lub zespół budynków, lecz nie mogą być podstawą przy przeciętnej wielkości instalacji do wymiarowania przewodów wewnętrznych instalacji wodociągowych (uprawnienia budowlane).

Wartości maksymalnych godzinowych zapotrzebowań wody liczone metodą wskaźnikową w przeliczeniu na jednego mieszkańca wg obowiązujących WTP nie zawsze są mniejsze od wartości obliczonych metodą obciążeń przez poszczególne urządzenia sanitarne. Wartości te, zależnie od zastosowanego wzoru, przy małych instalacjach od 5 do 10 jednostek obciążenia są 18-MO razy większe (program egzamin ustny).

Projektowanie instalacji wodociągowych

Projektowanie instalacji wodociągowych wykonuje się najczęściej od razu dla całych osiedli mieszkaniowych liczących kilka lub kilkanaście tysięcy mieszkańców, a równocześnie w tym samym projekcie oblicza się globalne zapotrzebowanie wody i projektuje sieci wodociągowe osiedlowe. Z tego względu istnieje konieczność obliczania miarodajnego zapotrzebowania nie tylko dla zaprojektowania wewnętrznych instalacji, ale również dla sieci zewnętrznych (opinie o programie).

W Polsce nie ma organów zajmujących się eksploatacją sieci osiedlowych, więc sieci wodociągowe osiedlowe, podlegające Miejskim Przedsiębiorstwom Wodociągowym, jako sieci komunalne powinny być obliczane zgodnie z obowiązującymi wytycznymi programowania i projektowania sieci komunalnych, a w przypadku zakładów przemysłowych wg odpowiednich instrukcji branżowych.

Metodę obliczania ogólnego zapotrzebowania wody przez wodociąg komunalny jednostki osadniczej podają „Wytyczne techniczne programowania i projektowania zapotrzebowania wody i ilości ścieków w miejskich jednostkach osadniczych” (segregator aktów prawnych).

Wytyczne podają wskaźniki jednostkowego zapotrzebowania wody dla zaspokojenia potrzeb:

  1. bytowo-gospodarczych mieszkańców w gospodarstwach domowych w miejskich jednostkach osadniczych,
  2. usług i administracji,
  3. komunikacji; utrzymanie w czystości pojazdów, ulic i placów,
  4. utrzymania zieleni,
  5. przemysłu, składów, magazynów i baz zaplecza budownictwa oraz rolnictwa,
  6. własnych wodociągu oraz strat w sieci.

 Podstawowym wskaźnikiem zapotrzebowania wody jest średnie dobowe zapotrzebowanie (Qd)śr wyrażone w m3/d. Jest to sumaryczne roczne zapotrzebowanie wody w m3 podzielone przez 365 dni.

Maksymalne dobowe zapotrzebowanie wody (Qd)max wyrażone w m3/d jest to zapotrzebowanie w dobie maksymalnego rozbioru wody w roku. Maksymalne godzinowe zapotrzebowanie wody (Qh)max wyrażone w m3/h jest to największe godzinowe zapotrzebowanie w dobie maksymalnego zapotrzebowania wody. Wahania w zużyciu wody charakteryzują współczynniki nie- równomierności dobowej i godzinowej. Współczynnik nierównomierności dobowej Nd wyraża stosunek między maksymalnym zapotrzebowaniem dobowym a średnim dobowym (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

24.04.2025
Tradycje narodowe zdjęcie nr 4
Jakie są klasy użytkowalności drewna?

Klasy użytkowalności drewna (inaczej: klasy narażenia lub klasy zastosowania drewna) określają warunki, w jakich drewno będzie użytkowane, szczególnie pod kątem…

23.04.2025
Tradycje narodowe zdjęcie nr 5
Co to jest zabytek?

Zabytkiem nazywamy przedmiot, obiekt, budowlę, miejsce lub nawet krajobraz, który posiada wartość historyczną, artystyczną, naukową lub kulturową i jest świadectwem…

Tradycje narodowe zdjęcie nr 8 Tradycje narodowe zdjęcie nr 9 Tradycje narodowe zdjęcie nr 10
Tradycje narodowe zdjęcie nr 11
Tradycje narodowe zdjęcie nr 12 Tradycje narodowe zdjęcie nr 13 Tradycje narodowe zdjęcie nr 14
Tradycje narodowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Tradycje narodowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Tradycje narodowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami