Blog
Rozbiórka i wyburzanie uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Rozbiórka i wyburzanie uprawnienia budowlane
Rozbiórka i wyburzanie budynków zrealizowanych metodami uprzemysłowionymi (program uprawnienia budowlane na komputer). Potrzeba przeprowadzenia w większym zakresie robót rozbiórkowych i wyburzeniowych budynków zrealizowanych metodami uprzemysłowionymi jest sprawą stosunkowo dalekiej przyszłości ze względu na znaczną trwałość materiałów’ użytych w ich elementach konstrukcyjnych.
Z wykonywaniem tego rodzaju robót można się liczyć obecnie tylko w przypadku stosunkowo szybkiego technicznego lub moralnego zużycia tych budynków, konieczności przebudowy układów komunikacyjnych w poszczególnych miastach oraz w przypadku zniszczeń spowodowanych klęskami żywiołowymi, jak pożary, huragany, powodzie, trzęsienie ziemi itp. Dotychczas nie przeprowadzano jeszcze planowych rozbiórek budynków zrealizowanych metodami uprzemysłowionymi, poza rzadkimi przypadkami rozbiórki ich fragmentów koniecznej ze względu na rażąco wadliwy montaż elementów prefabrykowanych, oraz rozbiórki nielicznych budynków po ich awarii (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Na podstawie dotychczasowych niewielkich doświadczeń w tym zakresie można sądzić, że rozbiórkę budynków zmontowanych z prefabrykatów wielkowymiarowych znacznie łatwiej będzie można przeprowadzać metodą demontażu elementów przy użyciu żurawi niż metodą wyburzeniową przy użyciu materiałów wybuchowych. Próby pobierania zniszczonych prefabrykatów ze zwałowiska, jakie powstaje po zawaleniu się budynku w wyniku awarii, wykazały, że jest to bardzo kłopotliwe i poleczone ze znacznymi trudnościami. Należy również wziąć pod uwagę, że przy demontażu prefabrykatów można będzie znaczną ich liczbę ponownie wykorzystać przy budowie domków jednorodzinnych o wysokości do dwóch kondygnacji oraz innych niewysokich obiektów (uprawnienia budowlane).
W celu sprawnego i szybkiego przeprowadzenia demontażu prefabrykatów rozbieranego budynku zespół wykonujący te prace powinien być zapoznany z dokumentacją dotyczącą rozwiązania podstawowych węzłów w rozbieranym budynku oraz występujących w nich rodzajach połączeń. Do rozbiórki budynku można przystąpić po uzyskaniu dokumentacji określającej kolejność demontażu poszczególnych elementów prefabrykowanych i sposoby zabezpieczania poszczególnych prefabrykatów przed przewróceniem się w czasie rozbiórki budynku oraz wykazu urządzeń i narzędzi niezbędnych do wykonania wszystkich prac związanych z rozbiórką budynków. Należy przy tym zaznaczyć, że rozbiórka budynków wielkoblokowych i z cegły żerańskiej będzie na ogół łatwiejsza niż rozbiórka budynków zmontowanych z elementów wielkopłytowych (program egzamin ustny).
Rozbiórka ścian wewnętrznych
W przypadku budynków monolitycznych, wykonywanych w różnego rodzaju deskowaniach, celowe jest ich wyburzanie przy użyciu środków wybuchowych, gdyż rozbiórka za pomocą młotów pneumatycznych czy innych tego rodzaju urządzeń byłaby bardzo kosztowna i długotrwała. Uzyskany gruz z rozbiórek tych budynków może być wykorzystany do budowy dróg bądź, po ewentualnym rozdrobnieniu, jako kruszywo do betonów. Zarówno przy wyburzaniu budynków, jak i przy demontażu prefabrykatów zajdzie konieczność cięcia stalowych prętów palnikiem oraz wiercenia otworów do mocowania uchwytów transportowych (opinie o programie). Do wykonywania prac rozbiórkowych można przystąpić dopiero po stwierdzeniu, że wszystkie instalacje w budynku zostały odłączone od sieci miejskich.
W przypadku stropów wykonanych z żerańskich płyt kanałowych kanały tych płyt przy ścianach są zazbrojone i zabetonowane przy betonowaniu wieńca. Przy rozbiórce stropów’ z tego rodzaju płytami konieczne jest pod- templowanie wszystkich płyt przy ścianach. Rozbiórkę prowadzi się przez rozbijanie betonu płyt na długości zabetonowanych kanałów. Przed przystąpieniem do rozbijania płyt zaleca się wybić cztery otwory między żebrami, służące do zamocowania wieszaków przy podnoszeniu płyty przez żuraw. Po usunięciu wszystkich płyt stropowych demontuje się elementy ścienne niższej kondygnacji oraz wszystkie inne elementy, jakie znajdują się na stropie tej kondygnacji, w celu umożliwienia rozbiórki następnego stropu w sposób omówiony poprzednio. Po usunięciu płyt stropowych ze ścian budynku rozpoczyna się demontaż tych ścian (segregator aktów prawnych).
Kolejność rozbiórki ścian wynika z układu konstrukcyjnego budynku i rodzaju połączeń ścian zewnętrznych z wewnętrznymi. Podstawową czynnością przy demontażu ścian wewnętrznych będzie zlikwidowanie połączeń kolejnych elementów w węzłach pionowych przez usunięcie z nich betonu i przecięcie połączeń stalowych, jeśli takie występują w węzłach.
Przy usuwaniu betonu z węzłów między elementami ściennymi zajdzie konieczność rozbicia młotkami mechanicznymi pionowego obrzeża jednego z elementów ściennych we wszystkich węzłach zamkniętych obrzeżami prefabrykatów. Do takich trudnych do rozbiórki węzłów należą przede wszystkim węzły ścian zewnętrznych z poprzeczną ścianą wewnętrzną, węzeł czterech ścian wewnętrznych oraz dwóch ścian wewnętrznych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32